Pogoda na Ibizie
- Historia Ibizy
- Pierwsze oznaki handlu na Ibizie
- Problemy gospodarcze Ibizy
- Boom turystyczny na Ibizie
Historia Ibizy
Historia Ibizy może nie należeć do najbardziej rozbudowanych, czy zadziwiających. Natomiast warto ją znać, zanim wyjedzie się na wyspę. Pozwoli Ci to lepiej zrozumieć zachowania mieszkańców, kulturę, a niektóre widoki, jak na przykład rozległe solanki, połączą kropki!
Historia Ibizy zaczyna się już w epoce Neolitu, czyli epoce kamienia gładzonego. To właśnie wtedy ludzie zaczęli hodować zwierzęta i uprawiać rośliny. Dzięki temu mogli się również zbierać w osadach. Nie ma jednak dowodu na to, że to właśnie wtedy pojawili się na Ibizie pierwsi osadnicy. Jednakże pierwsze pozostałości pochodzą z epoki brązu i to właśnie ona uznawana jest za początek Ibizyjskiej ludności. Pierwszymi mieszkańcami Ibizy byli Iberyjczycy, a następnie Fenicjanie, w 654 roku przed naszą erą.
Ibiza jednak została założona przez Kartagińczyków i to właśnie oni nadali Ibizie pierwszą nazwę, czyli Ibosim. Kartagińczycy wybudowali fortecę oraz port, dzięki czemu mogli handlować z innymi krajami wytwarzaną na Ibizie solą.
Pierwsze oznaki handlu na Ibizie
Co ciekawe, Ibiza w 146 roku p.n.e. została owładnięta przez piratów, którzy opanowali wyspę aż do 70 roku p.n.e. I to właśnie w roku siedemdziesiątym, na wyspie pojawili się Rzymianie, którzy całkowicie odbili ówczesne Ibosim. Rzymianie nadali wyspie nową nazwę — Ebusus. Wyspę włączono wtedy również do terenów Hiszpanii. Na wyspie panował spokój aż do 426 roku naszej ery. To właśnie wtedy Ebusus napadło północnoafrykańskie imperium i władało wyspą przez 100 lat.
W roku 554 Ebusus przeszedł w ręce Bizantyjskie (ówczesne greckie cesarstwo), a największym przełomem był rok 902, gdy wyspę przejęli Muzułmanie. Wtedy wyspie została nadana nazwa Yebisah, która brzmi najpodobniej do aktualnej nazwy.
W 1080 roku Baleary zyskały niepodległość, a wiek XI i XII na Ibizie był dla wyspy szczytem gospodarczym. W 1235 roku Ibiza została przejęta przez Koronę Aragonii, za władzy Króla Jakuba I Zdobywcy. Wypędzono wtedy z Yebisah Muzułmanów. Niektórych zabito, a innych wzięto do niewoli. Ibizę zasiedlono wtedy między innymi Tarragończykami i Barcelończykami.
Problemy gospodarcze Ibizy
Historia Ibizy się na tym jednak nie kończy. Jak to mówią, przed każdym wzlotem, trzeba zaliczyć upadek. W XVI i XVII wieku na Ibizie pojawiły się problemy ze względu na podział gospodarczy. Pojawiły się 3 klasy: arystokracka, wiejska i biznesowa. Bieda na Ibizie utrzymywała się przez cały XVIII wiek. W 1652 roku pojawiła się zaraza, która była ogromnym czynnikiem wpływającym na biedę na wyspie. Wcześniej przyłożyły się do tego ataki Turków, czy odkrycie nowych szlaków handlowych na Oceanie Atlantycznym. Nie pomagało to w handlu solą.
W międzyczasie doszło do buntu chłopów przeciwko władzy, co skończyło się mordem chłopów, a w niektórych przypadkach, ich wygnaniem z Ibizy. W 1868 roku Ibiza dostała kapitał od Kuby i zaczęła piąć się ku górze. Hiszpania kontynentalna zaczęła w tym czasie także obsługiwać statki, co również pomogło.
Historia Ibizy – Boom turystyczny na Ibizie
Historia Ibizy nie obyłaby się bez słynnego boomu turystycznego i Hipisów. W 1960 roku i jego okolicach na Balearach zaczęła funkcjonować turystyka, a na wyspie pojawili się pierwsi Hipisi. To właśnie oni (między innymi) rozsławili Ibizę na cały świat, rozpoczynając na niej imprezowy nurt, razem ze słynnym barem Las Dalias de Ibiza. O Hipisach i reszcie tej historii przeczytasz TUTAJ.
Niegdyś Ibiza słynęła z uprawy migdałów i produkcji soli, aktualnie jest europejską stolicą imprez. Największymi gałęziami gospodarki wyspy jest turystyka i budownictwo. Mam nadzieję, że nieco przybliżyłam Ci, jak niegdyś wyglądało życie na Ibizie. Wiele osób nudzi historia, dlatego starałam się streścić tekst, jak najmocniej potrafiłam. Pamiętaj, że wątków jest o wiele więcej, a jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat historii Ibizy, kliknij TUTAJ.