Poblat talaiotic de s’Illot na Majorce

Poblat talaiotic de s’Illot to jedne z najlepiej zachowanych ruin z prehistorycznych czasów na Majorce. Ich okres doskonałości sięga aż do 850-123 roku przed naszą erą. Talaioty znajdują się na terenie całej Majorki. Dużą ich ilość możecie napotkać w okolicach Alcudia, na północnej części oraz nieco wgłąb wyspy. Prehistoryczne ruiny osiadłości jednych z pierwszych mieszkańców wyspy możecie swobodnie zwiedzić także na wschodzie, na przykład w miasteczku s’Illot. Co ciekawe, jest to zdecydowanie dużej wielkości talaiot i dzięki poprowadzonym dla zwiedzających mostku, można zobaczyć ruiny z nieco wyższej perspektywy. Pozwala to na rozeznanie się w siatce układu osiedla.

Na każdym deptaku/mostku znajduje się opis pokoju/pomieszczenia razem ze zdjęciem. Dzięki temu możecie wyobrazić sobie, jak to miejsce wyglądało tysiące lat temu i jak żyli tamtejsi osadnicy Majorki. W skład Poblat talaiotic de s’Illot wchodzą kompleksy, takie jak: budynek komunalny, mur, domy mieszkańców. Przyznam, że ciężko jest mi sobie wyobrazić, jak w tamtych czasach żyli ludzie, mając do dyspozycji to, co wizualizowane jest nam na zdjęciach. Kultura talaiotyczna to ogromna duma Balearów i co ciekawe, jedynie Majorka oraz Menorka (wyspy gimnezyjskie) posiadają ruiny talaiotów, w przeciwieństwie do Ibizy i Formentery.

Talaioty to budowle wykonane techniką cyklopową. Bloki kamienne układane były bez żadnej zaprawy. Nazwa „talayot” pochodzi z języka katalońskiego, od „atalaya pequeña”, czyli w tłumaczeniu „mała wieża strażnicza”. Natomiast słowo „poblat” można rozumieć jako osiedle/miejsce zaludnione. W związku z tym Poblat talaiot de s’Illot nie oznacza nic innego jak Osiedle z okresu talaiot w miasteczku s’Illot. Mimo że to, co widzimy oglądając ruiny poblat talaiotic de s’Illot, musimy mieć na uwadze, że to właśnie w tym miejscu mieszkało wiele osób. Odbywały się tu zarówno ceremonie, jak i rozdzielano tu żywność dla całej społeczności. Rodziny zamieszkiwały własne „pokoje”. Niektóre talaioty służyły także jako grobowce.

Co robić w okolicy Poblat talaiotic de s’Illot?

Inne prehistoryczne ruiny warte odwiedzenia na Majorce to zdecydowanie te, które znajdują się w parku naturalnym Mondrago, ale także: Yacimiento arqueológico Ciutat romana de Pol·lèntia, Yacimiento arqueológico Poblat talaiòtic de ses Païsses, oraz Yacimiento arqueológico Capocorb Vell. Co robić w okolicy miasteczka s’Illot? Serdecznie polecam Wam podejść nad przepiękną zatokę Cala Morlanda, plażować w Sa Coma, przejść się spacerem aż do zamku Castillo de Sa Punta de n’Amer, a także odwiedzić miasteczko Porto Cristo i tamtejsze jaskinie Cuevas del Drach.

Dajcie koniecznie znać w komentarzach, czy widzieliście kiedyś prehistoryczne ruiny talaiotyczne na Majorce i czy robią na Was wrażenie? Mnie takie miejsca zawsze dają wiele do myślenia i jestem wdzięczna, że żyję w obecnych, o wiele prostszych dla nas czasach. Co Wy o tym sądzicie?

Zaobserwuj mnie na moich social mediach.

Moje profile możesz także znaleźć na Facebooku, Instagramie oraz na YouTubie. Już teraz zapraszam Cię serdecznie do ich odwiedzenia. Dzięki temu będziesz na bieżąco ze wszystkimi informacjami o Majorce. Od pogody przez zwiedzanie aż po najlepsze restauracje.
Facebook: https://www.facebook.com/VacayModeCom
Instagram: https://www.instagram.com/vacaymodecom/
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCNqI1qObs3GJ0AhyEKm1zRw

Jeśli szukasz pomocy przy planowaniu swojego pobytu na Majorce i nie wiesz od czego zacząć- napisz do mnie. Chętnie pomogę zaplanować Twoje wakacje na Majorce. Stworzę dla Ciebie indywidualny plan zwiedzania. Pomogę wybrać miejsce, w które najlepiej się dla Ciebie wybrać. Do wszystkiego podchodzę całkiem indywidualnie. Bo przecież każdy na wakacjach ma inne wymagania. Szczegóły tutaj: https://patronite.pl/vacaymode
Zapisując się do newslettera na blogu, otrzymasz możliwość czytania opublikowanych postów jako pierwszy! Regularnie dodaję nowe miejsca na Majorce i dzielę się z Wami tą piękną wyspą. Dzięki newsletterowi, nie musisz nawet wchodzić na bloga, bo cały post pojawi się w e-mailu!

Co mogłoby Cię jeszcze zainteresować?

Zapraszam do zapoznania się z moimi artykułami, które podzielone są na moim blogu na kategorie. Dwoma głównymi kategoriami są: miejscówki oraz majorkowe poradniki. Na moim blogu znajduje się także interaktywna mapka, z oznaczonymi miejscami, które odwiedziłam. Możecie łatwo zobaczyć co zobaczyć w okolicy, w którą się wybieracie!
W kategorii „miejscówki” znajdziecie wszystkie miejsca, które odwiedziłam i opisałam na blogu:
https://namajorce.pl/category/hiszpania/baleary/mallorca/miejscowki-na-majorce/
A w kategorii „majorkowe poradniki” znajdziecie wszystkie informacje, jakie powinniście wiedzieć wybierając się na Majorkę na wakacje lub zanim tu zamieszkacie:
https://namajorce.pl/category/hiszpania/baleary/mallorca/majorkowe-poradniki/