Co zobaczyć na Formenterze — najpiękniejsze miejsca na wyspie

Jeżeli zastanawiasz się co zobaczyć na Formenterze, to świetnie trafiłeś. Formentera jest bardzo mała, ma jedynie 83,24 km², więc zwiedzenie jej zajmuje dosłownie kilka dni. Niech Cię to jednak nie zwiedzie, bo na wyspie znajduje się tyle przepięknych plaż, że ciężko jest ruszyć na kolejną. I w ten oto sposób kończysz na może trzech plażach w ciągu jednego dnia, bo nie możesz się napatrzeć, czy nacieszyć.

Najczęstszą formą transportu jest tutaj skuter i serdecznie polecamy Ci wynająć go z dużym wyprzedzeniem, dzięki czemu dotrzesz szybko, ekonomicznie i łatwo w najważniejsze punkty na wyspie. Zapraszamy Cię do zobaczenia rankingu top 10 miejsc na Formenterze, dzięki któremu zobaczysz, co wyspa ma do zaoferowania!

  1. Playa de Ses Illetes
  2. Ses Salines de Formentera
  3. Es Mirador
  4. Caló d’Es Mort
  5. Blue Bar
  6. Beso Beach
  7. Molino Viejo
  8. Es Migjorn
  9. Platja es Caló/Punta Grossa
  10. San Francisco Javier

1. Playa de Ses Illetes — co zobaczyć na Formenterze

To miejsce zdecydowanie trzeba odwiedzić. Jeżeli mielibyśmy zrezygnować z innych atrakcji na rzecz tej plaży, to robimy to z miejsca. Krystalicznie czyste wody, biały piasek, strefy naturalne. Horyzont zapełniony jachtami, łodziami, przeplatanymi z małymi, bezludnymi wysepkami. Co boskie na tej plaży, to zdecydowanie jej długość. Koniecznie przejdź się tutaj na spacer brzegiem i zwiedź okoliczne zatoczki. Możesz też dostać się na sąsiednią, małą wyspekę „Isla de Espalmador” pieszo, o ile będzie odpowiedni odpływ. Czasami wymaga to przepłynięcia, aczkolwiek wiele osób mówi, że trzeba uważać, bo tamtejsze prądy bywają zdradliwe. To miejsce to raj. Musisz je zobaczyć.

2. Ses Salines de Formentera — najlepsze miejsca na Formenterze

Ciężko na Formenterze nie wspomnieć o solankach, które zajmują sporą część tej wyspy. Solanki rzucają się w oczy już z samolotu, a jeszcze bardziej podczas podróżowania na takie plaże jak Ses Illetes, czy do klubu plażowego Beso Beach. To strefy naturalne, które utrzymują część mieszkańców wyspy. To właśnie tutaj produkowana jest sól na wyspie. Co przyciąga do tego miejsca, to na pewno kolor solanek. Nie są one typowego dla stawu koloru, czyli niebieskiego. W zależności od kilku czynników, solanki mogą mieć kolor różowy, brunatny, zielony, czy też biały. Kolejną ciekawostką jest to, że takie mokradła to sprzyjające warunki dla ptaków.

Jeżeli więc jesteś miłośnikiem ptaków, to zdecydowanie zabierz ze sobą lornetkę. Takie miejsca uwielbiane są także przez… flamingi. Tak, zobaczycie je tutaj, zwłaszcza pod koniec lata. Przylatują tu grupami i czasami można do nich podejść naprawdę blisko. Brzmi świetnie, prawda?

3. Es Mirador — najpiękniejsze widoki na Formenterze

Zobacz te zdjęcia. To miejsce jest przepiękne i tutejszy widok to zdecydowanie zapowiedź tego, co czeka Cię na Formenterze. Widać tutaj całą wyspę, która jest naprawdę wąska. Z tego miejsca możesz podziwiać wybrzeża Formentery, a co najlepsze, potowarzyszą Ci lokalne jaszczurki. Są one endemicznym gatunkiem na Formenterze, co oznacza, że nie spotkasz ich nigdzie indziej! Blisko znajduje się także restauracja, która również ma świetne widoczki! Polecamy!

4. Caló d’Es Mort — najlepsze plaże na Formenterze

Aby dojść do Caló d’Es Mort najpierw polecamy udać się na Platja des Copinyar, gdzie zaparkujesz samochód lub skuter. Kiedy dojdziesz na plażę, udaj się w lewo, po kilkudziesięciu metrach dotrzesz do przepięknej Caló d’Es Mort. Sama Platja des Copinyar jest już malownicza, aczkolwiek naszym zdaniem Caló d’Es Mort robi bardzo mocne wizualne wrażenie. Zresztą, zobacz sam — zdjęcia mówią same za siebie. Zatoczka jest bardzo mała, ale niezwykle dziewicza i jest to miejsce, do którego lubią wracać naturyści. Otoczenie plaży to strefy naturalne, w większości wydmy w połączeniu z naturą, piękna sprawa! Ten kolor wody jest wprost oszałamiający, musisz to zobaczyć na własne oczy!

5. Blue Bar – najlepsze restauracje na Formenterze

Jeżeli szukasz rozrywki podczas swojego pobytu na Formenterze, to zdecydowanie zajrzyj do Blue Bar. Koniecznie zarezerwuj wcześniej stolik, ponieważ to miejsce jest naprawdę oblegane. Z czego słynie to miejsce? Z tego, że cała restauracja jest niebieska, a kilka razy w tygodniu odbywają się tutaj alien show. Poza tym usłyszysz tu także muzykę na żywo i zobaczysz piękny zachód słońca! To świetny beach bar, w którym poczujesz atmosferę rodem z Ibizy, tuż obok, na sąsiedniej wyspie. Zobacz ich oficjalną stronę internetową: https://www.bluebarformentera.com/en/index.html

6. Beso Beach – najlepsze miejsca na Formenterze

Możliwe, że kojarzysz to zdanie: „No hay verano sin beso”, które oznacza: „nie ma lata, bez pocałunku”. To motyw przewodni Beso Beach, czyli kolejnego klubu plażowego, który ściąga do siebie ludzi z całej wyspy. W wysokim sezonie to miejsce jest przepełnione turystami i osobami pragnącymi zobaczyć najpiękniejszy zachód słońca na wyspie. Klub plażowy dba o swój wizerunek i miejsce jest też niezwykle fotogeniczne. Przeglądajac zdjęcia z Formentery, na pewno widziałeś kadr z ławki z mottem Beso Beach. To miejsce ma typowy klimat hippie/boho, który jest idealny do tego typu knajp. W ofercie posiadają kuchnię śródziemnomorską, zobacz jak wygląda ich instagram: https://www.instagram.com/besobeach/?hl=es. Dodatkowo knajpa ulokowana jest tuż przy jednej z najpiękniejszych plaż na Formenterze. Ostrzegamy, tutaj również warto zarezerwować stolik o wiele wcześniej.

7. Molino Viejo — co zobaczyć na Formenterze

Najstarsze molino na wyspie. Formentera niegdyś utrzymywała się z produkcji soli i oczywiście z uprawy pól, czy hodowli zwierząt. Mieszkańcy wyspy żyli raczej biednie i utrzymywali się z tego, co do zaoferowania ma ziemia. Dużą pomocą były dla nich „molinos”, czyli wiatraki. Przyspieszały ich pracę, odejmowały obowiązków i usprawniały system. Po wielkim „boom” turystycznym w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych mieszkańcy zaczęli zajmować się turystyką. Wiele wiatraków przestało być użytkowane, a na tę chwilę, dzięki innym technologiom, miejscowi rolnicy inaczej dbają o swoje pola uprawne. Na wyspie pozostało kilka wiatraków, ale ten jest najstarszym z nich. Jest to ważny element wyspy, a do tego otoczony pięknymi, sielskimi widokami i w bardzo dobrym stanie. Molino viejo jest odrestaurowane i otwarte dla zwiedzających!

8. Es Migjorn — najlepsze plaże na Formenterze

Aby dostać się do Es Migjorn, polecamy zaparkować samochód przy restauracji Vogamarí. Następnie kieruj się w lewo, aż dojdziesz do malutkiej rybackiej zatoczki, która niegdyś służyła za miejscowy port dla mieszkańców. Aktualnie miejsce jest bardzo instagramowe, słynne, a latem przepełnione turystami. Kolejne miejsce z nieskazitelnie czystą wodą, idealnymi możliwościami do nurkowania z rurką i relaksu. Jeżeli wolisz piaszczyste tereny, to przy samej restauracji, jak i obok portu jest oczywiście długa, piaszczysta plaża. Widoki rozlegają się na całe wybrzeże. Jest przepięknie!

9. Platja es Caló/Punta Grossa

Tak naprawdę chcielibyśmy tu polecić 3 zatoczki znajdujące się tuż obok siebie. Od lewej: Ses Platgetes, Es Calo oraz Punta Grossa. Jako że jesteśmy fanami zatoczek kamienistych, urozmaiconych, portów rybackich zamienionych na plaże, to zdecydowanie polecamy Ci udać się w tę prawą stronę, czyli na Punta Grossa. To tutaj poczujesz lokalny vibe, wyspiarską atmosferę i zyskasz możliwość zobaczenia więcej stworzonek, dzięki skałkom, które znajdują się przy porcie. Możemy tak bez końca — krystalicznie czysta woda, biały piasek, istny raj. To właśnie to, co ma do zaoferowania piękna Formentera. Boskie plaże i zatoki, połączenie z naturą i niesamowite wspomnienia.

10. San Francisco Javier

Cały czas piszemy o pięknych plażach, zatokach i widokach. Pora na stolicę wyspy, czyli San Francisco Javier. Od razu zaznaczamy, że to miasto jest malutkie! Tutaj koordynaty na parking: 38.70569024256655, 1.4274241821550497. Jeżeli masz zwiedzić to miasteczko i zobaczyć jak wygląda życie lokalnych mieszkańców Formentery, to koniecznie przejdź na główny plac miasta. Jak w większości miejsc, główne atrakcje znajdują się w centrum, przy kaplicach. Tak jest i w tym wypadku.

Miasteczko jest bardzo urokliwe, małe, wręcz przytulne. Odwiedzając Formenterę zawsze zastanawiamy się, czy lokalni mieszkańcy znają się z innymi. Mieszka tu nieco ponad 12 tysięcy osób. To wręcz naturalne, że wszyscy będą się jakoś kojarzyć, zwłaszcza jeżeli ktoś prowadzi na wyspie swój biznes. W stolicy smacznie zjecie, zobaczycie architekturę przewodzącą na wyspie, która zaciągnięta jest z Ibizy. Zrobicie większe zakupy i poznacie wyspę nieco bardziej od środka.

Ranking top 10 miejsc na Formenterze

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię, że na Formenterze jest kilka miejsc wartych uwagi i nie są to jedynie plaże i zatoki, ale też inne atrakcje. Drogi na wyspie są w bardzo dobrym stanie, a przejazd z jednego końca na drugi zajmuje około pół godziny. Większość parkingów jest darmowych, jednak w sezonie może brakować miejsca, dlatego my serdecznie polecamy wynajem skutera. Jeżeli wybieracie się na Formenterę na wakacje, to rozważcie wynajem rowerów, ponieważ trasy rowerowe są tutaj bardzo malownicze, a przemieszczanie się taką formą transportu bardzo ułatwia życie.

Na wyspie jest o wiele więcej miejsc, które można zobaczyć — inne miasteczka, latarnie morskie, punkty widokowe na zdjęcia, czy ciekawe restauracje. Jednak jak na ranking przystało, spisaliśmy tu 10 miejsc, które pozwolą Ci poznać wyspę z różnych stron. Daj znać w komentarzu, co dopisałbyś do tej listy!

Co może Cię jeszcze zainteresować?

Prowadzony przez nas blog to nie tylko tematyka powiązana z Minorką, ale także z resztą wysp Balearów. Mieszkamy na Majorce i nasze social media opierają się o życie na tej wyspie. Mimo wszystko staramy się przeplatać w naszych relacjach inne wyspy archipelagu Balearów i zachęcić innych do odwiedzania tych pięknych miejsc. Jeżeli chcesz być z nami na bieżąco, to koniecznie obserwuj nasze social media:
– FACEBOOK: https://www.facebook.com/namajorcepl/
– INSTAGRAM: https://www.instagram.com/namajorce.pl/

Zobacz także, co powinieneś wiedzieć przed wyjazdem na Baleary:
– PRZED WAKACJAMI: https://namajorce.pl/baleary/formentera/wakacje-na-formenterze/?swcfpc=1
– ZNIŻKI NA ATRAKCJE: https://namajorce.pl/baleary/formentera/znizki-na-formenterze/?swcfpc=1