Puerto de Sóller na Majorce.

Puerto de Sóller na Majorce to przepiękne portowe miasteczko, usytuowane na zachodnim wybrzeżu wyspy. Zdecydowanie mogę powiedzieć, że jest to miejscowość, która aż z daleka nęci do siebie swoją historią i pięknymi widokami. Charakterystycznym dla Sóller oraz Puerto de Sóller jest drewniany, „pomarańczowy” pociąg. Dlaczego pomarańczowy? Puerto de Sóller połączone jest z miastem Sóller. Miasteczko Sóller to bardzo historyczna miejscowość. Jest tam wiele muzeów historycznych, kościołów, sadów cytrusowych i przepięknych starych majorkańskich uliczek. Sóller ma swój autentyczny, lokalny klimat.

I to właśnie do miasteczka Sóller dojedziesz ponad 100-letnim, zabytkowym, drewnianym pociągiem, który jeździ na trasie Sóller — Palma de Mallorca. Oba miasteczka słyną z przepysznych pomarańczy, które wyrastają w dolinie Sóller — i to właśnie stąd nazwa „pomarańczowy” pociąg. Można też udać się na skromniejszą przejażdżkę tramwajem (który widać na zdjęciach), na trasie Sóller — Puerto de Sóller. Cena wynosi 7 Euro za osobę w jedną stronę.

  • puerto de sóller
  • puerto de sóller
  • puerto de sóller

Drewniany pociąg Sóller

Podczas jazdy pociągiem na trasie Sóller — Palma de Mallorca zwiedza się nie tylko miasteczka, ale też cały wąwóz i sady cytrusowe. Kolej została wybudowana ze względu na rolników, którzy musieli przedostać się z Sóller, przez góry Serra de Tramuntana aż do Palma de Mallorca. Pomarańcze z Sóller słyną z wysokiej jakości i cudownego smaku, który niegdyś rozsławiony był na całą wyspę. Dzięki ciężkiej pracy rolników została wybudowana kolej, która miała im ułatwić przewożenie pomarańczy przez wąwóz aż do Palmy, co zdecydowanie ułatwiło handel między stolicą a małym miasteczkiem usytuowanym u stóp gór Serra de Tramuntana.

A my, dzięki ich ciężkiej pracy i poświęceniu, możemy korzystać z tej cudownej atrakcji, podróżując tą samą trasą, zaledwie godzinę. Zabytkowy pociąg różni się od tego na pierwszych zdjęciach. Jego trasa jest też o wiele dłuższa, a koszt przejażdżki to około 30 Euro w dwie strony. Jeżeli chcecie przejechać się na trasie Puerto de Sóller – Sóller, wybierzcie tramwaj w porcie (płatność u konduktora). Możecie też kupić bilet łączony, na obie atrakcje, klikając TUTAJ.

Co robić w Puerto de Sóller?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Jest to bardzo malownicze miejsce! Jest tak piękne, że ciężko mi je opisać tak, żeby niczego nie przeoczyć. Zachwyca z każdej strony. Cały port jest w kształcie litery „C”. Po jednej stronie znajduje się duży port, na którym jest mnóstwo zacumowanych statków, żaglówek i jachtów. Zaraz za nimi rozpościera się widok na archipelag miasta. Białe i kremowe budynki pięknie kontrastują z zielenią i surowym wyglądem gór. Idąc dalej, zaczyna się piaszczysta plaża, a zaraz za nią deptak, po którym co 10 minut jeździ pomarańczowy tren.

Deptak ciągnie się od portu aż na drugi koniec zatoki. Jest na nim mnóstwo straganów, restauracji, kawiarni i sklepów. Dalej znajduje się stacja kolejowa, z której droga prowadzi do alei palmowej. Idealne miejsce na tropikalne ujęcia! Wzdłuż deptaka dalej ciągnie się plaża. Na końcu zatoki, na górze znajduje się latarnia morska i jest to świetny punkt widokowy na cały port. Puerto de Sóller na Majorce to miejsce na spacer, zakupy, relaks, odpoczynek na plaży i posiłek w restauracji. Koniecznie skosztujcie tu soku pomarańczowego, ciasta lub lodów pomarańczowych z doliny Sóller!

Co zobaczyć w okolicy Puerto de Sóller?

Zachód wyspy to dla mnie jeden z piękniejszych jej rejonów. To w tej części wyspy znajdują się najpiękniejsze miasteczka Majorki. Wszystkie mające swoją własną historię. Pełne miejscowych sklepów, punktów widokowych i urokliwych zakątków. Zdecydowanie warto wybrać się do sąsiednich miast, czyli Sóller, Fornalutx, Deia, Valldemossa. Niedaleko znajduje się także punkt widokowy Son Marroig, czy ogromny klif Sa Foradada. Miłośnicy win powinni na pewno zajrzeć do miejscowości Banyalbufar! A jeśli szukacie pięknych widoków lub więcej historii to powinniście zajrzeć do Jardines de Alfabia i do Willa Raixa! O słynnej Sa Calobra chyba nie muszę wspominać?

Warto też napomknąć, że jeżeli myślicie o zwiedzeniu Sa Calobra, to możecie też zdecydować się na rejs, zamiast przejażdżkę drogami skręconymi tak, jak węzeł krawata. To właśnie z Puerto de Sóller odpływają rejsy na Sa Calobra i trwają około godzinę w jedną stronę. Bilety możecie kupić między innymi TUTAJ.

Okolica Puerto de Sóller:

Valldemossa: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/valldemosa-2/
Jardines de Alfabia: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/jardines-de-alfabia-majorka/
Willa Raixa: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/willa-raixa/
Sa Calobra: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/sa-calobra/
Palma de Mallorca: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/palma-de-mallorca/

Social media.

Jeśli szukasz pomocy przy planowaniu swojego pobytu na Majorce i nie wiesz od czego zacząć- napisz do mnie. Chętnie pomogę zaplanować Twoje wakacje na Majorce. Stworzę dla Ciebie indywidualny plan zwiedzania. Pomogę wybrać miejsce, w które najlepiej się dla Ciebie wybrać. Do wszystkiego podchodzę całkiem indywidualnie. Bo przecież każdy na wakacjach ma inne wymagania.
Zapisując się do newslettera na blogu, otrzymasz możliwość czytania opublikowanych postów jako pierwszy! Regularnie dodaję nowe miejsca na Majorce i dzielę się z Wami tą piękną wyspą. Dzięki newsletterowi, nie musisz nawet wchodzić na bloga, bo cały post pojawi się w e-mailu!

Facebook i instagram.

Obserwując mnie na Facebook’u zyskujesz dostęp do postów, których nie ma ani na blogu ani na instagramie. To właśnie na Facebook’u zaczęła się moja przygoda z blogowaniem. To tam wszystko nabrało nowego znaczenia. Na Facebook’u mam także naprawdę świetną publiczność! Zapraszam do obserwowania!
Obserwując mnie na Instagram’ie zyskujesz najwięcej. To tam codziennie dodaję relacje z Majorki. Znajdziesz tam zapisane relacje ze WSZYSTKICH miejsc w jakich byłam na Majorce (i nie tylko). To tam znajdziesz zdjęcia z Majorki w jednym miejscu. Dzielę się tam również moimi przemyśleniami i opisem życia na Majorce.
Facebook: https://www.facebook.com/namajorcepl
Instagram: https://www.instagram.com/namajorce.pl