Pogoda na Castell de Capdepera
Castell de Capdepera na Majorce
Castell de Capdepera na Majorce to sporej wielkości zamek na północnym wschodzie wyspy, w miasteczku Capdepera. Ten zamek widać już naprawdę z daleka. Usytuowany na górze, z widokami rozpościerającymi się na całe miasto i wybrzeże. W dobry dzień z jego murów zobaczyć sąsiednią wyspę Minorkę. Do tego, zamek w Capdepera kryje w sobie wiele tajemnic, a jego mury przesiąknięte są historiami lokalnych mieszkańców, którzy atakowani byli między innymi przez piratów.
Jeżeli wybieracie się na północny wschód Majorki, w okolice takie jak Cala Ratjada, Cala Agulla, Sa Coma, czy Canyamel, to gorąco polecam odwiedzić ten zamek. Jest świetnie zachowany, a samo miasteczko Capdepera jest idealnym miejscem na późniejsze plany — spacer, obiad, czy zakupy. Wizytę polecam zwłaszcza w środę, kiedy w miasteczku rozłożony jest lokalny targ. W godzinach od 9:30 do 13:00.
Castell de Capdepera na Majorce
Capdepera jest przepięknym miastem! Roi się od ciasnych uliczek. Urokliwych schodków, domów otoczonych kwiatami. Bardzo romantyczne miejsce, również wieczorem. Wtedy pod murami zamku wieczorami siedzą miejscowi. Udają się tam na spacer. I nie dziwię im się, jest tam naprawdę pięknie. W zamku znajduje się mały kościół, a w jednym z pomieszczeń zobaczycie jeden z najstarszych zawodów wyspy, czyli plecenie koszy i innych akcesoriów z liści jednego z gatunków palmy. W gablotach znajduje się cała wystawa produktów z tego materiału. Od koszy, poprzez nosidełka dla dzieci, kończąc na siodłach.
Czasami w tym pomieszczeniu znajduje się osoba, która na żywo tworzy przedmioty z odpowiednio wcześniej przygotowanej rośliny. My trafiliśmy również na pokaz sów, aczkolwiek nie jest to gwarantowana atrakcja wizyty w zamku Capdepera.
Godziny otwarcia i ceny Castell de Capdepera.
Bilet za wejście to koszt 4 euro od osoby. Cena nie jest wygórowana. Uważam, że bardzo proporcjonalna do tego, co zwiedza się na miejscu. Zamek otwarty jest cały tydzień. I w zimę i w lato. Natomiast zmieniają się godziny otwarcia.
Listopad – Marzec: 10:00 – 17:00
Kwiecień – Maj: 10:00 – 19:00
Czerwiec – Wrzesień: 10:00 – 22:00
Październik – 10:00 – 19:00
Wyjątkiem jest styczeń, kiedy zamek jest nieczynny dla odwiedzających. Oraz kilka dni w roku, takich jak:
trzeci czwartek Maja
6,8,24,25,31 Grudnia
Dodatkowo w trzeci weekend Maja na zamku rozkłada się tematyczny market!
Historia zamku Castell de Capdepera na Majorce
Zamek Capdepera to wciąż stanowisko archeologiczne. Jest nadal odkrywane. Południowy obszar muru, pomiędzy bramą wejściową a bramą Rei en Jaume, jest częścią, z której większość pozostaje jeszcze nie do końca odgadniętą zagadką. Na terenie zamku są pozostałości domów, tylko niektóre z nich zostały odkopane i odrestaurowane dla turystów. Od czasów starożytnych strome zbocze terenu wymagało budowania murów oporowych w okolicy. Badania archeologiczne pozwalają poznać historię zamku: jak żyli mieszkańcy, jak przetrwali ataki lub jak się bronili, a także poznać otoczone murem miasto, które mamy pod nogami.
Obecny wygląd zamku Capdepera na Majorce
Obecny wygląd zamku niewiele ma wspólnego z pierwotnym wyglądem. Fortyfikowane miasto było labiryntem domów i zaułków, gdzie ludność ukrywała się w razie ataku, pozostawiając ich ziemie i dobytek na zewnątrz, na łasce wrogów. Strach i gniew musiały być codziennością mieszkańców, podczas trwania oblężeń. System obronny terytorium – wzdłuż wybrzeża Capdepera znajdowały się wieże strażnicze zbudowane w XII-XVI wieku.
Najwcześniejsze z tych budynków zniknęły, a wieże, które widzimy dzisiaj, zostały zbudowane w XVI wieku. System sygnałów i kodów polegał na powiązaniu szeregu ostrzeżeń. Przekazywanych od wieży do wieży z miejsca, w którym wróg był najpierw widziany. W celu zorganizowania obrony i wysłania pomocy w dowolne miejsce na wyspie, która była atakowana. W XVI i XVII wieku sygnały optyczne były wytwarzane dymem w dzień, a ogniem w nocy.
Elementy zamku Capdepera
Wieża Miquel Nunis. Wieża obronna pochodząca z okresu muzułmańskiego (X – XII wiek). Położony w strategicznym punkcie – najwyższym punkcie na murze – dominował tam widok na kanał Minorki (kanał między Majorką a Minorką). Jest on zbudowany techniką murowania “tapia” – ściany wykonane z prasowanej ziemi zmieszanej z wodą osadzoną w drewnianym szalunku i suszone powietrzem. Niektóre luki są nadal widoczne. Jest to oryginalna struktura, wokół której zbudowano ufortyfikowane miasto. W 1231 roku podpisano tutaj traktat Capdepera z muzułmanami z Minorki. W XIX w. wybudowano tutaj młyn z okrągłą wieżą i wciąż zachowanymi spiralnymi schodami.
Traktat Capdepera
W 1231 roku, dwa lata po zdobyciu Majorki, król Jaume odwiedził Capdepera, aby zdobyć Minorkę. Aby zapewnić sobie poparcie Arabów, wymyślił następujący podstęp: pewnej nocy rozpalił ogień w ponad trzystu punktach wzdłuż wzgórza. Wydawało się, że przygotowują wielką armię do walki. Widziano ją z sąsiedniej wyspy. Posłańcy poinformowali Saracenów, że jest to król chrześcijański, który szykował się do inwazji na Minorkę. Operacja była powtarzana przez kilka wieczorów, dopóki Saraceni nie zgodzili się podpisać dokumentu, w którym poddali się autorytetowi króla Jaume I. Król w ten sposób zapewnił kapitulację muzułmanów bez rozlewu krwi. Dokument ten jest znany jako traktat Capdepera i uważa się go za najstarszy traktat pokojowy, który trwa do dziś.
Legenda o Pani Nadziei – “Mave de deu de L’esepranca”.
Kaplica posiadała obraz Matki Boskiej Nadziei (1569 – okres, w którym było wiele napadów tureckich piratów). Legenda głosi, że gdy duża grupa Maslemów przybyła na wybrzeże, mieszkańcy Zamku zabrali Matkę Bożą i modlili się, chodząc wokół wewnętrznej strony murów, błagając ją o ochronę. Po chwili pojawiła się gęsta mgła, która rozlała się po okolicy, utrudniając muzułmanom przegrupowanie się i dokonanie ataku. To wydarzenie jest świętowane co 18 grudnia, w dzień Nadziei. Niewiele osób zwiedzając zamek, interesuje się jego historią. Wielu z nas udaje się tam, by nacieszyć się pięknymi widokami. Nie zdajemy sobie sprawy, jaki koszmar musieli przeżywać ludzie zamieszkujący te tereny. Ile polało się tam krwi. Jak ciężko było im zimą i podczas ulew. Role w zamku były podzielone. Każdy dzień oznaczał pracę. Każdy miał przypisaną rolę, którą musiał wykonać. Inaczej nie byłoby ciepła, jedzenia, wody, domów, dzieci.
Czy warto udać się do zamku Capdepera?
I nie tylko. Całe miasto jest piękne. Okolice zamku są bardzo malownicze. Całe miasto to jedna wielka historia. Zdecydowanie warto tam pojechać. A tutaj strona internetowa zamku: http://www.capdeperacastell.com/.
Co robić w okolicy Castell de Capdepera na Majorce?
Cala Morlanda: Jedna z najpiękniejszych zatok w tej okolicy. Choć jest kamienista i niestrzeżona, zachwyca przepięknym kolorem wody oraz malowniczymi widokami. Po zanurzeniu stóp w morzu, natrafisz już tylko na piasek. W pobliżu znajduje się również inna zatoka, Cala Rafalino, która jest popularna wśród nudystów.
Canyamel: Słynąca z malowniczych plaż, urokliwych zatoczek oraz ciszy, która panuje w tej części wyspy, jest to doskonałe miejsce dla tych, którzy pragną odpocząć z dala od hałasu wielkich miast. W okolicy znajdują się także imponujące jaskinie Arta.
Cala Ratjada: To chętnie odwiedzana miejscowość turystyczna, słynąca z urokliwych plaż, dynamicznego życia nocnego oraz bogatej oferty restauracji i sklepów. Najpiękniejsza plaża w okolicy to Son Moll.
Cala Gat: Jedna z najpiękniejszych zatok na tej części wybrzeża. Mała, piaszczysta plaża otoczona niskimi klifami i krystalicznie czystą wodą. To doskonałe miejsce na krótki odpoczynek, szybki kąpiel i spacer po deptaku z zachwycającymi widokami.
Sa Font de Sa Cala: Urokliwa, spokojna wioska z kilkoma sklepami i hotelami. Znajdziesz tu niewielką główną plażę z pełnym serwisem, jednak polecam udać się na plażę nieco bardziej oddaloną, która nie ma jeszcze swojej nazwy, a oferuje ciszę i prywatność. Lokalizacja tutaj.
Far de Capdepera: To najbardziej na wschód wysunięty punkt Majorki, który ze względu na swoje strategiczne usytuowanie, został wyposażony w latarnię morską. Choć nie jest dostępna do zwiedzania, z tego miejsca rozpościera się imponujący widok na całe północno-wschodnie wybrzeże wyspy.
Cala Agulla: Jedna z najbardziej rozpoznawalnych plaż Majorki. Szeroka, piaszczysta plaża wyposażona w parking, udogodnienia i plażowe bary. Liczne atrakcje wodne oraz zachwycający odcień wody to cechy, które wyróżniają to miejsce.
Cala Moltó: to dzika zatoka, położona tuż obok Cala Agulla, zaledwie 10 minut spacerem od niej. Jest to plaża nudystów, gdzie brak jakichkolwiek udogodnień, co czyni ją idealnym miejscem dla tych, którzy pragną bliskości natury i krystalicznie czystej wody.
Cala Mesquida: to piaszczysta plaża położona w malowniczym wąwozie, z pięknymi, niskimi wydmami rozciągającymi się tuż za nią. Miejsce to oferuje pełen serwis, liczne atrakcje wodne, bar oraz bezpłatny parking, co czyni ją idealnym miejscem do relaksu.
Cuevas de Arta: Jedne z najbardziej znanych jaskiń na Majorce, położone w ogromnym klifie tuż nad morzem. Z tego miejsca rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na zatokę Canyamel.
Informacja: niedaleko Castell de Capdepera znajdują się także inne plaże i zatoki, do których nie dostaniesz się samochodem, mowa tu między innymi o: Cala Torta. Jeśli szukasz informacji na temat takich plaż, wpisz nazwę w pole wyszukiwania na moim blogu i przeczytaj post.
Manacor: Manacor to największe miasto w okolicy, słynące przede wszystkim z produkcji pereł Majorica. W każdy poniedziałek, w godzinach 9:00-13:30, odbywa się tutaj targ. Warto odwiedzić także muzeum Rafaela Nadala, gdzie dostępne są bilety, oraz muzeum poświęcone historii Manacor.
Porto Cristo: To urokliwe miasteczko położone nad morzem, słynie z pięknych jaskiń. Warto odwiedzić jaskinie Drach, czy Hams gdzie można podziwiać stalaktyty, stalagmity i podziemne jezioro. Znajduje się tutaj także atrakcja dla dzieci – Dinosaurland. Poznaj ceny i ofertę tutaj. W porcie w Porto Cristo znajduje się także katamaran Rafaela Nadala, który był wyprodukowany w stoczni w Gdańsku. Wielki dom na klifie w brązowym kolorze, to rezydencja tenisisty.
Son Servera: Co piątek, w godzinach od 9:00 do 13:30, w tym miasteczku odbywa się lokalny targ, gdzie można kupić świeże produkty, pamiątki czy odzież. To niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość, którą warto odwiedzić. Poza targiem, koniecznie zobacz niedokończony kościół Eglesia Nova.
Costa de los Pinos: To eleganckie wybrzeże jest znane z urokliwych żwirowych plaż oraz przejrzystej wody. To doskonałe miejsce na relaks i podziwianie wspaniałych krajobrazów. Na końcu osiedla znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się panorama całego wybrzeża.
Cala Millor: Największe miasto w tej okolicy, oferujące najdłuższą plażę oraz bogaty wybór noclegów i sklepów. Urokliwy deptak to świetne miejsce na spacer, a także doskonała trasa na wycieczkę rowerową.
Wioski Talaiotyczne – zarówno w miasteczku Cala Morlanda jak i znajdującej się obok miejscowości s’Illot znajdują się pozostałości po prehistorycznych miasteczkach Talaiot. Możecie je podziwiać zupełnie za darmo w obu miejscowościach. Lokalizacje znajdziecie klikając w powyższe nazwy miast.
Szukasz więcej polecajek? Skontaktuj się ze mną!
Masz pytania?
Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak przygotować się na wymarzone wakacje na Majorce? Chcesz wypożyczyć samochód, kupić wycieczkę z polskim przewodnikiem? Szukasz informacji o najlepszych miejscach na zakupy, lokalnej kuchni czy praktycznych wskazówkach? ☀️ Skontaktuj się ze mną na Instagramie lub Facebooku! Odpowiem na wszystkie Twoje pytania i podzielę się najświeższymi informacjami. Na moim blogu znajdziesz też mnóstwo przydatnych artykułów, które pomogą Ci zaplanować niezapomniane wakacje. Zerknij do kategorii TOP 10, czy PORADNIKI, a także MIEJSCA DO ZWIEDZANIA, by poznać najpiękniejsze zakamarki wyspy, czy dowiedzieć się o niej więcej.
Skontaktuj się ze mną
Jeśli potrzebujesz pomocy przy planowaniu wakacji na Majorce lub masz pytania, napisz do mnie – z przyjemnością doradzę Ci, na co warto zwrócić uwagę i na czym się skupić podczas planowania urlopu.
Zaobserwuj mnie na Instagramie oraz Facebooku, gdzie codziennie staram się wrzucać relacje prosto z Majorki. Zapraszam do śledzenia, aby być na bieżąco z życiem na tej magicznej wyspie!
Facebook: https://www.facebook.com/namajorcepl
Instagram: https://www.instagram.com/namajorce.pl