Wakacje na Menorce.

Wakacje na Menorce – czy warto wybrać Minorkę na swoje wakacje? Co warto o niej wiedzieć? Na początek przedstawię Wam kilka informacji o tej przepięknej wyspie. Menorca to druga co do wielkości wyspa w archipelagu Balearów. Co śmieszne, na Menorce mieszka mniej osób niż na Ibizie, która jest od niej nieco mniejsza. Na Menorce mieszka około 100 tysięcy osób, przy czym na Ibizie jest ich około 150 tysięcy. A na Majorce mieszka niecały milion osób.

W 1993 roku Menorca została zapisana na światową listę UNESCO. Z jakiego powodu? A to dlatego, że na Menorce są świetne warunki dla rozwijającej się fauny i flory, przez co wyspa została ogłoszona rezerwatem biosfery. Menorca ma około 700km2 powierzchni, długość około 50 kilometrów i szerokość około 16 kilometrów. Najwyższa góra to Monte Toro, która ma tylko 358 metrów. Stolicą wyspy jest miasteczko Maó-Mahón.

Ważną i ciekawą informacją jest to, że ze względu na swoje naturalne walory, na Minorkę nie mogą przybyć masy. Na Minorkę nie powinna przybywać większa ilość osób niż 200 tysięcy. „Obserwatorium Społeczno-Środowiskowe Minorki (OBSAM) ostrzegło, że wyspa nie powinna przekroczyć czerwonej linii 200 000 ludzi, co uważa się za granicę, aby wytrzymać presję człowieka bez naruszania zasad równowagi i zrównoważonego rozwoju, które zatwierdzają deklarację wyspy jako rezerwat biosfery, od 1993 roku.” Żródło: https://www.hosteltur.com/112344_menorca-llega-al-limite-su-capacidad-soportar-presion-humana.html

Limit osób na Menorce.

Moim dobrym źródłem informacyjnym na temat Minorki jest świetne konto na instagramie, które prowadzą Natalia i Dorian. Tutaj zostawiam Wam link do ich instagrama: https://www.instagram.com/uroki_minorki/. Tam dowiecie się masy ciekawostek z tej przepięknej wyspy. Tymczasem wrócimy na chwilę do tematu limitu osób. Pewnie wielu z Was zastanawia się: jak oni liczą te wszystkie osoby? Czy to jest w ogóle możliwe?

Może nie do końca, ale na Minorce nie zobaczycie masy hoteli i apartamentowców. Na wyspie jest ograniczona ilość hoteli, a jedyny hotel jaki może powstać na wyspie, to ten na miejsce wyburzonego, starego hotelu. Dzięki temu łatwo zadbać o ilość osób na tej przepięknej wyspie. Dzięki limitowi osób, Minorka pozostaje dalej nieco dzika. Moim zdaniem takie rozwiązanie jest świetne i powinno się je wprowadzać w wielu innych miejscach – koniecznie zerknijcie na instagrama Natalii i Doriana, gdzie dowiecie się więcej w tym temacie.

Plaże na Menorce.

Wakacje na Menorce to świetny pomysł. Jest tam pięknie, spokojnie i bardzo klimatycznie. Na Majorce spotkamy tłumy turystów, na Ibizie tłumy imprezowiczów, a Menorca to wszystko równoważy. Znajdziemy tu masę przepięknych plaż i zatok. Poznamy nieco historię Balearów. Minorka kryje w sobie wiele tajemnic. Warto poznać tutejszą kulturę, zwłaszcza, że różni się ona nieco od tej na Majorce czy Ibizie. Wiele plaż jest dostępne tylko drogą wodną. Warto więc zastanowić się nad wypożyczeniem łodzi podczas swoich wakacji.

Ciekawi mnie też Wasze zdanie dotyczące wymawiania nazwy wyspy! Hiszpańska nazwa to Menorca (wymawia się Menorka), jednak Polacy wymawiają nazwę wyspy jako Minorka. Jaka nazwa jest dla Was lepsza?

Co jeszcze może Was zainteresować?

Mieszkam na Majorce od 2018 roku i odkąd się tu przeprowadziłam, zaczęłam prowadzić bloga o tematyce wyspy. Po kilku latach tutaj, stwierdziłam, że to dla mnie za mało i chcę rozwinąć skrzydła. Postanowiłam więc poszerzyć mojego bloga o wiadomości i posty z reszty wysp Balearów. Na moim blogu na tą chwilę możecie znaleźć wszystkie możliwe informacje o Majorce (no dobra, nie wszystkie możliwe, haha, ale na pewno zaspokajające ciekawość). Zobaczcie tutaj: https://namajorce.pl/category/hiszpania/baleary/mallorca/

Prowadzę także instagrama, facebooka oraz kanał na YouTube, gdzie możecie znaleźć odcinki tematyczne o Majorce i zobaczyć jak wygląda Majorka z lotu ptaka, ale także i moim, ludzkim okiem ;). Zapraszam Was serdecznie!
INSTAGRAM: https://www.instagram.com/vacaymodecom/
FACEBOOK: https://www.facebook.com/VacayModeCom
YOUTUBE: https://www.youtube.com/channel/UCNqI1qObs3GJ0AhyEKm1zRw