Pogoda na Majorka

Niebezpieczne zwierzęta na Majorce.

Niebezpieczne zwierzęta na Majorce — jakie zagrożenia czekają na Ciebie na wyspie? Na Majorce można napotkać niektóre zwierzęta, które mogą być potencjalnie niebezpieczne, jednak od czasu, gdy tu zamieszkuję, nie miałam żadnych większych nieprzyjemności z nimi. Jednak podczas mojej pierwszej wizyty na Majorce, podczas wakacji, miałam drobny incydent z jeżowcami na skałach i w morzu. Istnieje ryzyko spotkania niebezpiecznych zwierząt na Majorce, szczególnie w wodzie. Niemniej jednak nie uważam, że jest ich aż tak wiele, by bać się kąpieli. Przede wszystkim woda w morzu na Majorce jest krystalicznie czysta i można zobaczyć wszystko (oczywiście, o ile pogoda na to pozwala).

Szczerze mówiąc, bardziej martwi mnie możliwość nadepnięcia w wodzie na kawałek plastiku, który utkwił gdzieś w piasku, niż ryzyko ugryzienia przez murenę czy ataku rekina.

Jeśli już mówimy o rekinach, tak, na Majorce zdarzają się przypadki, w których ludzie widzieli rekiny. Jednak takie sytuacje są niezwykle rzadkie. Raczej są to rekiny, które zabłądziły i są już na skraju wyczerpania. Zwykle kończą swoje życie w zatokach na Majorce, gdzie potem są wyławiane lub znajdowane na brzegu. Przykładem tego jest zdarzenie zimą 2019 roku, kiedy to na plaży w Cala Millor wyrzucono ogromnego wieloryba. Czy to nie niesamowite? Znaleziono go wieczorem, a rano już nie żył. W jego żołądku znaleziono mnóstwo plastiku, co było przyczyną jego śmierci.

W tym poście poza niebezpiecznymi zwierzętami opiszę Wam także jedną bakterię, o której warto wiedzieć oraz plagi, które są spotykane na Majorce!

Niebezpieczne zwierzęta na Majorce – jeżowce.

Te nieszczęsne jeżowce. Opowiem Wam swoją historię. Od razu dodam, że byłam lekko pijana i w ogóle nie przemyślałam tego co robię. Weszłam do wody, na skałki, w miejscu, gdzie rzadko kiedy przychodzą ludzie. Ta część plaży jest raczej zarezerwowana dla rybaków. Ludzie raczej tam nie przychodzą, bo jest niewygodnie, do tego jest mnóstwo skałek i kamieni. Lekko pijana weszłam do wody i zaczęły boleć mnie stopy — no, ale w końcu jestem na skałach, a ból nie był aż tak silny, bym miała stwierdzić, że było to coś innego. Po wyjściu z wody miałam uczucie obolałych stóp.

Pytałam Piotrka, mojego chłopaka, czy mam coś w stopach — on nic nie widział.

Tego samego dnia, wieczorem okazało się, że na moich stopach pojawiły się jakieś kropki. Jeszcze nie miałam pojęcia, o co chodzi. Położyłam się spać, a rano nie mogłam stanąć na nogi. Nie, nie spuchły, nie, nie dostałam paraliżu. Po prostu chodzenie sprawiało mi ból. Kropki stały się większe. Domyśliłam się, że to jeżowce. Maczałam stopy w wodzie, w wodzie z octem. Na szczęście nie posunęłam się dalej i nie kazałam innym sikać sobie na stopy, haha! Pojechałam do szpitala, po kilku godzinach na SORze, stwierdziłam, że dłuższe czekanie nie ma sensu i wróciłam do domu. Następnego dnia udałam się do lekarza prywatnego.

Lekarz powiedział mi, że konieczna jest operacja, ze znieczuleniem od pasa w dół.

Lekarz powiedział, że wdepnęłam w rój jeżowców, powiedział, że jestem lekkomyślna i rzucił mi taką kwotę za operację, że od razu wyszłam. Tym bardziej że następnego dnia miałam lot na Maltę, na 10 dni. No i co? Poleciałam na Maltę. Po kilku dniach chodzenia z bólem w stopach, do którego się przyzwyczaiłam, ból zaczął mi nieco bardziej doskwierać. Okazało się, że mój organizm odrzucał kolce i wystawały ze stopy na tyle, że mogłam je wyciągać pęsetą. Pomagali mi w tym znajomi. Taka mini operacja, tylko że bez znieczulenia od pasa w dół i to za darmo! Oczywiście nie polecam powielać mojego zachowania. Ja opisuję Wam tylko, jak to wyglądało w moim przypadku — Wy zrobicie co uważacie za najlepsze.

Niebezpieczne zwierzęta na Majorce – czy jest się czego bać?

Zawsze jest się czego bać. Zawsze istnieje ryzyko, że coś się komuś stanie. Dlatego polecam wykupić sobie przed wakacjami ubezpieczenie oraz wyrobić europejską kartę zdrowia, która zapewni Wam bezpłatną opiekę w szpitalach w Europie. Oczywiście nie w każdym przypadku, ale jednak jest to zawsze jakieś ubezpieczenie. Ubezpieczenia zależne są od kwoty, jaką wpłaca się miesięcznie i od progów podanych przez ubezpieczalnie. Zróbcie dokładny wywiad! I pamiętajcie, że ubezpieczalnie nie działają od razu. Zapoznajcie się z polityką danej firmy, bo w niektórych najpierw trzeba przejść okres próbny. Zadbajcie o ubezpieczenie na długo przed wakacjami!

Niebezpieczne zwierzęta na Majorce – co niebezpiecznego czeka na Nas w morzu?

Na Majorkę niebezpieczne gatunki przybywają wraz z ociepleniem się wód. A ze względu na zmiany klimatu, wody Balearów ocieplają się z roku na rok. W morzu można więc spotkać więcej gatunków ryb rozdymkowych, które mają w sobie truciznę, śmiertelną dla człowieka.
Jedną z takich ryb jest Sphoeroides pachygaster.
Kolejna ryba, to kolokwialnie nazywany tamboril, a profesjonalnie Lagocephalus lagocephalus.
A tu dwie kolejne nazwy: Lagocephalus sceleratus oraz Diodon hystrix

Wszystkie wyżej wymienione ryby są gatunkami z rodziny rozdymek. Większość z tych ryb zazwyczaj widywana jest w oceanach. Tak jak wspomniałam wyżej, bywa, że wędrują do wód śródziemnomorskich. Jednak znajdują się one w głębinach, nie na brzegu. I są one BARDZO rzadko spotykane. Warto jednak o nich wspomnieć. Kolejną rzeczą, o której warto wspomnieć jest to, że te ryby produkują toksynę, która jest dla człowieka śmiertelna. W Japonii natomiast ryby te są uznawane jako przysmak. Zanim wylądują na patelni, usuwane są z nich wnętrzności, w których znajduje się najwyższe stężenie toksyn.

Niebezpieczne zwierzęta na Majorce – czego jeszcze unikać w morzu?

Barracuda – ryba drapieżnik, która MOŻE ugryźć, ale raczej tylko w obronie własnej. Osiąga długość do około metra i żyje w skałach, przy dnie. Nie należy tej ryby denerwować ani blisko do niej podpływać.
Congrio – ryba podobna do węgorza. Ma zęby, MOŻE ugryźć, ale znów tylko w obronie własnej. Osiąga długość do ponad 3 metrów. Żyje w głębinach, trawach wodnych. Nie denerwować!!
Escorpora – gatunek ryby, który zazwyczaj chowa się w skałach i koralowcach. Przebywa zazwyczaj na głębokości od 15 do 70 metrów, więc ciężko będzie ją spotkać. Ma jednak pełno cierni. Jeśli spotkasz się z tą rybą, to się raczej do niej nie zbliżaj. W cierniach ma jad.
Płaszczki – tego chyba nie muszę tłumaczyć. W ich kolcu znajduje się smiertelny dla człowieka jad. Radzę unikać! Jednak płaszczki znajdują się raczej w głębinach, nie przy brzegu.

Niebezpieczne zwierzęta na Majorce – meduzy!

Meduzy – na Majorce często spotyka się meduzy, które są przezroczyste lub w różowym kolorze. Często ich macki/parzydełka mają naprawdę kilkunastocentymetrową długość. Jeśli na plaży znajdują się meduzy – na budce ratowniczej powinny widnieć białe flagi, z nadrukowanymi na nich niebieskimi meduzami. Należy wtedy unikać wchodzenia do wody, zwłaszcza dzieci! Jeśli już zdarzy się, że poparzy Cię meduza, to nie ocieraj rany ręcznikiem ani nie polewaj oparzenia zwykłą wodą, bo wzmaga ona ból. Najpierw należy usunąć z rany macki/parzydełka. Nie rękoma, tylko pensetą lub np. rogiem karty kredytowej. Należy udać się do pobliskiej restauracji lub sklepu spożywczego i polać poparzenie OCTEM. Nie należy na ranę sikać ani polewać jej alkoholem. Do odkażania używać jedynie jodyny (nie od razu, dopiero podczas oczyszczania rany, na przykład na drugi dzień). Po oczyszczeniu rany warto przyłożyć do niej lód na 10-15 minut. A najlepiej skontaktować się z lekarzem! 🙂

Niebezpieczne zwierzęta na Majorce – ośmiornice i żeglarz portugalski.

Carabela Portugesa – jest to ciemnoniebieska/fioletowa meduza. To najprostszy opis, jaki mogę Wam zafundować. Jest to gatunek przypominający meduzę. Poparzenie jej parzydełkami może spowodować w najcięższych przypadkach śmierć. Symptomy poparzenia to mocne swędzenie w miejscu dotkniętym przez stworzenie. Może powodować wymioty, silny ból oraz gorączkę. Jeśli poczujesz u siebie objawy, powinieneś usunąć parzydełka/macki ze swojego ciała i polać ranę słoną wodą lub alkoholem. NIGDY ZWYKŁĄ WODĄ, bo nasila ona ból. W gorszych przypadkach, udaj się do szpitala.

Ośmiornice – wszystkie ośmiornice zawierają w sobie jad. Jednak tylko typ Hapalochlaena ma go w stężeniu, który może zabić człowieka. Ja, gdybym zobaczyła ośmiornice, to bym zwiewała. Bałabym się jej macek i wystrzeliwanego przez nich atramentu, podczas obrony własnej! I wam też radzę trzymać się od nich z daleka. Na Majorce występują tylko te łagodne, niegroźne gatunki. Jednak sama niejednokrotnie widziałam filmiki, w których ośmiornice robiły siniaki od przyssawania się do ciała człowieka. Lepiej unikać z nimi kontaktu.

Niebezpieczne zwierzęta na Majorce – trująca ryba pająk i mureny!

Pez araña – w płetwach grzbietowych tej ryby znajdują się kolce z jadem. Wielokrotnie atakują nurków, zwłaszcza w okresie godów (czerwiec -sierpień), ponieważ uważają nurków za intruzów, naruszających ich terytorium! Także uważajcie. Ryba ta żyje w głębinach i ukrywa się w piasku, ze względu na swój wygląd, idealnie się maskuje. Jeśli nadepniesz lub zostaniesz dotknięty kolcem tej ryby, powinieneś udać się koniecznie do szpitala. Zanim to nastąpi, wyciągnij widoczne kolce z rany i przez 30 minut polewaj zranione miejsce gorącą wodą (45 stopni – nie więcej!). Unikaj chłodzenia rany, ponieważ rozprowadzi to truciznę dalej, nie powinno się także wysysać jadu itp.. Jad w ciele powoduje gorączkę, drgania, wymioty, niewydolność oddechową. W najgorszym wypadku powoduje gangrenę oraz zatrzymanie krążenia krwi w danym miejscu i okolicach.

Murena – ryba ta również przebywa w skałach i głębinach. Nurkowie i rybacy boją się tej ryby, ze względu na to, że jest agresywna. Strzeże swojego terytorium i gdy tylko się do niej zbliżysz, może ugryźć w obronie własnej. Jej ugryzienie jest bolesne i w najgorszych przypadkach dochodzi do infekcji, ponieważ jej zęby do najczystszych nie należą. Trzymamy się z daleka.

Niebezpieczne zwierzęta na Majorce – plagi na wyspach Balearów!

Nieznośne, których nie da się usunąć na stałe, ze względu na ich szybkie przemieszczanie się i rozmnażanie. Oto one:

Mosquito tigre – czyli komar tygrysi. Ich ugryzienie jest bolesne i może wywoływać alergię, a także przenosić różne choroby. Tak jak u innych komarów.
La oruga procesionaria – czyli gąsiennica procesyjna. Gąsiennice te podczas kontaktu ze skórą zaczynają szczypać. Powodują poparzenia, dlatego ważne jest, by ich nie dotykać i unikać z nimi jakichkolwiek kontaktów, zwłaszcza w okolicach oczu. Trzeba uważać również na nasze zwierzaki, które przez swoją ciekawość mogą lizać gąsiennice. Puchnie im wtedy język i w najgorszych przypadkach zwierzak może się udusić. Gąsiennice to larwy motyla, które tworzą kokony na sosnach, tak zwanych “los pinos”, których na Majorce jest mnóstwo. Gąsiennice mają zły wpływ na drzewa, osłabiają je, ale nie niszczą. Co roku sosny spryskiwane są specjalnym preparatem oraz w okresie zimowym odbywa się odstrzeliwanie kokonów z drzew.

Plagi na Majorce, które szkodzą naturze:

El picudo rojo – czerwony robaczek, a raczej chrząszcz, który przybył na Majorkę z Egiptu, podczas importu palm. Robaczek ten nie jest szkodliwy dla człowieka, ale dla palm. Robaczki zjadają palmy od środka.
La mariposa Paysandisia – kolejne larwy motyla, które niszczą gatunki palm na wyspie. Zaczynają od zjadania liści, a kończą na wyjadaniu palm od środka. Naukowcy twierdzą, że w ciągu najbliższych 25 lat, gatunek Palm na Majorce może przez nie zniknąć.

El escarabajo banyarriquer – chrząszcz, który zjada dęby na Majorce, które występują głównie w górach Serra de Tramuntana. Kolejna plaga, nie szkodliwa dla człowieka, tylko dla roślin.
La avispa asiática (Vespa velutina) – osa azjatycka, która zjada miejscowe pszczoły, co może spowodować zmniejszenie produkcji miejscowego miodu aż do 30%. Osa azjatycka jest groźna dla człowieka, jej ukąszenie może spowodować w najgorszym przypadku śmierć.
Xylella fastidiosa – rodzaj bakterii, który wyniszcza rośliny. Takie jak winogrona, drzewa oliwne oraz drzewa migdałowe. Na Majorce z roku na rok bakterii jest coraz więcej.

Niebezpieczne zwierzęta na Majorce – węże i karaluchy!

Serpiente de herradura – wąż, który nie jest jadowity, a jego ugryzienie porównywalne jest do bólu podczas ugryzienia kota. Nie wiąże się to z żadnymi konsekwencjami w przypadku człowieka. Na Majorce populacja tego węża z roku na rok rośnie.

Las cucarachas – obrzydliwe karaluchy. Są to robaki, które przenoszą mnóstwo chorób. Przenoszą je dlatego, że żyją w wilgotnych i ciepłych miejscach, takich jak kanalizacja. Znajdzie się je przy kubłach, w resztkach jedzenia, a nawet w kale. A wszystkie bakterie, które tam napotkały, przenoszą na sobie. Najczęściej pojawiają się w łazienkach i kuchniach w domach. Są to najgorsze miejsca, ze względu na to, że karaluchy pokrywają tam bakteriami naczynia i sztućce, a w łazience na przykład nasze gąbki, szczoteczki lub papier toaletowy. Karaluchy wywołują nawet alergie. Nie zabijaj ich kapciem. Spowoduje to rozniesienie bakterii po całym domu. Zrób to w taki sposób, by nie roznosić bakterii.

Niebezpieczne zwierzęta na Majorce – skorpion i escolopendra!

Skorpion – na Majorce spotykane są skorpiony o żółtej barwie, nie występują one bardzo często, więc jeśli obawiasz się, że Cię uszczypnie, to jest to bardzo mało prawdopodobne. Skorpiony mieszkają w skałach, chowają się w nich, w cieniu, w nieco chłodniejszych miejscach. Można je oczywiście zobaczyć także w środku dnia. Kiedy im przeszkadzasz, to są w stanie ugryźć. Ich ugryzienie boli, skorpiony są jadowite, jednak bez większego zagrożenia dla człowieka. Zdarza się, że po ugryzieniu ciało drętwieje i następują drgawki i tym podobne, jednak są to już raczej reakcje typowo alergiczne. Jeśli ugryzie Cię skorpion – umyj ranę wodą, przyłóż lód, zatrzymaj krążenie w użądlonej kończynie i udaj się do szpitala. Koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który poinstruuje Cię co dalej robić.

Escolopendra – ugryzienie tego obrzydliwca jest bardzo bolesne i powoduje duży obrzęk w miejscu ugryzienia. Stworzenie jest jadowite i często przy ugryzieniu występują także pęcherzyki w okolicach ugryzienia. Eskolopendra występuje również w skałach, w ciemnych szparach. Zanim podniesiesz jakikolwiek kamień lub będziesz chciał włożyć gdzieś rękę, upewnij się, że ich tam nie ma. Jeśli ją zauważysz, przenieś ją w inne miejsce, ALE NIGDY RĘKOMA. Zawsze użyj jakiegoś przedmiotu. Jeśli Cię ugryzie, umyj ranę wodą, przyłóż lód i skonsultuj się z lekarzem. Trucizna również może mieć poważniejsze skutki u alergików. Istnieje również odmiana tej gąsiennicy, która żyje w wodzie. Nie znalazłam żadnych informacji, twierdzących, że jest na Majorce. Wiem jednak, że jest chociażby w Grecji, a tamtejsze wody są bardzo podobne do tutejszych, więc istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że znajdziecie ją też i tutaj. Żyją w skałach.

Bakteria, która może występować na Majorce:

Legionella – ta bakteria występuje w wodzie – w stawach, jeziorach, wodzie pitnej. Może także roznosić się w powietrzu, w postaci mgiełki. Bakteria ta powoduje choroby płuc i niewydolność układu oddechowego. Zdarzało się, że powodowała ostatecznie śmierć. Jednak przypadków jest bardzo mało. Na Majorce bywały przypadki (w ośrodkach sportowych), gdzie ilość bakterii w wodzie była za wysoka. Eliminuje się ją dzięki wysokiej zawartości chloru w wodzie. Na szczęście wszystkie hotele i restauracje na Majorce są co roku badane przez odpowiednie instytuty pod tym względem. Na pocieszenie dodam, że w hotelu, w którym pracuję co miesiąc przychodzi inspektor od wody i sprawdza jej jakość w różnych pokojach.

Oszczędziłam Wam zdjęć bakterii i robaków. Wiem, że większość z Was na pewno wie jak wyglądają karaluchy, z tego powodu nie dodałam tu drastycznych zdjęć. Po napisaniu tego posta wszystko mnie swędzi, haha! Mam nadzieję, że co nieco Wam pomogłam.

Artykuły o Majorce, które mogą Cię zainteresować:

Kataklizmy na Majorce: https://namajorce.pl/hiszpania/baleary/mallorca/majorkowe-poradniki/powodz-majorka-2020/
Co warto wiedzieć przed wyjazdem na Majorkę: https://namajorce.pl/hiszpania/baleary/mallorca/majorkowe-poradniki/majorka-2020-co-warto-wiedziec/
Rodo na Majorce, co podpisujesz na recepcji: https://namajorce.pl/hiszpania/baleary/mallorca/majorkowe-poradniki/rodo-w-hotelarstwie-majorka/
Wynajem aut na Majorce, którą wypożyczalnie wybrać: https://namajorce.pl/hiszpania/baleary/mallorca/majorkowe-poradniki/wynajem-aut-na-majorce/
Podatek klimatyczny na Majorce: https://namajorce.pl/hiszpania/baleary/mallorca/majorkowe-poradniki/eko-podatek-na-majorce/
Jaka jest pogoda na Majorce: https://namajorce.pl/hiszpania/baleary/mallorca/majorkowe-poradniki/pogoda-na-majorce/

Social media.

Jeśli szukasz pomocy przy planowaniu swojego pobytu na Majorce i nie wiesz od czego zacząć- napisz do mnie. Chętnie pomogę zaplanować Twoje wakacje na Majorce. Stworzę dla Ciebie indywidualny plan zwiedzania. Pomogę wybrać miejsce, w które najlepiej się dla Ciebie wybrać. Do wszystkiego podchodzę całkiem indywidualnie. Bo przecież każdy na wakacjach ma inne wymagania.
Zapisując się do newslettera na blogu, otrzymasz możliwość czytania opublikowanych postów jako pierwszy! Regularnie dodaję nowe miejsca na Majorce i dzielę się z Wami tą piękną wyspą. Dzięki newsletterowi, nie musisz nawet wchodzić na bloga, bo cały post pojawi się w e-mailu!

Facebook i instagram.

Obserwując mnie na Facebook’u zyskujesz dostęp do postów, których nie ma ani na blogu ani na instagramie. To właśnie na Facebook’u zaczęła się moja przygoda z blogowaniem. To tam wszystko nabrało nowego znaczenia. Na Facebook’u mam także naprawdę świetną publiczność! Zapraszam do obserwowania!
Obserwując mnie na Instagram’ie zyskujesz najwięcej. To tam codziennie dodaję relacje z Majorki. Znajdziesz tam zapisane relacje ze WSZYSTKICH miejsc w jakich byłam na Majorce (i nie tylko). To tam znajdziesz zdjęcia z Majorki w jednym miejscu. Dzielę się tam również moimi przemyśleniami i opisem życia na Majorce.
Facebook: https://www.facebook.com/namajorcepl
Instagram: https://www.instagram.com/namajorce.pl

Źródła z których czerpałam wiedzę:

https://www.diariodemallorca.es/mallorca/2019/12/22/peces-invasores–llegan-calentamiento/1473039.html
https://www.elmundo.es/baleares/2019/11/11/5dc95c56fdddff3f1d8b4636.html
https://www.ferrerhotels.com/travellost/tipos-especies-veras-buceando-las-baleares/
http://pereoliver.com/33-peces-venenosos-en-el-mar-balear-cap-roig-aranyes-y-escorpores/
https://www.sonservera.es/portal/p_18_final_Contenedor1.jsp?seccion=s_fdes_d4_v1.jsp&codbusqueda=728&language=es&codResi=1&codMenuPN=3&codMenuSN=22&codMenuTN=243&codMenu=342
https://www.diariodemallorca.es/mallorca/2017/08/20/mallorca-7-plagas/1241482.html
https://www.diariodemallorca.es/vida-y-estilo/salud/2018/08/17/insectos-peligrosos-pica-escorpion-o/1339850.html
http://trimabaleares.es/control-de-plagas-cucarachas/
http://trimabaleares.es/legionella/

Źródła zdjęć:

https://static2.abc.es/media/sociedad/2019/03/28/procesio-kszD–620×349@abc.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/db/Scolopendra_cingulata_-_D7-08-2291.JPG
https://www.depeces.com/wp-content/uploads/2018/07/Pez-ara%C3%B1a-cazando.jpg
https://media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-s/0f/1a/8f/1f/murena.jpg
https://www.biocodexmicrobiotainstitute.com/sites/default/files/2019-11/GP_Actu_microbiote%20cutan%C3%A9%20et%20moustique-tigre_icono.jpg
https://miro.medium.com/max/1000/1*-DcFWKOJsoJoCBOQqGggqQ.jpeg
https://imagenes.20minutos.es/files/image_656_370/uploads/imagenes/2007/10/19/694309a.jpg
https://mas.diariodeibiza.es/di-contenido/uploads/2017/07/Rotja-pescado-plato-5.jpg
https://www.nauticalnewstoday.com/wp-content/uploads/2018/05/medusas-1280×720.png
https://i.ytimg.com/vi/ABVfm8IeIgM/maxresdefault.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/proxy/jKgMwNRrckT4yx0CoBADGtpbjfLoo7or3H5zoKcOxHl3BDa_zcZ2AKgDFySmXz1EvFQd4hv1DjdG_uPdxyTpq7BP9tP-y2RRkKDymTktP5wRUmrSS0ftv9beO4SdYq9f-hSqzRo1xuM94QoTK3S7OCOvlv7zxg