Alcudia na Majorce

Alcudia na Majorce to przepiękne i sporej wielkości miasteczko na północnej części wyspy. Charakterystyczne w tamtym regionie są na pewno krajobrazy, czyli połączenie miast i morza z ogromnymi górami Serra de Tramuntana, wpisanymi na listę UNESCO. Alcudia, a tak naprawdę zatoka alkudyjska, to jedno z najczęściej wybieranych miejsc na wakacje przez Polaków. Nie ma się co dziwić, ponieważ zarówno miasteczko, jak i port są przepiękne, pełne atrakcji, restauracji i świetnych widoków.

Alcudia na Majorce — co musisz wiedzieć

Alcudia to miasto otwarte na Morze Śródziemne. Morze było środkiem komunikacji i fundamentalnym czynnikiem w historycznym rozwoju miasteczka. Pierwsi osadnicy przybyli na wyspę drogą morską. Alcúdia posiada naprawdę duże dziedzictwo kulturowe i historyczne, właśnie ze względu na swoją lokalizację. Pierwsze dowody obecności człowieka w Alcúdia sięgają prehistorii, konkretnie do okresów znanych jako Pretalayótico i Talayotic. Chodzi o czasy, gdy na wyspie powstawały pierwsze ludzkie osiedla. Ludzie mieszkali najpierw w jaskiniach, a później w Talaiots (konstrukcje o okrągłej lub kwadratowej konstrukcji przypominającej wieże, stąd jej nazwa pochodzi od hiszpańskiego „talaya” – co oznacza wieżę strażniczą). Później, Rzymianie, Muzułmanie i chrześcijańscy zdobywcy, odcisnęli swój ślad w Alcudii.

Nazwa miejsca Alcudia pochodzi z języka arabskiego (al-qudia) i oznacza „wzgórze”. Wyspa Mallorca została włączona do korony katalońsko-aragońskiej po podboju króla Jaime I w 1229 r. Po podboju założenie Alcúdii miało miejsce w 1298 r. Miasteczko odpowiadało głównie na potrzeby obronne i strategiczne. Od tego momentu rozpoczęła się budowa średniowiecznych murów otaczających miasto, które aktualnie można obejść i zwiedzić, co bardzo polecam, a wejście jest zupełnie darmowe.

Czy warto zatrzymać się w Alcudia?

Zdecydowanie tak. Latem w Alcudii roi się od turystów. Alcudia jest typowym turystycznym miastem. Jest tam mnóstwo atrakcji i nikt nie będzie się tam nudził. Dodatkowo wieczorne spacery po starym mieście — otoczonym murami brzmią romantycznie i zachęcająco! To również świetny punkt na oglądanie zachodu słońca. Roi się tam od miejscowych restauracji (na przykład Sa Mossegada), jak i od słynnych sieciówek jak KFC, Mcdonald’s i inne. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Alcudia ma wszystko. Widoki, plażę, atrakcje dla dorosłych jak i dla dzieci i jest idealnie umiejscowiona, co pozwoli Ci na zwiedzanie kilku z najważniejszych punktów na wyspie.

Co warto zobaczyć będąc w Alcudia?

Co wtorek i niedzielę rozkłada się tutaj także mercado, czyli rynek/targ, w godzinach od 9:30 do 13:00. Dostaniecie tam lokalne produkty spożywcze i rzemieślnicze, ale nie tylko. Turyści z całej Majorki chętnie przyjeżdżają właśnie do Alcudia, by obkupić się tam w pamiątki. Alcudia to też idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, poza regularnymi atrakcjami, jest tutaj także Hidropark, czyli średniej wielkości park wodny. Tutaj ich oficjalna strona: https://hidroparkalcudia.com/. W Alcudia znajduje się także piękny kościół Sant Jaume. Znajduje się tutaj także amfiteatr romański – najmniejszy w Hiszpanii. A także pozostałości po miasteczku rzymskim — Ciudad romana de Pollentia.

Z Alcudi łatwo dostać się do kilku z top 10 atrakcji na Majorce!

Mowa o Formentor i Sa Calobra, czy też miasteczku Pollensa, a także słynnej Playa de Muro. Formentor to ogromne pasma górskie, które można pokonać samochodem. Sa Calobra jednak jest o wiele bardziej wymagająca. Droga to serpentyny, prowadzące nad przepaściami. Na końcu wycieczki po przerażających serpentynach czekają na was dwie piękne zatoki. Jedna z nich mieści się w wąwozie Torrent de Pareis! Warto też wybrać się na pobliską Cala Figuera! Niedaleko stąd do słynnej Playa de Muro z białą kładką znaną z widokówek. A także do jednego z najpiękniejszych miasteczek na wyspie, czyli Pollensa.

Zainteresowani?

To zajrzyjcie na posty. Linki poniżej:
Sa Calobra: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/miejscowki/sa-calobra/
Formentor: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/formentor-i-cala-formentor/
Valldemossa: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/miejscowki/valldemossa-majorka/
Puerto de Soller: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/miejscowki/puerto-de-soller/
Jardines de Alfabia: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/jardines-de-alfabia-majorka/
Rejsy na Majorce: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/rejsy-na-majorce/

Social media.

Jeśli szukasz pomocy przy planowaniu swojego pobytu na Majorce i nie wiesz od czego zacząć- napisz do mnie. Chętnie pomogę zaplanować Twoje wakacje na Majorce. Stworzę dla Ciebie indywidualny plan zwiedzania. Pomogę wybrać miejsce, w które najlepiej się dla Ciebie wybrać. Do wszystkiego podchodzę całkiem indywidualnie. Bo przecież każdy na wakacjach ma inne wymagania.
Zapisując się do newslettera na blogu, otrzymasz możliwość czytania opublikowanych postów jako pierwszy! Regularnie dodaję nowe miejsca na Majorce i dzielę się z Wami tą piękną wyspą. Dzięki newsletterowi, nie musisz nawet wchodzić na bloga, bo cały post pojawi się w e-mailu!

Facebook i instagram.

Obserwując mnie na Facebook’u zyskujesz dostęp do postów, których nie ma ani na blogu ani na instagramie. To właśnie na Facebook’u zaczęła się moja przygoda z blogowaniem. To tam wszystko nabrało nowego znaczenia. Na Facebook’u mam także naprawdę świetną publiczność! Zapraszam do obserwowania!
Obserwując mnie na Instagram’ie zyskujesz najwięcej. To tam codziennie dodaję relacje z Majorki. Znajdziesz tam zapisane relacje ze WSZYSTKICH miejsc w jakich byłam na Majorce (i nie tylko). To tam znajdziesz zdjęcia z Majorki w jednym miejscu. Dzielę się tam również moimi przemyśleniami i opisem życia na Majorce.
Facebook: https://www.facebook.com/namajorcepl
Instagram: https://www.instagram.com/namajorce.pl