Grill na plaży na Majorce.

Grill na plaży, czy też ognisko na plaży to w Polsce raczej norma. Od dziecka na weekend wybieraliśmy się nad staw, jezioro czy nad morze i zajadaliśmy się potrawami z grilla przenośnego. Przyznaję, że wizja grillowania na łonie natury jest naprawdę przyjemna. Czy jednak na Majorce można grillować na plaży? Albo rozpalić ognisko na działce? Dzisiaj poruszę tą kwestię w poście. Poruszę takżę kwestię polowań na Majorce.

Często udając się na wakacje na wyspy, gdzie niegdzie napotykamy tablice informujące o tym, że właśnie wkraczamy na teren prywatny, na którym mogą odbywać się polowania. Zawsze pojawia się wtedy w głowie pytanie, czy właściciel terenu nie biega gdzieś po swoim terenie z bronią i nas nie postrzeli. Odpowiedź niestety nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego, jakimi dokumentami dysponuje właściciel terenu.

Polowanie na terenach prywatnych na Majorce jest dozwolone tylko, jeśli właściciel terenu ma odpowiednie dokumenty i zezwolenia.

W tych właśnie dokumentach, zawsze indywidualnie opisane jest w jakich terminach właściciel terenu może polować. Widnieją tam też zapisy mówiące o tym na co i kiedy może polować oraz w jakich ilościach. Więc jeśli chcielibyśmy wiedzieć, czy w danym momencie właściciel nie biega po swoim terenie z nabitą bronią, musielibyśmy zapytać go o pokazanie wam swoich pozwoleń. Czy jednak człowiek ten mógłby was postrzelić? Prawo mu tego zabrania, ale wypadki się zdarzają. Zawsze można pojawić się na lini ognia podczas polowania i mieć naprawdę niefortunny wypadek.

Oczywiście zdarza się to naprawdę rzadko. Miejsca do polowań są zawsze oznaczone tablicami, a na tereny prywatne nie powinno się wkraczać bez pozwolenia właściciela. Jednym z dobrych przykładów jest zatoka Cala Marmols. Link tutaj: https://namajorce.pl/hiszpania/baleary/mallorca/miejscowki-na-majorce/cala-marmols/. Na tą zatokę udałam się razem z Piotrkiem, wchodząc na ogrodzony teren prywatny, oznaczony tablicami ostrzegającymi, że na tym terenie odbywają się polowania. Właściciel terenu mógłby nas wtedy nieumyślnie postzelić, jeśli znaleźlibyśmy się w złym miejscu o nieodpowiednim czasie.

Ważne jest również to, że osoba, która dostaje uprawnienia do polowań jest odpowiednio przeszkolona.

Wie kiedy strzelać, jak to robić, jak się zabezpieczyć. Istnieje nawet prawo, mówiące o tym, że zwierzyna podczas polowań ma być jak najmniej narażona na stres i ból. Postrzelenie człowieka podczas polowania jest raczej rzadkie. Jednak opieprz od właściciela za wkraczanie na jego teren prywatny jest wysoce prawdopodobny. Ja bym nie była zadowolona. Polecam więc jednak unikać łamania prawa w ten sposób. Jednak każdy ma swój rozum i odpowiada za siebie.

W tym linku znajdziecie informacje dotyczące polowań na Majorce. Wszystkie zasady, reguły, rozporządzenia, ustawy, artykuły: https://www.fecaza.com/images/2Fotosypdf_2018/Pdf_2018_2/Resolucion-vedas-mallorca-2018_2019.pdf
http://balcaza.com/servicios/legislacion/ley-de-caza
Tutaj znajdziecie gatunki zwierząt, na które można polować na Majorce: https://web.conselldemallorca.cat/es/especies-cazables

Tak naprawdę na Majorce największym zwierzęciem, na które można polować jest koza. A właściwie to dzikie kozy na terenie Majorki, tak zwane „bordas”. Każdy okaz upolowanej kozy na Majorce musi być oznakowany pieczęcią przez Departament Rozwoju Lokalnego na Majorce oraz upolowany w miejscach do tego przeznaczonych.

Zezwala się na polowanie z bronią myśliwską na Majorce, jedynie na terenach do tego przeznaczonych.

Broń myśliwska to na przykład: łuki, strzelba, „cans i llac” (tradycyjna majorkańska broń, na którą łapie się kozy, aby przybliżyć Wam jej wygląd, mogę porównać ją do lassa). Zezwala się również na używanie psów myśliwskich. Dozwolone jest polowanie na dzikie kozy za pomocą „cans i llac” przez cały rok. Jednak tylko i wyłącznie z odpowiednim do tego zezwoleniem, które trzeba odnawiać co roku.

W dekrecie wyznaczone są także inne zasady polowań, takie jak zezwolenia na użycie podczas polowania broni palnej podczas gdy ptak jest w powietrzu i na lądzie itp.. Myśliwy może używać terenów myśliwskich tylko w wyznaczonych dniach. A także nie można polować bez zezwoleń, w trudnych warunkach atmosferycznych lub chociażby w okresach, kiedy na Majorce występują pożary i zwierzęta mają mniejszą możliwość ucieczki i schronienia.

Grill na plaży na Majorce.

Nie, na Majorce nie można grillować na plaży, nie można też samemu palić ognisk. Latem odbywają się imprezy, na których odpowiednie organy zajmują się rozpalaniem ognisk na plażach. Odbywa się to zazwyczaj wieczorem, aż do nocy. Są to tak zwane imprezy verbenas. To właśnie wtedy można skorzystać z tych udogodnień, a wszystko kontrolowane jest przez odpowiednie osoby. Jeśli interesuje Cię tematyka imprez na Majorce, to zapraszam na post, w którym spisałam wszystkie fiesty odbywające się na wyspie: https://namajorce.pl/hiszpania/baleary/mallorca/majorkowe-poradniki/imprezy-na-majorce/

Grill na plaży, a strefy rekreacyjne na wyspie.

Na Majorce jest sporo stref rekreacyjnych, na których można zrobić grilla lub ogniska. Jednak tylko i wyłącznie w wyznaczonych, bezpiecznych miejscach, za pozwoleniem. „Areas recreativas en Mallorca”, miejsca gdzie można od pazdziernika do maja robić grille: http://www.turismepetit.com/lugares-por-precio/cero-euros/areas-recreativas-en-mallorca/
Normy, które należy przestrzegać podczas korzystania ze stref rekreacyjnych na Majorce: http://www.caib.es/sites/espaisnaturalsprotegits/es/como_hacer_uso_de_las_areas_recreativas-22785/

Grill na plaży oraz rozpalanie ognisk na Majorce.

Na Majorce palenie ognisk i robienie grilli odbywać się może tylko i wyłącznie przy odpowiednich warunkach. Warunki, które trzeba spełnić to między innymi:
– unikanie wietrznych i suchych dni przy rozpalaniu ognisk
– staranie się rozpalać ogniska w godzinach porannych
– rozpalenie ognisk z dala od maszyn, by te się nie zajęły
– ogniska można rozpalić minimalnie w odległości 25 metrów od terenów leśnych
– ogień musi być stale monitorowany, dopóki nie ugaśnie
– należy mieć przygotowane wszelkie środki mające na celu ugaszenie pożaru
W niektórych przypadkach palenie ognisk musi być zatwierdzone przez administrację. W tym celu należy zadzwonić do SEIB, pod numer 112 i zasygnalizować kiedy rozpoczyna się palenie ogniska i oświadczyć, o której ognisko zostanie zgaszone. Należy podać dni, w które ogniska będą palone. Agent zajmujący się ochroną środowiska, przydzielony do Twojej sprawy wyda autoryzację do palenia ogniska. W poniższej tabeli widać dokładniej jak to wygląda w rzeczywistości.

Uso del fuegoDe 1 de enero a 30 de abrilDe 1 de mayo a 15 de octubreDe 16 de octubre a 31 de diciembre
En terreno forestalNECESITA AUTORIZACIÓN ADMINISTRATIVAPROHIBIDONECESITA AUTORIZACIÓN ADMINISTRATIVA
A menos de 500 m de terreno forestalCON PRECAUCIÓNNECESITA AUTORIZACIÓN ADMINISTRATIVACON PRECAUCIÓN
A más de 500 m de terreno forestalLIBRE CON PRECAUCIÓN
En terreno urbanoSEGÚN NORMATIVA MUNICIPAL
W powyższej tabeli przedstawione są daty, oraz miejsca, w których należy przed rozpaleniem ogniska zadzwonić do odpowiednich władz. „CON PRECAUCION” oznacza „z zachowaniem ostrożności”, „PROHIBIDO”, oznacza „zabronione”, „NECESITA AUTORIZACION ADMINISTRATIVA”, oznacza, że potrzeba pozwolenia administracyjnego, „SEGUN NORMATIVA MUNICIPAL” oznacza „zgodnie z regułami gminy”.

Tutaj linki z informacjami dotyczącymi palenia ognisk na Majorce: http://www.caib.es/sites/xarxaforestal/es/uso_del_fuego_buenas_practicas-48299/
http://herencia.es/para-el-ciudadano/medio-ambiente/novedades-medioambientales/informacion-a-los-agricultores-sobre-la-quema-de-rastrojos-y-otros-despojos-agricolas

Co może Cię jeszcze zainteresować:

Kategoria z opisami wszystkich miejsc, które odwiedziłam na Majorce: https://namajorce.pl/baleary/majorka/majorka-miejsca-do-zwiedzania/
Kategoria, z której dowiesz się jak wygląda życie na wyspie i co warto wiedzieć przed przyjazdem na wakacje: https://namajorce.pl/baleary/majorka/poradniki-o-majorce/

Social media.

Jeśli szukasz pomocy przy planowaniu swojego pobytu na Majorce i nie wiesz od czego zacząć- napisz do mnie. Chętnie pomogę zaplanować Twoje wakacje na Majorce. Stworzę dla Ciebie indywidualny plan zwiedzania. Pomogę wybrać miejsce, w które najlepiej się dla Ciebie wybrać. Do wszystkiego podchodzę całkiem indywidualnie. Bo przecież każdy na wakacjach ma inne wymagania.
Zapisując się do newslettera na blogu, otrzymasz możliwość czytania opublikowanych postów jako pierwszy! Regularnie dodaję nowe miejsca na Majorce i dzielę się z Wami tą piękną wyspą. Dzięki newsletterowi, nie musisz nawet wchodzić na bloga, bo cały post pojawi się w e-mailu!

Facebook i instagram.

Obserwując mnie na Facebook’u zyskujesz dostęp do postów, których nie ma ani na blogu ani na instagramie. To właśnie na Facebook’u zaczęła się moja przygoda z blogowaniem. To tam wszystko nabrało nowego znaczenia. Na Facebook’u mam także naprawdę świetną publiczność! Zapraszam do obserwowania!
Obserwując mnie na Instagram’ie zyskujesz najwięcej. To tam codziennie dodaję relacje z Majorki. Znajdziesz tam zapisane relacje ze WSZYSTKICH miejsc w jakich byłam na Majorce (i nie tylko). To tam znajdziesz zdjęcia z Majorki w jednym miejscu. Dzielę się tam również moimi przemyśleniami i opisem życia na Majorce.
Facebook: https://www.facebook.com/namajorcepl
Instagram: https://www.instagram.com/namajorce.pl

Źródła zdjęć:
https://pbs.twimg.com/profile_images/1242104938370682880/8OomGL3Y_400x400.jpg
https://i.ytimg.com/vi/ROU3u3NzcrI/maxresdefault.jpg
https://d7lju56vlbdri.cloudfront.net/var/ezwebin_site/storage/images/_aliases/img_1col/noticias/la-cabra-salvaje-mallorquina-favorece-la-diversidad-floral-de-la-isla/5350913-1-esl-MX/La-cabra-salvaje-mallorquina-favorece-la-diversidad-floral-de-la-isla.jpg