Santuari de Cura na Majorce

Santuari de Cura na Majorce to klasztor, przestrzeń duchowa, przyrodnicza, kulturowa i historyczna. Ramon Llull zamienił tę przestrzeń w miejsce ściśle związane z historią Majorki. Na miejscu można aktualnie również spać. Teraz sanktuarium to obiekt noclegowy z restauracją, muzeum i sklepem z pamiątkami. W restauracji podają lokalną kuchnię śródziemnomorską.

Santuari de Cura na Majorce — czy warto się tam wybrać?

Sanktuariów na Majorce jest wiele. Przyznam się bez bicia, że kościoły i sanktuaria, czy zakony nie są dla mnie czymś, co zawsze chętnie zwiedzam na swoich wakacjach. Zdecydowanie jestem zwolenniczką widoków, zatok, zamków, ale nieodzowną częścią zwiedzania nowego miejsca jest jego unikatowa architektura. I chcąc nie chcąc kościoły i sanktuaria to miejsca historyczne, mające w sobie wiele uroku, chociażby pod względem architektonicznym. Dlatego właśnie zdecydowałam się opisać Wam również i te zabytki!

Czym wyróżnia się Santuari de Cura na Majorce?

Sanktuarium Nuestra Señora de Cura góruje nad Puig de Randa (543 m). Jest to najwyższy punkt w centrum wyspy i jest to jedna ze świętych gór Majorki. W pobliżu szczytu góry znajdują się pozostałości zamku obronnego z czasów islamskich. A od czasu podboju Jaime I góra to idealne miejsce do życia ascetycznego i kontemplacyjnego. W drugiej połowie XIV wieku góra ugruntowała swoją pozycję jako przestrzeń religijna oraz miejsce czci i kontemplacji. Ramon Llull dostał w tym miejscu oświecenia i zapoczątkował swoją intensywną i rozległą rolę intelektualną i misyjną. Poświęcił się pracy na rzecz nowego porządku światowego, reformy Kościoła i wprowadzenia innowacyjnego systemu filozoficznego. Zwolennicy Llulla zostali przyciągnięci przez lokację i kontynuowali projekt rozpoczęty przez ich mistrza i założyli tam pustelnię i miejsce nauki.

Od piętnastego wieku do pierwszej trzeciej dziewiętnastego wieku, maleńka pustelnia ustąpiła miejsca świątyni poświęconej Nuestra Señora de Cura. Jej kamienny obraz pochodzący z XV wieku można zobaczyć w oratorium. Obok oratorium znajduje się Gimnazjum, założone najpierw jako Szkoła Luliańska (Pere Joan Llobet), a następnie prowadzone przez różnych patronów i humanistów w XV i XVI wieku, które stało się jedną z trzech wielkich szkół gramatyki na Majorce zarządzanych przez miasto Palma de Mallorca.

Santuari de Cura na Majorce – historia i ciekawostki

Santuari de Cura od wieków łączy w sobie trzy wymiary: nabożeństwo maryjne, nabożeństwo lulijskie i wiedzę. Ze względu na swoje położenie, w centrum wyspy, i ze względu na swoje cechy fizyczne, był ośrodkiem ważnych religijnych uroczystości związanych z rolnictwem, takich jak „błogosławienie owoców”, których początki sięgają okresu średniowiecza. Po zamknięciu Gimnazjum Sanktuarium wkroczyło w okres rozpadu i zaniedbania. W tym czasie odmówiono tam odprawienia kultu Dziewicy i innych uroczystości, a kapłani odpowiedzialni za sanktuarium nie mogli utrzymać lokalu. Przez siedemdziesiąt lat budynki uległy znacznemu pogorszeniu. Latem 1913 r. Biskup Majorki, Pere Joan Campins, zlecił Trzeciemu Zakonowi Regularnemu św. Franciszka, aby odnowił budynki i przywrócił cześć Dziewicy i oddanie Ramonowi Llullowi.

Tak więc w ciągu ostatnich stu lat zakon ten przekształcił to miejsce w nowoczesne sanktuarium. Budowa obecnego klasztoru, pokoi gościnnych i pomieszczeń dla braci rozpoczęła się w 1947 roku. Obraz Matki Boskiej otrzymał papieską koronację w 1955 roku. Obecna restauracja i pomieszczenia głównego budynku klasztoru są otwarte już od 1956 roku. Na miejscu można skosztować Likieru Randa, który od lat jest tworzony przez braci.

Godziny otwarcia i ceny Santuari de Cura na Majorce

Wejście do Sanktuarium jest bezpłatne. Co do godzin otwarcia restauracji i obiektu hotelowego – zapraszam do linku tutaj:http://www.santuaridecura.com/

Sanktuarium otwarte jest każdego dnia roku oprócz drugiego i trzeciego tygodnia Listopada. Zamknięty jest też we wszystkie święta.
Co do muzeum, sklepu z pamiątkami i kościoła:

Zimą otwarte są od 10:00 do 13:30, a następnie od 15:00 do 17:00.

Latem otwarte są od 10:00 do 13:30, a następnie od 15:00 do 18:00.

Msze odbywają się co niedzielę o 12:00.

Okolica Santuari de Cura na Majorce

Ogród, deptak i widoki wokół sanktuarium są przepiękne. Sanktuarium mieści się na świętej górze. Tamtejsze widoki rozpościerają się na kilometry. Dojazd do sanktuarium jest dziecinnie prosty. Na miejscu znajduje się mały, bezpłatny parking. Na górę odbywają się przeróżne wycieczki. My trafiliśmy na wycieczkę, która poruszała się konno. Na miejscu było kilkanaście pięknych koni. Nie wiem dlaczego, ale konie zawsze dodają mi sielskiej atmosfery do danego miejsca. Dzięki nim wyobrażam sobie, jak to kiedyś mogło wyglądać.

Na świętej górze znajduje się także Radar Dopplera, a jako że góra jest najwyższą górą w centrum Majorki, było to idealne miejsce na wstawienie tam Radaru. Radar ma na celu badanie warunków atmosferycznych. Bada ruch powietrza, wykrywa chmury i bada ich prędkość przesuwania się. Serdecznie polecam Wam udać się do Santuari de Cura. Miejsce nie dość, że na świętej górze — to i z pięknymi widokami i piękną architekturą.

Co zobaczyć w okolicy Santuari de Cura na Majorce?

Jako że Santuari de Cura znajduje się praktycznie na środku Majorki, możliwości jest mnóstwo. Jednak utrzymam dzisiejsze propozycje w bardziej kulturalnej sferze. Warto zobaczyć oczywiście stolicę, Palma. Jest tam mnóstwo zabytków: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/miejscowki/palma-de-mallorca/. Polecam też odwiedzić ogrody Botanicactus: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/botanicactus-majorka/. Albo Jardines de Alfabia, czyli moim zdaniem najpiękniejsze ogrody na Majorce: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/jardines-de-alfabia-majorka/. Kolejne sanktuarium, Sant Salvador: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/miejscowki/santuari-de-sant-salvador/. A może zamek Capdepera? Zapraszam: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/miejscowki/castell-de-capdepera-majorka/.

Social media.

Jeśli szukasz pomocy przy planowaniu swojego pobytu na Majorce i nie wiesz od czego zacząć- napisz do mnie. Chętnie pomogę zaplanować Twoje wakacje na Majorce. Stworzę dla Ciebie indywidualny plan zwiedzania. Pomogę wybrać miejsce, w które najlepiej się dla Ciebie wybrać. Do wszystkiego podchodzę całkiem indywidualnie. Bo przecież każdy na wakacjach ma inne wymagania.
Zapisując się do newslettera na blogu, otrzymasz możliwość czytania opublikowanych postów jako pierwszy! Regularnie dodaję nowe miejsca na Majorce i dzielę się z Wami tą piękną wyspą. Dzięki newsletterowi, nie musisz nawet wchodzić na bloga, bo cały post pojawi się w e-mailu!

Facebook i instagram.

Obserwując mnie na Facebook’u zyskujesz dostęp do postów, których nie ma ani na blogu ani na instagramie. To właśnie na Facebook’u zaczęła się moja przygoda z blogowaniem. To tam wszystko nabrało nowego znaczenia. Na Facebook’u mam także naprawdę świetną publiczność! Zapraszam do obserwowania!
Obserwując mnie na Instagram’ie zyskujesz najwięcej. To tam codziennie dodaję relacje z Majorki. Znajdziesz tam zapisane relacje ze WSZYSTKICH miejsc w jakich byłam na Majorce (i nie tylko). To tam znajdziesz zdjęcia z Majorki w jednym miejscu. Dzielę się tam również moimi przemyśleniami i opisem życia na Majorce.
Facebook: https://www.facebook.com/namajorcepl
Instagram: https://www.instagram.com/namajorce.pl