Wiatraki na Majorce.

Wiatraki na Majorce – co warto wiedzieć? Najsłynniejszym regionem na Majorce, w którym znajduje się mnóstwo wiatraków jest rejon „PLA”. Pla to nazwa z języka katalońskiego, jednak w języku kastylijskim znajdziemy ten region pod nazwą „Llano de Mallorca”. W tamtym regionie wiele lat temu mieszkańcy byli bardzo mocno zaangażowani w rolnictwo, hodowlę i wszystkie działania związane z uprawą ziemi. W tym regionie poza wiatrakami, można też znaleźć wiele innych konstrukcji służących do uprawy roli, eksploatacji zasobów oraz ich wykorzystywania.

Wiatraki można znaleźć także na pozostałych wyspach archipelagu Balearów.

Wiatraki miały na celu wytwarzać energię oraz pożywienie dla mieszkańców wysp. Aktualnie służą one jedynie do zdobienia krajobrazu oraz są także elementem historycznym wysp. Wiatraki powstały już w wioskach talajotycznych. Można ich znaleźć naprawdę wiele na Balearach. Na początku używane były młyny posuwisto-zwrotne, następnie powstały wiatraki. Pierwsze z nich pochodzą z 1262 roku! Ich wysokość to około 8 metrów. Później powstawały także wiatraki wodne, których na Majorce było ponad 4000. To naprawdę ogromna liczba. Pojawiły się one dopiero w XIX wieku.

Na Majorce znajduje się aktualnie około 2500 wiatraków.

Najwięcej znajduje się oczywiście w regionie „Pla”, jest ich tam ponad 650. Wiele młynów niestety jest kiepsko zachowanych. Mimo wszystko, znajdziemy też odnowione wiatraki. Warto też wspomnieć o dzielnicy „Jonquet” w stolicy Majorki – Palma. Znajduje się tam kilka takich „molinos”, które mają duże znaczenie kulturowe. Umiejscowione są między kamienicami, przy ruchliwej ulicy, co daje naprawdę ciekawy widok.

Wiatrakowa ruta na Majorce.

Na tej stronie (Tib mallorca) znajdziecie całą wiatrakową trasę, w języku hiszpańskim: https://www.tib.org/es/web/ctm/turisme/-/itinerari/h404-ruta-moli-del-pla

Niektóre z wiatraków naprawde warto odwiedzić. Na przykład w Algaida znajduje się molí d’en Xina przy ulicy Ribera, który została odrestaurowany w 1979 roku.

W Ses Alqueries w gminie Santa Eugènia, znajdują się młyny Son Pau i can Joan, wszystkie odrestaurowane i w dobrym stanie.

W Lloret znajduje się młyn d’en Nina. Nie wychodząc z centrum miasta, warto pospacerować po okolicy Es Molins, gdzie zobaczymy den Poleo i den Beato.

W Sineu znajduje się również kilka godnych uwagi młynów – d’en Pep Gomila, na drodze Lloret de Vistalegre lub d’en Pau, na drodze łączącej się z Santa Margalida. Młyn przekształcono tam w restaurację! Robi naprawdę mega wrażenie, typowy majorkański klimat.

Wiatraki na Majorce – jak to wszystko się zaczęło?

Jeśli chodzi o wiatraki pobierające wodę, za pomocą siły wiatru, to wszystko miało swój początek w pierwszej połowie XIX wieku. Holenderski inżynier Paul Bouvij był wtedy kierownikiem podczas odwadniania terenów regionu „Pla”. Wiatraki zostały wyboduwane właśnie po to, by praca była szybsza i łatwiejsza. Wiele młynów zostało zaprojektowane przez stolarz Damià Reixac.

Talayot – czym są wioski talajotyczne?

Talayot (z katalońskiej ṭalaiot, „mała strażnica”) to prehistoryczna konstrukcja turbinowa na wyspach Minorce i Majorce. Jako, że tych prehistorycznych zabytków jest na wyspach najwięcej, to ten zbadany etap prehistorii Balearów został nazwany właśnie Talayot.

Zarówno pod względem kształtu, jak i położenia, pomniki te wyglądają jak wieże strażnicze lub wieże obronne. Jego technika budowy, oparta na dużych kamieniach osadzonych „na sucho”, bez cementu i zaprawy, jest obecnie nazywana „techniką cyklopową”. Nawiązuje ona do mykeńskich konstrukcji starożytnej Grecji (źródło: Wikipedia).

Gdzie można odwiedzić prehistoryczne wioski?

Sama przez pewien okres czasu mieszkałam na północnym wschodzie wyspy. Tam pozostałości po wioskach talajotycznych można znaleźć chociażby w miasteczku Sa Coma (na przeciwko hotelu Mariant) czy także nieco dalej w parku naturalnym Mondrago. Inne ruiny można zobaczyć na przykład w regionach: Arta, Llucmajor, Alcudia, Calvia, Montuiri

Zaobserwuj mnie na moich social mediach.

Moje profile możesz także znaleźć na Facebooku, Instagramie oraz na YouTubie. Już teraz zapraszam Cię serdecznie do ich odwiedzenia. Dzięki temu będziesz na bieżąco ze wszystkimi informacjami o Majorce. Od pogody przez zwiedzanie aż po najlepsze restauracje.
Facebook: https://www.facebook.com/VacayModeCom
Instagram: https://www.instagram.com/vacaymodecom/
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCNqI1qObs3GJ0AhyEKm1zRw

Jeśli szukasz pomocy przy planowaniu swojego pobytu na Majorce i nie wiesz od czego zacząć- napisz do mnie. Chętnie pomogę zaplanować Twoje wakacje na Majorce. Stworzę dla Ciebie indywidualny plan zwiedzania. Pomogę wybrać miejsce, w które najlepiej się dla Ciebie wybrać. Do wszystkiego podchodzę całkiem indywidualnie. Bo przecież każdy na wakacjach ma inne wymagania. Szczegóły tutaj: https://patronite.pl/vacaymode
Zapisując się do newslettera na blogu, otrzymasz możliwość czytania opublikowanych postów jako pierwszy! Regularnie dodaję nowe miejsca na Majorce i dzielę się z Wami tą piękną wyspą. Dzięki newsletterowi, nie musisz nawet wchodzić na bloga, bo cały post pojawi się w e-mailu!

Co mogłoby Cię jeszcze zainteresować?

Zapraszam do zapoznania się z moimi artykułami, które podzielone są na moim blogu na kategorie. Dwoma głównymi kategoriami są: miejscówki oraz majorkowe poradniki. Na moim blogu znajduje się także interaktywna mapka, z oznaczonymi miejscami, które odwiedziłam. Możecie łatwo zobaczyć co zobaczyć w okolicy, w którą się wybieracie!
W kategorii „miejscówki” znajdziecie wszystkie miejsca, które odwiedziłam i opisałam na blogu:
https://namajorce.pl/category/hiszpania/baleary/mallorca/miejscowki-na-majorce/
A w kategorii „majorkowe poradniki” znajdziecie wszystkie informacje, jakie powinniście wiedzieć wybierając się na Majorkę na wakacje lub zanim tu zamieszkacie:
https://namajorce.pl/category/hiszpania/baleary/mallorca/majorkowe-poradniki/