Castell de Capdepera na Majorce

Castell de Capdepera na Majorce to sporej wielkości zamek na północnym wschodzie wyspy, w miasteczku Capdepera. Ten zamek widać już naprawdę z daleka. Usytuowany na górze, z widokami rozpościerającymi się na całe miasto i wybrzeże. W dobry dzień z jego murów zobaczyć sąsiednią wyspę Minorkę. Do tego, zamek w Capdepera kryje w sobie wiele tajemnic, a jego mury przesiąknięte są historiami lokalnych mieszkańców, którzy atakowani byli między innymi przez piratów.

Jeżeli wybieracie się na północny wschód Majorki, w okolice takie jak Cala Ratjada, Cala Agulla, Sa Coma, czy Canyamel, to gorąco polecam odwiedzić ten zamek. Jest świetnie zachowany, a samo miasteczko Capdepera jest idealnym miejscem na późniejsze plany — spacer, obiad, czy zakupy. Wizytę polecam zwłaszcza w środę, kiedy w miasteczku rozłożony jest lokalny targ. W godzinach od 9:30 do 13:00.

Castell de Capdepera na Majorce

Capdepera jest przepięknym miastem! Roi się od ciasnych uliczek. Urokliwych schodków, domów otoczonych kwiatami. Bardzo romantyczne miejsce, również wieczorem. Wtedy pod murami zamku wieczorami siedzą miejscowi. Udają się tam na spacer. I nie dziwię im się, jest tam naprawdę pięknie. W zamku znajduje się mały kościół, a w jednym z pomieszczeń zobaczycie jeden z najstarszych zawodów wyspy, czyli plecenie koszy i innych akcesoriów z liści jednego z gatunków palmy. W gablotach znajduje się cała wystawa produktów z tego materiału. Od koszy, poprzez nosidełka dla dzieci, kończąc na siodłach.

Czasami w tym pomieszczeniu znajduje się osoba, która na żywo tworzy przedmioty z odpowiednio wcześniej przygotowanej rośliny. My trafiliśmy również na pokaz sów, aczkolwiek nie jest to gwarantowana atrakcja wizyty w zamku Capdepera.

 • capdepera
 • capdepera
 • capdepera
 • capdepera
 • capdepera
 • capdepera
 • capdepera
 • capdepera
 • capdepera
 • capdepera
 • capdepera
 • capdepera
 • capdepera
 • capdepera
 • capdepera

Godziny otwarcia i ceny Castell de Capdepera.

Bilet za wejście to koszt 4 euro od osoby. Cena nie jest wygórowana. Uważam, że bardzo proporcjonalna do tego, co zwiedza się na miejscu. Zamek otwarty jest cały tydzień. I w zimę i w lato. Natomiast zmieniają się godziny otwarcia.
Listopad – Marzec: 10:00 – 17:00
Kwiecień – Maj: 10:00 – 19:00
Czerwiec – Wrzesień: 10:00 – 22:00
Październik – 10:00 – 19:00
Wyjątkiem jest styczeń, kiedy zamek jest nieczynny dla odwiedzających. Oraz kilka dni w roku, takich jak:
trzeci czwartek Maja
6,8,24,25,31 Grudnia
Dodatkowo w trzeci weekend Maja na zamku rozkłada się tematyczny market!

Historia zamku Castell de Capdepera na Majorce

Zamek Capdepera to wciąż stanowisko archeologiczne. Jest nadal odkrywane. Południowy obszar muru, pomiędzy bramą wejściową a bramą Rei en Jaume, jest częścią, z której większość pozostaje jeszcze nie do końca odgadniętą zagadką. Na terenie zamku są pozostałości domów, tylko niektóre z nich zostały odkopane i odrestaurowane dla turystów. Od czasów starożytnych strome zbocze terenu wymagało budowania murów oporowych w okolicy. Badania archeologiczne pozwalają poznać historię zamku: jak żyli mieszkańcy, jak przetrwali ataki lub jak się bronili, a także poznać otoczone murem miasto, które mamy pod nogami.

Obecny wygląd zamku Capdepera na Majorce

Obecny wygląd zamku niewiele ma wspólnego z pierwotnym wyglądem. Fortyfikowane miasto było labiryntem domów i zaułków, gdzie ludność ukrywała się w razie ataku, pozostawiając ich ziemie i dobytek na zewnątrz, na łasce wrogów. Strach i gniew musiały być codziennością mieszkańców, podczas trwania oblężeń. System obronny terytorium – wzdłuż wybrzeża Capdepera znajdowały się wieże strażnicze zbudowane w XII-XVI wieku.

Najwcześniejsze z tych budynków zniknęły, a wieże, które widzimy dzisiaj, zostały zbudowane w XVI wieku. System sygnałów i kodów polegał na powiązaniu szeregu ostrzeżeń. Przekazywanych od wieży do wieży z miejsca, w którym wróg był najpierw widziany. W celu zorganizowania obrony i wysłania pomocy w dowolne miejsce na wyspie, która była atakowana. W XVI i XVII wieku sygnały optyczne były wytwarzane dymem w dzień, a ogniem w nocy.

Elementy zamku Capdepera

Wieża Miquel Nunis. Wieża obronna pochodząca z okresu muzułmańskiego (X – XII wiek). Położony w strategicznym punkcie – najwyższym punkcie na murze – dominował tam widok na kanał Minorki (kanał między Majorką a Minorką). Jest on zbudowany techniką murowania „tapia” – ściany wykonane z prasowanej ziemi zmieszanej z wodą osadzoną w drewnianym szalunku i suszone powietrzem. Niektóre luki są nadal widoczne. Jest to oryginalna struktura, wokół której zbudowano ufortyfikowane miasto. W 1231 roku podpisano tutaj traktat Capdepera z muzułmanami z Minorki. W XIX w. wybudowano tutaj młyn z okrągłą wieżą i wciąż zachowanymi spiralnymi schodami.

Traktat Capdepera

W 1231 roku, dwa lata po zdobyciu Majorki, król Jaume odwiedził Capdepera, aby zdobyć Minorkę. Aby zapewnić sobie poparcie Arabów, wymyślił następujący podstęp: pewnej nocy rozpalił ogień w ponad trzystu punktach wzdłuż wzgórza. Wydawało się, że przygotowują wielką armię do walki. Widziano ją z sąsiedniej wyspy. Posłańcy poinformowali Saracenów, że jest to król chrześcijański, który szykował się do inwazji na Minorkę. Operacja była powtarzana przez kilka wieczorów, dopóki Saraceni nie zgodzili się podpisać dokumentu, w którym poddali się autorytetowi króla Jaume I. Król w ten sposób zapewnił kapitulację muzułmanów bez rozlewu krwi. Dokument ten jest znany jako traktat Capdepera i uważa się go za najstarszy traktat pokojowy, który trwa do dziś.

Legenda o Pani Nadziei – „Mave de deu de L’esepranca”.

Kaplica posiadała obraz Matki Boskiej Nadziei (1569 – okres, w którym było wiele napadów tureckich piratów). Legenda głosi, że gdy duża grupa Maslemów przybyła na wybrzeże, mieszkańcy Zamku zabrali Matkę Bożą i modlili się, chodząc wokół wewnętrznej strony murów, błagając ją o ochronę. Po chwili pojawiła się gęsta mgła, która rozlała się po okolicy, utrudniając muzułmanom przegrupowanie się i dokonanie ataku. To wydarzenie jest świętowane co 18 grudnia, w dzień Nadziei. Niewiele osób zwiedzając zamek, interesuje się jego historią. Wielu z nas udaje się tam, by nacieszyć się pięknymi widokami. Nie zdajemy sobie sprawy, jaki koszmar musieli przeżywać ludzie zamieszkujący te tereny. Ile polało się tam krwi. Jak ciężko było im zimą i podczas ulew. Role w zamku były podzielone. Każdy dzień oznaczał pracę. Każdy miał przypisaną rolę, którą musiał wykonać. Inaczej nie byłoby ciepła, jedzenia, wody, domów, dzieci.

Czy warto udać się do zamku Capdepera?

I nie tylko. Całe miasto jest piękne. Okolice zamku są bardzo malownicze. Całe miasto to jedna wielka historia. Zdecydowanie warto tam pojechać. A tutaj strona internetowa zamku: http://www.capdeperacastell.com/.

Co zobaczyć w okolicy Castell de Capdepera?

Rejon Capdepera to jeden z moich ulubionych. Znajduje się tutaj moim zdaniem najwięcej atrakcji na wschodzie wyspy i polecam go każdemu, kto szuka wakacji właśnie z tej strony wyspy. Tak naprawdę miejscowość Capdepera znajduje się w centrum wschodu, dlatego możliwości zwiedzania jest tutaj mnóstwo. Dodatkowym atutem jest to, że akurat w tym rejonie wyspy transport publiczny jest świetnie zorganizowany. Co więc warto zobaczyć w okolicy?

Plaże, zatoki, punkty widokowe.

Cala Ratjada: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/miejscowki/cala-ratjada-son-moll/
Cala Gat: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/cala-gat-majorka/
Sa Font de Sa Cala: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/miejscowki/sa-font-de-sa-cala-majorka/
Cala Mesquida: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/miejscowki/plaza-cala-mesquida-majorka/
Cala Agulla: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/miejscowki/cala-agulla-majorka/
Canyamel: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/canyamel/
Costa de los Pinos: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/costa-de-los-pinos/
Sa Coma: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/miejscowki/sa-coma-mallorca/
Safari Zoo: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/miejscowki/safari-zoo/
Cala Morlanda: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/miejscowki/cala-morlanda/
Cuevas del Drach: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/cuevas-del-drach-majorka/
Cuevas de Arta: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/miejscowki/cuevas-de-arta/
Rejsy: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/rejsy-na-majorce/

Social media.

Jeśli szukasz pomocy przy planowaniu swojego pobytu na Majorce i nie wiesz od czego zacząć- napisz do mnie. Chętnie pomogę zaplanować Twoje wakacje na Majorce. Stworzę dla Ciebie indywidualny plan zwiedzania. Pomogę wybrać miejsce, w które najlepiej się dla Ciebie wybrać. Do wszystkiego podchodzę całkiem indywidualnie. Bo przecież każdy na wakacjach ma inne wymagania.
Zapisując się do newslettera na blogu, otrzymasz możliwość czytania opublikowanych postów jako pierwszy! Regularnie dodaję nowe miejsca na Majorce i dzielę się z Wami tą piękną wyspą. Dzięki newsletterowi, nie musisz nawet wchodzić na bloga, bo cały post pojawi się w e-mailu!

Facebook i instagram.

Obserwując mnie na Facebook’u zyskujesz dostęp do postów, których nie ma ani na blogu ani na instagramie. To właśnie na Facebook’u zaczęła się moja przygoda z blogowaniem. To tam wszystko nabrało nowego znaczenia. Na Facebook’u mam także naprawdę świetną publiczność! Zapraszam do obserwowania!
Obserwując mnie na Instagram’ie zyskujesz najwięcej. To tam codziennie dodaję relacje z Majorki. Znajdziesz tam zapisane relacje ze WSZYSTKICH miejsc w jakich byłam na Majorce (i nie tylko). To tam znajdziesz zdjęcia z Majorki w jednym miejscu. Dzielę się tam również moimi przemyśleniami i opisem życia na Majorce.
Facebook: http://www.facebook.com/vacaymodecom
Instagram: http://www.instagram.com/vacaymodecom