Kurs języka hiszpańskiego na Majorce

„Kurs języka hiszpańskiego na Majorce to spełnienie marzeń!” Czy rzeczywiście tak jest? Czy kurs języka hiszpańskiego na Majorce to dobry pomysł? Na Majorce roi się od kursów hiszpańskiego. Nie chcę tutaj pisać o kursach, na których nie miałam okazji być. Z tego powodu opiszę kurs, na który aktualnie uczęszczałam. Odbywa się on w miasteczku Son Servera, na północnym wschodzie Majorki. Z tego co wiem, tego rodzaju kursy dla imigrantów odbywają się w innych częściach wyspy. Różnią się one od siebie ceną, intensywnością i poziomem.

Jak znaleźć kurs języka hiszpańskiego na Majorce?

By znaleźć kurs języka hiszpańskiego na Majorce, opcji jest kilka. Jedną z nich jest po prostu wyszukiwarka google. Znajdziemy w ten sposób kursy, jednak nie gwarantuję, że będą one tanie. Kolejnym sposobem jest Facebook. Warto znaleźć grupę Polaków, którzy mieszkają na Majorce i zapytać się ich o poradę (polecam grupę Polacy na Majorce). Następny sposób to telefon do urzędu na Majorce.

Najlepiej wpisać w google Ayuntamiento + miejscowość, która nas interesuje (w której będziemy mieszkać lub mieszkamy). Szukamy numeru do skontaktowania się i dzwonimy. Urzędnicy powinni spokojnie porozumieć się po angielsku. Wtedy dopytujemy się o kursy języka hiszpańskiego dla „extranjeros”, czyli przyjezdnych/obcokrajowców, a także o ceny i terminy. Polecam również przejść się do najbliższego biura Ayuntamiento i podpytać osobiście. Dostaniecie wtedy adres oraz ewentualne godziny otwarcia siedziby szkoły.

Kurs języka hiszpańskiego na Majorce

Czy kursy z Ayuntamiento są wystarczająco dobre? Osobiście uczęszczałam na kurs, który odbywa się w Son Servera i jest organizowany przez urząd. Kurs zaczyna się w Październiku, a kończy w Maju. Do wyboru są dwa poziomy. Jeden — podstawowy, na którym dosłownie uczymy się alfabetu, cyfr i tym podobnych. Drugi — średniozaawansowany, na którym poruszane są już bardziej zaawansowane tematy, a uczniowie potrafią już coś mówić i pisać po hiszpańsku. Uczęszczanie na poziom podstawowy kosztuje 15 euro za 8 miesięcy, a podstawowy i średniozaawansowany 30 euro. Lekcje odbywają się cztery razy w tygodniu. Trwają półtorej godziny. W kursie uczestniczy około 20 osób, jednak grupa z czasem się zmniejsza. Aktualnie, po trzech miesiącach kursu na lekcji potrafi być 8 osób wzwyż.

Jaki jest mój poziom hiszpańskiego?

Na początku mojego związku z Piotrkiem planowaliśmy moją przeprowadzkę na Majorkę. Nie pozwoliły na to jednak pieniądze. Dlatego też Piotrek przeprowadził się do mnie, do Anglii. Podczas naszej angielskiej podróży, Piotrek uczył mnie hiszpańskiego. Nie dużo, ale jednak rozumiałam co nieco. Umiałam kilka słów, potrafiłam odmienić niektóre czasowniki. Uczyłam się zdań na pamięć. A dodatkowo uczyłam się na własną rękę przez aplikację na telefon. Aplikacja nazywa się Mondly i polecam ją, jeżeli macie w sobie na tyle samozaparcia, by codziennie się uczyć. Mondly działa na zasadzie dziennych lekcji. Jednak w wersji demo jest jeden minus. Jeśli w danym dniu nie wykonasz lekcji — przepada. Inne dobre aplikacje to na przykład Duolingo.

Mój Hiszpański jest średniozaawansowany. Uczyłam się więc z Piotrkiem i trochę na własną rękę. Dlatego też, gdy z Piotrek zapisywał mnie na kurs, stwierdził, że jestem w stanie pójść na dwa poziomy. Podstawowy i średniozaawansowany. Wtedy byłam zestresowana i bałam się, że nie dam sobie rady, że nic nie zrozumiem. Jednak szybko zmieniłam zdanie. Po kilku lekcjach kurs podstawowy był dla mnie pestką, a średniozaawansowany wyzwaniem. Jednak rozumiałam większość lekcji i byłam w stanie nadążyć za resztą grupy. Dzięki zaryzykowaniu szybciej nauczyłam się języka. Nauczycielka mówi jedynie po hiszpańsku, także jesteśmy rzucani na głęboką wodę.

Jak wygląda lekcja Hiszpańskiego?

Lekcje odbywają się w szkole, która utrzymana jest w starej, majorkińskiej architekturze. Na lekcji spokojnie można pić (jest to kurs dla dorosłych imigrantów). Na parterze jest automat z ciepłymi napojami. Lekcję prowadzi Hiszpanka (przynajmniej w moim przypadku) z ogromnym doświadczeniem. Bardzo się cieszę, że trafiłam właśnie na nią, ponieważ moim zdaniem przekazywanie przez nią wiedzy nie mogłoby lepiej wyglądać. Jest cierpliwa, spokojna, mówi wyraźnie i zwraca uwagę na to, czy wszyscy rozumieją temat. Lekcje prowadzone są oczywiście po Hiszpańsku. Jestem jedyną Polką na kursie. Reszta osób to emerytowani Niemcy, kilka osób z krajów Arabskich oraz para z Węgier i jeden Rosjanin. W momencie, kiedy czegoś nie rozumiem Ana najpierw stara się wytłumaczyć mi to po Hiszpańsku lub obrazowo. Ostatecznością jest używanie języka angielskiego. Na kursie jestem najmłodsza. Reszta osób to wiek 40+ i muszę przyznać, że radzą sobie świetnie.

Co otrzymujemy za 30 euro na kursie języka hiszpańskiego na Majorce?

Rzadko kiedy zdarza się, żeby kurs, który kosztuje 30 euro za 8 miesięcy nauki, oferował coś więcej. Jednak urząd postarał się jak mógł. Do kursu dostajemy własną teczkę, długopisy, ołówek oraz własne ksero, na którym możemy pisać. Co lekcje (zależnie od ilości materiału) dostajemy nowe materiały do nauki. Jeśli w danym dniu nie udało Ci się być obecnym na kursie, to można się o takie ksero ubiegać u nauczycielki lub Twoje ksero może zostać przekazane komuś z klasy. Atmosfera na lekcji jest naprawdę właściwa. Nikt się z nikogo nie śmieje. Każdy jest cierpliwy i pomocny. Jest dużo śmiechu i nauki. Zdecydowanie warto.

Jak szybko nauczyć się hiszpańskiego?

Jeżeli kiedykolwiek w swoim życiu uczyłeś się innego języka, to na pewno będzie Ci prościej. Ja w szkole miałam niemiecki, potem angielski i trochę francuskiego. Znając angielski, jest na pewno o wiele łatwiej ze słownictwem, ponieważ niektóre słowa brzmią podobnie. Np. Stupid — Estupido, Intelligent — Inteligente, Sympathetic — Simpático. Najważniejsza w tym wszystkim jest regularność. Jeżeli liczysz na to, że idąc na kurs, po 8 miesiącach będziesz śpiewał po hiszpańsku, to się mylisz. Wymaga to ćwiczeń w domu i dużej uwagi na lekcji. Bardzo pomocną rzeczą jest słuchanie hiszpańskiej muzyki, oglądanie hiszpańskich filmów. A najlepszym sposobem jest posiadanie hiszpańskich znajomych. Kurs + ćwiczenie w domu + muzyka/filmy + rozmowy z Hiszpanami = sukces. Tak najszybciej załapiesz język.

Co, jeśli idzie Ci na kursie naprawdę ciężko? Zawsze znajdą się osoby, które naprawdę nie mają czasu na ćwiczenie w domu, czy poza nim. Dlatego rozumiem, że jedni lecą jak burza a inni potrzebują więcej czasu. Najważniejsze — nie wstydź się. Każdy kiedyś zaczynał i każdy popełnia błędy. Wiadomo, każdemu czasem jest wstyd, ale żadna z osób na kursie, na który uczęszczałam, nie zwracała uwagi na to, że popełniasz błąd. Każdy idzie do przodu. Jeśli nie jestem w stanie czegoś zapamiętać, to staram się sobie dane słowo lub frazę czy zasadę utrwalić w inny sposób. Porównuję ją do czegoś lub kojarzę z czymś, co dobrze zapadło mi w pamięć. Zapisuję na kartce tyle razy, ile trzeba, żebym w końcu zapamiętała. Co kilka lekcji spisuję słówka, wyrażenia, odmiany czasowników i układam zdania, które później muszę przetłumaczyć na hiszpański. Działa!

Jak zapisać się na kurs hiszpańskiego na Majorce?

Tak jak wspomniałam, kursy organizowane przez urząd odbywają się zimą — poza sezonem. Zazwyczaj od Października do Maja. Najważniejszą rzeczą jest udanie się do szkoły. Adres i numer telefonu znajdziecie w tym linku: KURS HISZPAŃSKIEGO SON SERVERA
Zapisy zazwyczaj czynne są dopiero w godzinach popołudniowych, dlatego warto wcześniej zadzwonić, by się dowiedzieć, o której dokładnie otwarte jest biuro. Osoba, która odbiera telefon, rozmawia też po angielsku. Kiedy dojedziesz na miejsce, dostaniesz wszelkie potrzebne informacje. Zostaniesz zapisany na kurs, który Cię interesuje. Dostaniesz kartkę z godzinami lekcji oraz kartkę z numerem konta bankowego, na który musisz wpłacić pieniądze za kurs. Dodatkowo do podpisania jest mini „umowa”, w której umieszczasz swoje dane, wraz ze zdjęciem (jak do dowodu). Wyrażasz tam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych oraz umieszczanie Twoich zdjęć (lub nie) na social media. Ważne jest też, byś skserował swój dowód osobisty bądź paszport. Kserokopia musi być dodana do umowy. Nie wymaga tego jednak każda szkoła.

Czy można zapisać się na kurs w jego trakcie? Można. Przez pierwszy miesiąc kursu było lekkie zamieszanie. Codziennie przychodził ktoś, kto chciał się zapisać. Jednak taka osoba niekoniecznie dostanie wszystkie poprzednie kserokopie z materiału, który został przerobiony. Zależy to już jedynie od nauczyciela i Twoich chęci. Jeśli będziesz się przypominać — będziesz miał ksero. W tym przypadku uważam również, że osoba, która udaje się na poziom podstawowy i zapisuje się na kurs po miesiącu, ma o wiele trudniej. Na samym początku kursu omawiane są podstawy, dzięki którym później można budować zdania lub chociażby powiedzieć, że czegoś się nie rozumie lub że coś trzeba powtórzyć -po hiszpańsku.

Tanie kursy językowe na Majorce

Czy w szkole językowej z urzędu można zapisać się na inne zajęcia językowe? Tak. Jest ich kilka. Hiszpański jednak należy do najtańszych. Organizowany jest też kurs niemieckiego, jednak ceny są kilka razy wyższe, a czas trwania kursu kilka razy krótszy. Są też kursy angielskiego. Można zapisać się na Zumbę, Yogę, zajęcia z lepienia gliny i wiele innych ciekawych rzeczy. Jak niektórzy z Was wiedzą, Majorka poza sezonem nie ma już tylu atrakcji. Dlatego też urząd podjął się kreatywnego organizowania czasu dla zamieszkujących tu ludzi. Za niewielką opłatą można znaleźć nową pasję i spędzić czas w towarzystwie miłych, otwartych ludzi, którzy podzielają Twój entuzjazm. Bardzo fajne rozwiązanie.

Indywidualne lekcje hiszpańskiego na Majorce

Hiszpańskiego, tak jak i każdego innego języka, nauczyć się może KAŻDY. Wystarczy tylko wystarczająco chcieć. Poza długoterminowymi kursami, w internecie można znaleźć też lekcje indywidualne. Nie będę tu niczego polecać, ponieważ ostatecznie z niczego nie skorzystałam. Na wielu portalach, takich jak FB, milanuncios.es ogłaszają się Hiszpanie, którzy za opłatą nauczą Cię języka. Na Skype, lub z dojazdem do domu. W ten sposób uczyłam się przez jakiś okres czasu angielskiego i zdecydowanie pomaga to uwierzyć w siebie. Można zrobić naprawdę duże postępy. Jednak wszystko nigdy nie kończy się tylko na pracy na lekcji. Zawsze trzeba ćwiczyć samemu w domu.

Kurs języka hiszpańskiego na Majorce – czy warto?

Byłam bardzo zadowolona. Za taką cenę? Wow. Kurs trwa osiem miesięcy. Lekcje odbywają się cztery razy w tygodniu po półtorej godziny, co daje 6 godzin w tygodniu. Wydaje się mało, ale uwierzcie mi — jest to wystarczająco dużo. Podejrzewam, że przy zdobywaniu większej ilości informacji niż te, które mam — nie dałabym sobie rady. Mimo wszystko i tak szliśmy jak burza i Ana, nasza nauczycielka ratowała się dodatkowymi ćwiczeniami na lekcji. Lekcje odbywają się w godzinach wieczornych (16,18). Po niecałych trzech miesiącach byłam w stanie pisać, mówić i rozumieć podstawy — rozmowa w sklepie, small talk ze znajomym, czy rozumienie tekstu na lekcji. Bardzo dużo dało mi to, że chodziłam na dwa kursy. Podstawowy i średniozaawansowany.

Bardzo gorąco polecam kurs języka hiszpańskiego na Majorce, organizowany przez urząd w Son Servera. Każdemu!

A jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o Majorce i innych kwestiach dotyczących życia tutaj, to koniecznie przeczytaj post o wadach i zaletach życia tutaj: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/majorkowe-poradniki/mieszkanie-na-majorce/. Wiesz, że będąc rezydentem Hiszpanii możesz ubiegać się o zniżkę na podróże? Przeczytaj więcej tutaj: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/majorkowe-poradniki/znizka-rezydencka-na-podroze-w-hiszpanii/. Jeśli zamierzasz pracować w hotelu, to powinieneś wiedzieć co nieco o tym, jak działa rodo na Majorce: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/majorkowe-poradniki/rodo-w-hotelarstwie-majorka/. A eko podatek, który płacą goście hotelu, o co właściwie w tym wszystkim chodzi? Czytaj tutaj: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/majorkowe-poradniki/eko-podatek-na-majorce/. A na koniec coś, bez czego nie znajdziesz pracy, czyli numero NIE: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/majorkowe-poradniki/jak-wyrobic-numer-nie/.

Dwa blogi, które polecam do nauki hiszpańskiego:
https://blogmespain.pl/
https://olganina.com/

Social media.

Jeśli szukasz pomocy przy planowaniu swojego pobytu na Majorce i nie wiesz od czego zacząć- napisz do mnie. Chętnie pomogę zaplanować Twoje wakacje na Majorce. Stworzę dla Ciebie indywidualny plan zwiedzania. Pomogę wybrać miejsce, w które najlepiej się dla Ciebie wybrać. Do wszystkiego podchodzę całkiem indywidualnie. Bo przecież każdy na wakacjach ma inne wymagania.
Zapisując się do newslettera na blogu, otrzymasz możliwość czytania opublikowanych postów jako pierwszy! Regularnie dodaję nowe miejsca na Majorce i dzielę się z Wami tą piękną wyspą. Dzięki newsletterowi, nie musisz nawet wchodzić na bloga, bo cały post pojawi się w e-mailu!

Facebook i instagram.

Obserwując mnie na Facebook’u zyskujesz dostęp do postów, których nie ma ani na blogu ani na instagramie. To właśnie na Facebook’u zaczęła się moja przygoda z blogowaniem. To tam wszystko nabrało nowego znaczenia. Na Facebook’u mam także naprawdę świetną publiczność! Zapraszam do obserwowania!
Obserwując mnie na Instagram’ie zyskujesz najwięcej. To tam codziennie dodaję relacje z Majorki. Znajdziesz tam zapisane relacje ze WSZYSTKICH miejsc w jakich byłam na Majorce (i nie tylko). To tam znajdziesz zdjęcia z Majorki w jednym miejscu. Dzielę się tam również moimi przemyśleniami i opisem życia na Majorce.
Facebook: http://www.facebook.com/vacaymodecom
Instagram: http://www.instagram.com/vacaymodecom