Turystyka rowerowa na Majorce.

Turystyka rowerowa na Majorce jest bardzo mocno rozbudowana. Klimat Majorki przyciąga co roku masę miłośników kolarstwa. Odbywają się tutaj różnego rodzaju konkursy i zawody z tym związane. Dodatkowo rowerzyści mogą liczyć na naprawdę duży wybór, jeśli chodzi o trasy rowerowe na Majorce. Mogą też liczyć na duży wybór wypożyczalni rowerów na wyspie. Zwykły rower miejski można wynająć średnio od 10 euro dziennie. Bardziej zaawansowane są oczywiście droższe.

W każdym większym mieście znajduje się tablica cicloturismo, z mapą tras rowerowych na Majorce. Ruty są tutaj oznaczone kolorami i numerami i każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. W wielu miastach zdecydowanie warto wynająć rowery chociaż na jeden dzień i przejechać się po okolicy. Ja bardzo lubię trasę w stolicy po promenadzie (paseo maritimo) od miasteczka El Arenal aż do samej stolicy. Kiedy mieszkałam na wschodniej stronie wyspy bardzo przyjemną trasą była trasa od Costa de los Pinos do Porto Cristo. Oczywiście można jechać dalej, wybór należy do Was!

Czy pogoda na Majorce sprzyja rowerzystom?

Tutaj na samym początku muszę zaznaczyć, że wiele osób uważa, że na Majorce nie pada śnieg. Jest jednak nieco inaczej. W niektórych górskich terenach na Majorce pada śnieg, dotyczy to jednak tej zachodniej, górzystej części wyspy, ale też uwielbianej przez kolarzy. Jednak zdarza się to tylko zimą i trwa średnio niecały miesiąc. Przez większość czasu na Majorce świeci słońce i pogoda jest bardzo przyjazna. Jeśli nie lubicie upałów, to polecam omijać szerokim łukiem takie miesiące jak Lipiec i Sierpień.

Natomiast jeśli lubicie umiarkowane ciepełko, to polecałabym miesiące od Marca do Czerwca i potem od Września do Listopada. W pozostałe miesiące, czyli od Grudnia do Lutego pogoda jest w kratę. Częściej pada, mocniej wieje, zdarzają się huragany i kataklizmy, takie jak powodzie i zalania. Wtedy na Majorce nie jest zbyt bezpiecznie, zwłaszcza w górach. Dlatego właśnie odradzałabym te miesiące osobom, które wybierają się na wyspę pojeździć na rowerze.

Jakie trasy rowerowe na Majorce wybrać?

Tras jest cała masa i bardzo ciężko wybrać te najlepsze. Dlatego tutaj odsyłam Was na dwa blogi, które świetnie to opisały. Jeden jest polski i w artykule dowiecie się ciekawostek prosto od kolarzy, którzy wybrali się na Majorkę: https://zdalaodbiura.pl/2018/10/29/majorka-z-rowerem/ – znajdziecie tutaj także kilka świetnych tras. A tutaj zapraszam Was do zapoznania się z innymi trasami, które są wyróżnione na tej stronie, wszystko po angielsku: https://www.masmallorca.es/en/mallorca-cycling.

Jak kierowcy samochodów traktują rowerzystów na Majorce?

Prawo sprzyja rowerzystom na Majorce. Jest ich tutaj tak wielu, że czasami ciężko jest gdzieś przejechać samochodem. Dlatego tak ważny jest wzajemny szacunek. Moim zdaniem rowerzyści nie powinni jechać parami lub trójkami obok siebie. Prawo jednak zezwala rowerzystom jechać obok siebie, przynajmniej jeśli chodzi o dwóch rowerzystów. Mimo, że moim zdaniem jest to niebezpieczne, to wielu rowerzystom wydaje się to odpowiednim zachowaniem. To powoduje często zatory na drogach. Na Majorce prawo wymaga, by odległość od rowerzysty wynosiła ponad 2 metry i dodatkowo, by kierowca samochodu zwolnił o 20 km/h do obowiązującej prędkości na danej drodze podczas wyprzedzania.

Czy wszyscy się do tego stosują? Oczywiście, że nie. Najgorzej jest na słynnych atrakcjach turystycznych, takich jak Sa Calobra czy Formentor, gdzie drogi są wąskie, a turystów jest masa. Tutaj rowerzyści są w dużym niebezpieczeństwie, dlatego warto zachować szczególną ostrożność. Wykorzystam to, że ktokolwiek kto to czyta i może nieść informację innym. Chciałabym zaapelować zarówno do kierowców jak i do rowerzystów. Proszę Was, abyście stawiali się na miejscu drugiej osoby. Szanujmy się nawzajem na drodze i nauczmy się ustępować jeden drugiemu. Rowerzysto – nie jedź środkiem drogi i jeździj w kolumnie, jeden za drugim, nie obok siebie. Kierowco – zmniejsz prędkość i zachowaj odległość od rowerzysty i nie bądź agresywny wobec innych. To ułatwi wszystkim życie.

Turystyka rowerowa na Majorce to masa przepięknych tras.

Przepiękne widoki, cudowny klimat i dzikie miejsca. Drogi są niczego sobie, ponieważ są świetnej jakości, nawet w górach. Nie wspominając już o nieskazitelnie czystej, krystalicznej wodzie morza Śródziemnego. Majorka to idealne miejsce dla kolarzy. Jest tu sporo podjazdów, ale to chyba to, co tygryski kochają najbardziej? Jeśli zastanawiasz się czy warto, to powiem jedno. Nie wahaj się! 🙂

Zaobserwuj mnie na moich social mediach.

Moje profile możesz także znaleźć na Facebooku, Instagramie oraz na YouTubie. Już teraz zapraszam Cię serdecznie do ich odwiedzenia. Dzięki temu będziesz na bieżąco ze wszystkimi informacjami o Majorce. Od pogody przez zwiedzanie aż po najlepsze restauracje.
Facebook: https://www.facebook.com/VacayModeCom
Instagram: https://www.instagram.com/vacaymodecom/
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCNqI1qObs3GJ0AhyEKm1zRw

Jeśli szukasz pomocy przy planowaniu swojego pobytu na Majorce i nie wiesz od czego zacząć- napisz do mnie. Chętnie pomogę zaplanować Twoje wakacje na Majorce. Stworzę dla Ciebie indywidualny plan zwiedzania. Pomogę wybrać miejsce, w które najlepiej się dla Ciebie wybrać. Do wszystkiego podchodzę całkiem indywidualnie. Bo przecież każdy na wakacjach ma inne wymagania. Szczegóły tutaj: https://patronite.pl/vacaymode
Zapisując się do newslettera na blogu, otrzymasz możliwość czytania opublikowanych postów jako pierwszy! Regularnie dodaję nowe miejsca na Majorce i dzielę się z Wami tą piękną wyspą. Dzięki newsletterowi, nie musisz nawet wchodzić na bloga, bo cały post pojawi się w e-mailu!

Co mogłoby Cię jeszcze zainteresować?

Zapraszam do zapoznania się z moimi artykułami, które podzielone są na moim blogu na kategorie. Dwoma głównymi kategoriami są: miejscówki oraz majorkowe poradniki. Na moim blogu znajduje się także interaktywna mapka, z oznaczonymi miejscami, które odwiedziłam. Możecie łatwo zobaczyć co zobaczyć w okolicy, w którą się wybieracie!
W kategorii “miejscówki” znajdziecie wszystkie miejsca, które odwiedziłam i opisałam na blogu:
https://namajorce.pl/category/hiszpania/baleary/mallorca/miejscowki-na-majorce/
A w kategorii “majorkowe poradniki” znajdziecie wszystkie informacje, jakie powinniście wiedzieć wybierając się na Majorkę na wakacje lub zanim tu zamieszkacie:
https://namajorce.pl/category/hiszpania/baleary/mallorca/majorkowe-poradniki/