Jak wyrobić numer NIE na Majorce

Jak wyrobić numer NIE na Majorce? Jest jedna rzecz (a nawet więcej), którą trzeba zrobić by móc na Majorce się zameldować, zacząć pracę lub otworzyć konto w banku. Trzeba wyrobić sobie numer N.I.E, czyli Numero de Identidad de Extranjero (numer identyfikacyjny dla obcokrajowców). Niestety, czasami zdarza się, że na wyrobienie numeru trzeba długo czekać. W poście dowiesz się, jak wygląda wyrabianie numeru NIE na Majorce.

Prawo i reguły nieustannie się zmieniają, dlatego warto się upewnić, zanim zdecydujemy się umówić na spotkanie. Dodam również, że często to czy otworzymy konto w banku, czy się zameldujemy lub wyrobimy sobie kartę zdrowia, zależy od osoby, która siedzi za ladą oraz od regulaminu, jakim posługuje się dana instytucja (inaczej będzie w banku La Caixa, a inaczej w banku Santander).

Jak wyrobić numer NIE?

Aby wyrobić sobie numer NIE, należy umówić się na CITA PREVIA. Cita previa to nic innego jak spotkanie/wizyta. Spotkanie to trwa dosłownie kilka minut i odbywa się ono w Oficina de Extranjeria w Palma de Mallorca (tutaj adres: Calle Felicià Fuster 7, 07006 – Palma, Illes Balears). Na spotkaniu musimy mieć wypełniony formularz EX-15, Paszport oraz jego kserokopię i około 10 Euro na koncie.

Jak umówić się na spotkanie w celu wyrobienia numeru NIE?

Pokażę Wam teraz krok po kroku jak umówić się na Cita Previa. Dodam, że ja umawiam się na spotkanie na Majorce. Z tego względu w przykładach będę wybierała w lokalizacji Majorkę. W innych częściach Hiszpanii może udać się Wam załatwić to szybciej, jednak ja czekałam na swoją wizytę ponad dwa miesiące. Weźcie to pod uwagę podczas planowania swojego przyjazdu na wyspę.

Krok 1:

Wejdź na stronę: https://icp.administracionelectronica.gob.es/icpplus/index.html
W sekcji: PROVINCIAS DISPONIBLES wybrałam w moim wypadku Illes Balears (Ty wybierz prowincję, w której Ty będziesz mieszkał). Kiedy wybierzesz prowincję, kliknij ACEPTAR.

Krok 2:

W sekcji TRÁMITES DISPONIBLES PARA LA PROVINCIA SELECCIONADA wybierz POLICIA – ASIGNACION DE NIE i następnie kliknij ACEPTAR.

Krok 3:

Na stronie, na której aktualnie się znajdujesz, rozpisane są warunki, które musisz spełnić, by umówić się na spotkanie. Jeśli jesteś obywatelem jednego z krajów Unii Europejskiej, to musisz mieć Dowód Osobisty lub Paszport oraz wypełnione formularze podane na tej stronie — możliwe do wypełnienia i pobrania po kliknięciu „ENLACE„. Cita Previa możesz umówić TYLKO przez internet. Następnie klikasz ENTRAR.

Krok 4:

Pojawiło Ci się kilka pól do wypełnienia. Na górze widnieje napis INTRODUZCA LOS DATOS DEL SOLICITANTE DE LA CITA, który oznacza jedynie to, byś wypełnił formularz danymi osoby, która umawia się na spotkanie. W TIPO DE DOCUMENTO wybierz PASAPORTE — zarówno dla paszportu jak i dowodu osobistego. W szarej tabelce jest napisane, żebyś uważnie wypełnił formularz. Uwzględnił dokładne dane z dokumentu tożsamości, ponieważ jeśli się pomylisz, to przepadnie Ci umówiona wizyta! Nawet przez jedną złą literę lub cyfrę.

Jeśli umówiłeś się na jedną wizytę i okaże się, że nie możesz na nią przyjechać, to nie możesz wnioskować o kolejną. Musisz anulować poprzednią, by móc umówić się na drugą. Wypełnij rubrykę NOMBRE Y APELLIDOS (Imię i Nazwiska). W Hiszpanii posiada się jedno imię i dwa nazwiska. W Polsce mamy dwa imiona i jedno nazwisko (oczywiście z wyjątkami). Wpisz tam swoje imię, drugie imię (jeśli masz) i nazwisko. W kolejnej rubryce ANO DE NACIMIENTO (rok urodzenia) wpisz ROK urodzenia. Nie całą datę. W rubryce PAIS DE NACIONALIDAD (kraj pochodzenia) wybierz POLONIA. Kolejna rubryka POR FAVOR, VALIDE EL CAPTCHA PARA PODER CONTINUAR — tutaj musisz zaznaczyć kwadracik, który potwierdza, że nie jesteś robotem. 🙂 Klikasz ACEPTAR.

Krok 5:

Przekierowało Cię na kolejną stronę. Na czerwono wyświetla się napis IDENTIDAD DEL USARIO DE CITA, oznacza to, że pod spodem widnieją dane użytkownika, który ubiega się o spotkanie. Sprawdź czy Twoje dane są poprawne. Następnie kliknij SOLICITAR CITA.

Krok 6:

Pojawiłeś się na kolejnej stronie. Widzisz kolejne zdanie informujące. SELECCIONE LA OFICINA DONDE SOLICITAR LA CITA. Jako, że mieszkam na Majorce, wybieram MALLORCA CNP POLICIA DOCUMENTACION, FELICIA FUSTER (P. LATERAL)(7). Ty wybierz miejsce, w którym Ty chcesz mieć wizytę. Kliknij SIGUIENTE.

Krok 7:

Widzisz napis INFORMACIÓN COMPLEMENTARIA. Wypełnij kolejne pola. TELEFONO – tutaj podaj swój numer telefonu z numerem kierunkowym. W kolejnym polu podaj swój adres e-mail. Pod spodem drugi raz podaj e-mail. Na samym końcu widnieje duża tabelka, nad którą napisane jest MOTIVO O TIPO DE SOLICITUD DE LA CITA. Pod spodem wpisz powód, dla którego potrzebujesz wyrobić numer N.I.E. Tutaj polecam google translate – przetłumacz sobie powód, dla którego musisz wyrobić sobie numer. Na przykład: potrzebuję numer N.I.E, żeby zacząć pracę. Kliknij SIGUIENTE.

Krok 8:

Pojawia się strona z kalendarzem. Można wybrać sobie miejsce z listy. OCUPADO znaczy zajęte. LIBRE znaczy wolne. Wybierz dogodny dla Ciebie termin. Kliknij w napis LIBRE. Wyskoczy Ci powiadomienie, w którym jest napisane, że klikając OK zarezerwujesz CITA PREVIA. Kliknij OK. W tej chwili zostaniesz przekierowany na kolejną stronę, na której będzie potwierdzona Twoja CITA. Dostaniesz również potwierdzający e-mail. PAMIĘTAJ by e-mail zatrzymać. Zapisz sobie datę, godzinę oraz numer Twojego spotkania! Bez tego możesz mieć problemy.

Jak wypełnić dokumenty potrzebne do numero NIE?

Tutaj znajduje się link, pod którym możesz wypełnić formularz: https://sede.policia.gob.es:38089/Tasa790_012/ImpresoRellenar
Po wypełnieniu formularza możesz również dokonać opłaty za wyrobienie numeru online. To bardzo ułatwia cały proces, ponieważ na miejscu nie musisz szukać banku i uiszczać opłaty ręcznie. Po wypełnieniu pobierasz dokument i go drukujesz.
A tutaj znajduje się link, w którym po rozwinięciu listy musisz odnaleźć formularz EX-15: https://inclusion.seg-social.es/web/migraciones/modelos-generales
Należy go wydrukować i wypełnić tylko pierwszą rubrykę! Resztą zajmą się na miejscu. Przy wypełnianiu rubryczki „miejsce zameldowania” należy wpisać adres, pod którym będziemy mieszkać w Hiszpanii. Dla pewności polecam Ci jednak wydrukować wszystko, wypełnić tylko pierwszą rubrykę i ewentualnie poprosić o pomoc w wypełnieniu formularza na miejscu! 🙂

Wyrobienie numeru NIE na Majorce

Mam nadzieję, że pomogłam Ci zarezerwować spotkanie, które właściwie może zmienić Twoje życie! Jak jednak wygląda spotkanie? Kiedy wejdziesz do budynku, musisz stanąć w kolejce pod znakiem POLICIA. Gdy dojdziesz do lady, podasz numer spotkania oraz swoje imię i nazwisko. Skreślą Cię z listy i podadzą Ci numerek. Musisz poczekać, aż system wywoła Twój numer. Wtedy podchodzisz do biurka. Podajesz kopię Paszportu, Paszport (lub dowód i kopię dowodu) oraz wypełniony formularz. Nikt nie zada Ci zbyt wielu pytań. Ewentualnie czy kiedyś pracowałeś w Hiszpanii. Zapytają Cię o adres, pod którym zamieszkujesz i dadzą do podpisania dokument. Dodatkowo, zanim dostaniesz certyfikat z numerem, będziesz musiał uiścić opłatę w wysokości 9.64 euro (o ile wcześniej nie zrobiłeś tego online w dokumencie, w pierwszym linku do wypełnienia)

Jak zapłacić za numer NIE na miejscu?

Dostaniesz dokument, na którym będzie widniał kod kreskowy. Udajesz się z tym dokumentem do banku (niedaleko biura znajduje się bank LA CAIXA). Tam dokonujesz wpłaty! Może to trochę potrwać. Wracasz z potwierdzeniem wpłaty do biura. Znów stajesz w kolejce pod znakiem POLICIA. Podajesz wtedy potwierdzenie wpłaty. Podpinana jest ona pod resztę dokumentów, a Tobie wydawany jest certyfikat z numerem N.I.E.

Co możesz zrobić posiadając numer NIE?

Kiedy pierwszy raz wyrabiasz numer, dostajesz certyfikat, który ważny jest TYLKO 3 MIESIĄCE. Numer masz na całe życie, ale certyfikat na 3 miesiące. Możesz zacząć pracę. Jeśli zaczniesz pracę, to automatycznie możesz otworzyć konto w banku (ponieważ w tej chwili masz POWÓD, dla którego takowe konto musisz otworzyć — by wpłacać gdzieś wypłatę) i automatycznie możesz wyrobić sobie kartę zdrowia (zaczynasz płacić podatki, więc należy Ci się opieka zdrowotna, za darmo).

Co powinieneś wiedzieć, przeprowadzając się na Majorkę?

Jak ubiegać się o zniżkę rezydencką na podróżowanie: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/majorkowe-poradniki/znizka-rezydencka-na-podroze-w-hiszpanii/. Jakie są wady i zalety życia na Majorce: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/majorkowe-poradniki/mieszkanie-na-majorce/. Co to jest eko podatek i kto musi go płacić: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/majorkowe-poradniki/eko-podatek-na-majorce/.

Social media.

Jeśli szukasz pomocy przy planowaniu swojego pobytu na Majorce i nie wiesz od czego zacząć- napisz do mnie. Chętnie pomogę zaplanować Twoje wakacje na Majorce. Stworzę dla Ciebie indywidualny plan zwiedzania. Pomogę wybrać miejsce, w które najlepiej się dla Ciebie wybrać. Do wszystkiego podchodzę całkiem indywidualnie. Bo przecież każdy na wakacjach ma inne wymagania.
Zapisując się do newslettera na blogu, otrzymasz możliwość czytania opublikowanych postów jako pierwszy! Regularnie dodaję nowe miejsca na Majorce i dzielę się z Wami tą piękną wyspą. Dzięki newsletterowi, nie musisz nawet wchodzić na bloga, bo cały post pojawi się w e-mailu!

Facebook i instagram.

Obserwując mnie na Facebook’u zyskujesz dostęp do postów, których nie ma ani na blogu ani na instagramie. To właśnie na Facebook’u zaczęła się moja przygoda z blogowaniem. To tam wszystko nabrało nowego znaczenia. Na Facebook’u mam także naprawdę świetną publiczność! Zapraszam do obserwowania!
Obserwując mnie na Instagram’ie zyskujesz najwięcej. To tam codziennie dodaję relacje z Majorki. Znajdziesz tam zapisane relacje ze WSZYSTKICH miejsc w jakich byłam na Majorce (i nie tylko). To tam znajdziesz zdjęcia z Majorki w jednym miejscu. Dzielę się tam również moimi przemyśleniami i opisem życia na Majorce.
Facebook: http://www.facebook.com/vacaymodecom
Instagram: http://www.instagram.com/vacaymodecom