Parc Natural de Mondrago – miejsce idealne dla fanów zatok i kąpieli w morzu.

Jest to jedno z lepszych miejsc, jakie miałam okazje odwiedzić na Majorce. Wiem, że co post czytacie tę samą śpiewkę, ale tak jest! Co krok odnajduję miejsca, które mnie po prostu szokują! Kiedy wpiszesz w Google Grafika Parc Natural de Mondrago – wyskoczy Ci jedna zatoka. Co prawda, piękna. Ale jedna. A jednak to park naturalny, prawda? Dziwne. Mimo wszystko postanowiliśmy się tam wybrać.

Nie mogliśmy podjąć lepszej decyzji!

Park Naturalny Mondrago został zdeklarowany jako naturalny w 1992 roku. Nie tak dawno temu! Ma on obszar 766 hektarów, z czego TYLKO 95 hektarów jest dostępne dla wszystkich. Dlatego ten Park Naturalny jest idealny na jednodniową wycieczkę!

Znajduje się tam kilka parkingów i strefy rekreacyjne!

W Mondrago podoba mi się to, że można przejść z zatoki do zatoki w 5 minut. Wszystkie są przepiękne. Co krok stwierdzasz, że poprzednia była gorsza od kolejnej. Zatoki w Mondrago są “kochane” przez statki! Latem roi się tam od statków wycieczkowych/jachtów. Co dodaje klimatu temu miejscu.

Na głównej plaży – Cala Mondrago znajduje się Bar!

Przez park możesz przejść pieszo. Jeśli lubujesz w zatokach, to przejdziesz park w nieco ponad godzinę. Jeśli jednak zależy Ci na zbadaniu całego parku to musisz poświęcić na to cały dzień. Jest to też świetne rozwiązanie dla kogoś, kto uwielbia plażować. W ciągu jednego dnia możesz opalać się na kilku plażach. Wystarczy wziąć ręcznik i zrobić sobie spacer na kolejną plażę. Spacer należy do przyjemnych – między gęstym lasem, z widokami na piękne klify.

Rolnictwo i hodowla ukształtowały krajobraz Parku Naturalnego Mondrago.

Podczas zwiedzania parku można napotkać się na pozostałości po kamiennych murach czy szopach, które kiedyś służyły za schronienie dla ludności. Można napotkać się także na pozostałości po innych tradycyjnych konstrukcjach, takich jak koła wodne, rowy irygacyjne, stawy zbierania wody i cysterny.

Są tu również konstrukcje świadczące o korzystaniu z lasu.

Należą do nich kopce z węgla drzewnego, hangary do produkcji węgla drzewnego i piece do wypalania wapna, a także inne ruiny, takie jak pochylnie dla łodzi, kamieniołomy z piaskowca, małe wieże obronne i kryjówki przemytników.

Jedna z plaż nazywa się S’Amarador.

Nazwa S’Amarador przywołuje dawne wykorzystanie stawów jako miejsc do spławiania. Składowano tam wiązki lnu i konopii. Były tam zanurzone przez dany okres czasu, aby uzyskać z nich później włókna roślinne. Zanurzano tam również pnie drzew, dzięki czemu stawały się one bardziej odporne. Wykorzystywano je później jako materiały budowlane na łodziach i jako dźwigi do domów.

Parc Natural de Mondrago jest idealny dla rodzin z dziećmi.

Kiedy byłam mała rodzice organizowali Nam wycieczki. Pamiętam, że mama pakowała do bagażnika przenośną lodówkę wypakowaną wkładami. Mieliśmy mnóstwo kanapek i jedzenia na drogę. Zdarzało się, że nawet przenośny grill! Jest to świetny pomysł dla rodzin z dziećmi. Parc Natural de Mondrago posiada kilka stref rekreacyjnych, w których mogą rozsiąść się całe rodziny. Są usytuowane w cieniu, z dużymi stołami – dostosowanymi do rozstawienia na nich jedzenia. Dostosowane do dłuższej przerwy, schowaniem się w cieniu przed czasami męczącym słońcem.

Park Mondrago ma kilka parkingów.

Fajna opcja dla “leniwych”. W momencie, kiedy chcecie zobaczyć całe wybrzeże, ale nie chcecie obchodzić go w tą i z powrotem – możecie przechodzić ją kawałek po kawałku. Zaparkujcie samochód na pierwszym parkingu, przejdzie się kawałek, następnie wróćcie. Wsiądźcie w samochód i podjedźcie do parku od drugiej strony! 🙂 Czasami słońce wykańcza. Dlatego też rozumiem tego typu wyjścia z sytuacji! Fajnym pomysłem jest też podzielenie zwiedzania parku na kilka dni! Wystarczy zapamiętać na jakiej plaży się skończyło i kolejnego dnia podjechać do Parku od drugiej strony!

Serdecznie polecam Wam wycieczkę do Parc Natural de Mondrago na Majorce!

To miejsce dosłownie ocieka pięknem. Jeśli przeczytałeś cały ten post i nie jesteś zdecydowany, to zerknij jeszcze raz na zdjęcia! Po nich mi już na pewno nie odmówisz! 🙂 A jeśli nadal nie jesteś przekonany, to zobacz, co możesz zwiedzić w pobliżu. Polecam zdecydowanie udać się nad zatokę Calo des Moro, najsłynniejszej na Majorce: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/miejscowki/calo-des-moro/. Punkt widokowy Mirador Es Pontas: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/mirador-es-pontas/. Zatokę Cala S’almunia: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/miejscowki/cala-salmunia/. Ukryty w skałach basen: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/miejscowki/naturalny-basen-na-majorce/. Kawałek dalej znajduje się Cala Pi: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/miejscowki/cala-pi/, a także najpiękniejsza plaża Majorki, Playa Es Trenc: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/miejscowki/playa-es-trenc/, Playa Es Caragol: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/miejscowki/playa-es-caragol/, ciężko dostępna zatoka Cala Marmols: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/miejscowki/cala-marmols/, a także ogród Botanicactus: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/miejscowki/botanicactus-majorka/. I troszeczkę w drugą stronę, Cales de Mallorca: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/cales-de-mallorca/.

Social media.

Jeśli szukasz pomocy przy planowaniu swojego pobytu na Majorce i nie wiesz od czego zacząć- napisz do mnie. Chętnie pomogę zaplanować Twoje wakacje na Majorce. Stworzę dla Ciebie indywidualny plan zwiedzania. Pomogę wybrać miejsce, w które najlepiej się dla Ciebie wybrać. Do wszystkiego podchodzę całkiem indywidualnie. Bo przecież każdy na wakacjach ma inne wymagania.
Zapisując się do newslettera na blogu, otrzymasz możliwość czytania opublikowanych postów jako pierwszy! Regularnie dodaję nowe miejsca na Majorce i dzielę się z Wami tą piękną wyspą. Dzięki newsletterowi, nie musisz nawet wchodzić na bloga, bo cały post pojawi się w e-mailu!

Facebook i instagram.

Obserwując mnie na Facebook’u zyskujesz dostęp do postów, których nie ma ani na blogu ani na instagramie. To właśnie na Facebook’u zaczęła się moja przygoda z blogowaniem. To tam wszystko nabrało nowego znaczenia. Na Facebook’u mam także naprawdę świetną publiczność! Zapraszam do obserwowania!
Obserwując mnie na Instagram’ie zyskujesz najwięcej. To tam codziennie dodaję relacje z Majorki. Znajdziesz tam zapisane relacje ze WSZYSTKICH miejsc w jakich byłam na Majorce (i nie tylko). To tam znajdziesz zdjęcia z Majorki w jednym miejscu. Dzielę się tam również moimi przemyśleniami i opisem życia na Majorce.
Facebook: http://www.facebook.com/vacaymodecom
Instagram: http://www.instagram.com/vacaymodecom