Pogoda na Majorce
Praca jako pokojówka na Majorce.
Praca jako pokojówka na Majorce to bardzo ciężka, mało satysfakcjonująca praca. Mówię o tym na wstępie, ze względu na to, że mało kto docenia pracę tych kobiet, a zdecydowanie warto to zmienić. Zacznę od tego, że jeżeli wiesz, że Twój pokój/kwatera/apartament, cokolwiek… sprzątane jest przez pokojową, to pamiętaj, że to też człowiek. Nie zostawiaj po sobie niewiadomo jakiego syfu. Wszyscy wiemy, że będąc na wakacjach nikt nie chce sprzątać, jednak kłębki włosów można wyrzucić, a piasek z plaży spłukać pod prysznicem. Te kobiety szorują podłogi na kolanach i wybierają włosy z odpływów rękoma, kiedy Ty opalasz się na plaży. Zostaw napiwek. Nawet, jeśli ma być to 1 euro. Uśmiechnij się, zagadaj, życz miłego dnia. To, jaki zostawiasz po sobie pokój wiele o Tobie świadczy, MIMO TEGO, że te kobiety zazwyczaj Cię nie oceniają, to Ty często oceniasz je i od Ciebie, czyli od klienta, gościa, zależy ich praca.
Zarobki pokojówki na Majorce opisane są w specjalnej tabeli.
W hotelarstwie do poszczególnych stanowisk dopisane są poszczególne wypłaty, które zależne są również od ilości gwiazdek hotelu. To wszystko wyjaśni Wam tabela i tam dowiedzie cię czy praca jako pokojówka na Majorce jest opłacalna. Pracodawca może oczywiście zapłacić więcej, wszystko zależne jest od dyrekcji hotelu. Pokojówki otrzymują też napiwki, a ich wysokość jest bardzo różna. Czasami jest to 50 centów dziennie, a czasami 100 euro dziennie. Wszystko zależy od dnia, humoru ludzi i rodzaju pokoi jakie są sprzątane. Tutaj link do pliku PDF z tabelą: file:///C:/Users/natob/Desktop/tabla-hosteleria-baleares-2020.pdf
A tutaj link do relacji, w której wyjaśniam krok po kroku co jak i gdzie: https://www.instagram.com/stories/highlights/17875016518562374/
Bardzo często napiwki zostawiane są w dniu wymeldowania się gości z hotelu na łóżku. I to właśnie w dni, w których są wymeldowania gości jest najwięcej napiwków. Napiwki rozdzielane są różnie, gdzie niegdzie jest tak, że napiwek zgarnia pokojówka, która wejdzie pierwsza do pokoju, a gdzie niegdzie jest tak, że gubernantka (czyli przełożona pokojówek) zbiera wszystkie napiwki i rozdziela je po równo. W rzeczywistości wszystko wygląda jak wygląda. Każdy zachowuje się jak chce.
Praca jako pokojówka na Majorce – godziny pracy pokojówek.
To również zależy od hotelu, jednak często praca pokojówek zaczyna się już o 7 rano, a kończy o godzinie 15. Z rana pokojówki zajmują się sprzątaniem części wspólnych, takich jak recepcja, patio, ogródki, tarasy, siłownie, toalety, stołówki i tym podobne. Po sprzątnięciu tych części dostają listę pokoi, które muszą dzisiaj posprzątać i szykują sobie sprzęt, który dzisiaj potrzebują. Na takiej liście widnieją informacje takie jak: ilość zmian pościeli, ilość wymeldowań, ilość zameldowań, godziny wymeldowań i zameldowań, ilość osób w pokoju oraz rodzaj pokoju. Przykładowo jednego dnia sprząta się apartamenty z tarasami, w których zazwyczaj jest kilka osób. Jeśli w danym apartamencie w danym dniu jest zmiana pościeli, to muszę ze sobą zabrać świeżą pościel na zmianę. Ładuję to na wózek. Pokojówki wymieniają również ręczniki. Należy policzyć ilość osób w pokojach, które ma się na liście i załadować na wózek odpowiednią ilość ręczników. Każdy rozplanowuje swoją pracę tak, jak mu najwygodniej.
Pracę zaczyna się różnie, my zaczynałyśmy od klientów, czyli od pokoi, w których przebywają klienci.
W takich pokojach wymienia się ręczniki, zamiata taras, ścieli łóżka, wynosi śmieci – podstawowe sprawy. Jeśli na liście jest adnotacja co do zmiany pościeli, to oczywiście należy poza zmianą ręczników, zmienić również pościel. Jeśli klient nie życzy sobie sprzątania, to musi wywiesić na klamce informacje “no molestar”, czyli “nie przeszkadzać”. Wielokrotnie zdarza się, że pokojówki budzą gości lub zastają ich w krępujących sytuacjach, ponieważ goście nie zdają sobie sprawy, że pokojówki zaczynają sprzątanie pokoi już około godziny 8 rano. A na wakacjach każdy lubi sobie pospać… i nie tylko ;). Jeśli taka informacja nie zostanie zdjeta z pokoju do godziny 14, to pokojówka raczej nie posprząta tego dnia tego pokoju. O godzinie 14 pokojówki zaczynają sprzątać korytarze, a tak naprawdę nie są w stanie się już wyrobić, więc zdejmowanie takiej informacji z drzwi o tej porze to trochę chamstwo – tak tylko mówię ;).
W drugiej kolejności robiłyśmy tak zwane SALIDAS, czyli wymeldowania gości. Te pokoje należy posprzątać od A do Z. Robi się w nich wszystko, więc zajmują one bardzo dużo czasu. Bardzo często bywa tak, że w danym dniu klienci wymeldowują się o godzinie 11.30 rano, a na 12 w południe pojawiają się nowi goście. Ci klienci będą się do tego pokoju meldować. Pokojówka musi wtedy bardzo szybko sie uwinąć ze sprzątnięciem takiego pokoju, a bywa naprawdę ciężko. DLATEGO JEŚLI MELDUJESZ SIĘ W HOTELU O 12, TO NIE DENERWUJ SIĘ, ŻE TWÓJ POKÓJ NIE JEST JESZCZE GOTOWY I PAMIĘTAJ, ŻE ZA TYM STOI BIEDNA SPRZĄTACZKA, KTÓRA NIE MA Z TYM NIC WSPÓLNEGO, A TWOJE JĘKI, KRZYKI I WZDYCHANIE NIE POMOŻE. Tak tylko mówię ;).
Praca jako pokojówka na Majorce – wady i zalety pracy na pokojach.
Nie pracowałam zbyt długo jako pokojówka, jednak już teraz wiem, że jest to bardzo wymagająca praca i oczywiście ciężka fizycznie. Zwłaszcza na początku, kiedy Twoje ciało nie jest przyzwyczajone do ciągłego sprzątania przez 8 godzin z 15 minutową przerwą. Sprzęt, który używa się do sprzątania często jest zepsuty, średnio sprawny lub mógłby być po prostu lepszy. Nie będę się tu rozwodzić na ten temat, bo tak naprawdę wiele osób nie ma pojęcia o czym mówię.
Dla przykładu mogę powiedzieć, że w niektórych hotelach pokojówki muszą targać worki z zebranymi przez cały dzień ręcznikami z pokoi i znosić je do pralni. Zazwyczaj jest to masa kilogramów, bo ludzie zostawiają mokre ręczniki. Nie wszystkie hotele wyposażone są w zsyp na brudne ręczniki i pościel. Takich sytuacji jest o wiele więcej, a sprzątaczki w hotelu tarktowane są jako człowiek gorszy, z niższej półki. Pracując na recepcji spotkałam się z poniżaniem pokojówek za ich plecami.
Co do zalet, nie będę kłamać, jest ich mało.
Za taką pracę powinno się dostawać zdecydowanie więcej pieniędzy. Chociażby dlatego, że pokojówka musi dźwigać ogromne ciężary, do tego pracuje w bakteriach i brudzie. Często też stykaja się z nieprzyjemnymi substancjami, maziami, płynami i tak dalej. Zaletą jest to, że zaczynając pracę o 7, kończysz ją o 15 i masz większość dnia wolnego. Jednak jest się tak zmęczonym, że rzadko kiedy chce się robić coś więcej niż prysznic i kanapa.
W hotelu są też zmiany popołudniowe, tak zwana “guardia”, jednak zazwyczaj kobietki te nie sprzątają pokoi. Zajmują się salami konferencyjnymi, korytarzami, częściami wspólnymi, spa, pralnią i wieloma innymi rzeczami. Zaletą pracy na pokojach jest mały kontakt z klientem, praktyczny brak obsługi klienta i cisza i spokój. Nikt nie stoi Ci nad głową, jednak mimo wszystko – presja czasu oraz kamery robią swoje. Nie mogę powiedzieć, że ta praca nie należy do stresujących, bo sama pracując na pokojach stresowałam się bardzo.
Jak dostać pracę pokojówki?
Tutaj wiele nie potrzeba. Tak naprawdę nie potrzeba tu wyższego wykształcenia ani znajomości języków. Wszystko zostanie pokazane Ci ręką. W pierwszy dzień pracować będziesz parę godzin lub cały dzień z innymi pokojówkami, by zobaczyć jak wygląda praca. Następnie zostaniesz rzucona na głęboką wodę. CV najlepiej roznosić od hotelu do hotelu ręcznie. Można równiez spróbować wysłać swoje CV przez internet na stopce strony internetowej hotelu, w zakładce “trabaja con nosotros”. Inną opcją jest zapisanie się do grup na FB, takich jak “polacy na majorce”, gdzie często są oferty pracy lub “trabajo mallorca”, “mallorca job”, “bolsa de trabajo palma”. Zamiast “mallorca” lub “palma” warto wpisać nazwę miejscowości w jakiej się mieszka, wtedy dostaniemy się do grup w okolicy.
Wiele też można zrobić dzięki znajomościom. Tak dostałam moją ostatnią pracę. Lepszą pracą zdecydowanie jest bycie sprzątaczką w willach prywatnych lub na jachtach. Do tego też polecam grupy na FB oraz wyszukiwarkę google, gdzie można wpisać: “trabajo limpieza mallorca”, “trabajo yacht club mallorca”, “trabajo yate mallorca” itp..
Czy polecam tą pracę początkującym na Majorce?
Myślę, że praca jako pokojówka na Majorce może przytłoczyć. Zwłaszcza na początku, kiedy każdy chce pracować i poznawać wyspę i myśli, że praca na Majorce to długie wakacje. Jeśli natomiast chodzi o sprzątanie prywatnych domów, jachtów czy apartamentów, to sytuacja może wyglądać nieco inaczej. Zależy na jakich warunkach będzie się pracowało. Tak jak i na stanowisku recepcjonistki, także na stanowisku pokojowej, na początku dostaje się umowę na jeden sezon. Dopiero po 3 latach pracy w jednym miejscu (3 sezony bez przerw) należy się lepszy kontrakt. Wszystko jednak zależy od pracodawcy oraz od Twojego podejścia do pracy i oczywiście Twojego poświęcenia.
Nie polecam pracy jako pokojówka w hotelu na Majorce.
Każda pokojówka ma 25-27 pokoi do sprzątnięcia w niecałe 8 godzin. Można powiedzieć, że w 6,5 godziny. Wychodzi więc około 15 minut na posprzątanie jednego pokoju. To jest NIEMOŻLIWE do osiągnięcia. Przy czym wiele pokoi jest niestandardowych rozmiarów. Do tego dochodzą junior suits, apartamenty, studia, suits, pokoje prezydenckie i milion innych rodzajów pokoi i wymiarów. W niektórych hotelach są do wynajęcia dosłownie mieszkania. Salon, jadalnia, kuchnia, łazienka oraz kilka sypialni i taras.
Tego nie da się posprzątać w 15 minut, a pokojówki mają takich pomieszczeń po 25 na głowę. NIE DO ZROBIENIA. Presja czasu jednak jest ogromna, bo nikt nie chce zostać zwolniony, a gość musi pozostać zadowolony. Warto więc zastanowić się nad taką pracą porządnie, kilka razy. Zwłaszcza, że sprzątaczki w willach pracują o wiele krócej. Dodatkowo nikt ich nie goni, a stawka godzinowa jest o wiele wyższa.
Praca jako sprzątaczka na czarno.
Jak w każdym miejscu na ziemi, tak i na Majorce wiele osób pracuje na czarno. Jest to bardzo często spotykane i dzieje się to bardzo często kiedy przyjeżdża się na Majorkę po raz pierwszy i jest się postawionym pod ścianą. Wiele sprzątaczek pracuje w ten sposób. Wiele sprzątaczek w willach i innych tego typu miejsach zakłada własne firmy. Kobiety te wtedy same odprowadzają odpowiednią ilość podatków – co oczywiście opłacalne jest dopiero przy określonej kwocie zarobkowej – tak jak wszędzie. Wcale nie jest tak kolorowo, łatwo i gładko. Jeśli planujesz taki rodzaj pracy lub szykujesz sie do wyprowadzki na Majorke – pamiętaj, że może pójść gładko, ale może być też ciężko i przyszykuj się na wszystkie możliwości. Mam nadzieję, że tym postem nieco rozjaśniłam sytuację związaną z pracą pokojówki oraz sprzątaczki na Majorce. Jeśli macie jakiekolwiek pytania, to dajcie znać w komentarzach lub wiadomościach!
Co mogłoby Cię jeszcze zainteresować?
Zapraszam do zapoznania się z moimi artykułami, które podzielone są na moim blogu na kategorie. Dwoma głównymi kategoriami są: miejscówki oraz majorkowe poradniki. Na moim blogu znajduje się także interaktywna mapka, z oznaczonymi miejscami, które odwiedziłam. Możecie łatwo zobaczyć co zobaczyć w okolicy, w którą się wybieracie!
W kategorii “miejscówki” znajdziecie wszystkie miejsca, które odwiedziłam i opisałam na blogu:
https://namajorce.pl/baleary/majorka/majorka-miejsca-do-zwiedzania/
A w kategorii “majorkowe poradniki” znajdziecie wszystkie informacje, jakie powinniście wiedzieć wybierając się na Majorkę na wakacje lub zanim tu zamieszkacie:
https://namajorce.pl/baleary/majorka/poradniki-o-majorce/
Social media.
Jeśli szukasz pomocy przy planowaniu swojego pobytu na Majorce i nie wiesz od czego zacząć- napisz do mnie. Chętnie pomogę zaplanować Twoje wakacje na Majorce. Stworzę dla Ciebie indywidualny plan zwiedzania. Pomogę wybrać miejsce, w które najlepiej się dla Ciebie wybrać. Do wszystkiego podchodzę całkiem indywidualnie. Bo przecież każdy na wakacjach ma inne wymagania. Szczegóły tutaj: https://www.instagram.com/namajorce.pl
Zapisując się do newslettera na blogu, otrzymasz możliwość czytania opublikowanych postów jako pierwszy! Regularnie dodaję nowe miejsca na Majorce i dzielę się z Wami tą piękną wyspą. Dzięki newsletterowi, nie musisz nawet wchodzić na bloga, bo cały post pojawi się w e-mailu!
Facebook i instagram.
Obserwując mnie na Facebook’u zyskujesz dostęp do postów, których nie ma ani na blogu ani na instagramie. To właśnie na Facebook’u zaczęła się moja przygoda z blogowaniem. To tam wszystko nabrało nowego znaczenia. Na Facebook’u mam także naprawdę świetną publiczność! Zapraszam do obserwowania!
Obserwując mnie na Instagram’ie zyskujesz najwięcej. To tam codziennie dodaję relacje z Majorki. Znajdziesz tam zapisane relacje ze WSZYSTKICH miejsc w jakich byłam na Majorce (i nie tylko). To tam znajdziesz zdjęcia z Majorki w jednym miejscu. Dzielę się tam również moimi przemyśleniami i opisem życia na Majorce.
Facebook: https://www.facebook.com/namajorcepl
Instagram: https://www.instagram.com/namajorce.pl
NaMajorce.pl 🌴
Ja za to myślę, że wszystko zależy od podejścia danej osoby. Ja również sprzątałam, zarówno w Polsce jak i na Majorce i jeżeli ktoś nazwałby mnie sprzątaczką, to bym się nie przejęła. Wszystko zależy od osobistej interpretacji, na którą niestety nie mam wpływu 🙂
pedantyczni.pl
myślę, że określenie “sprzątaczka” już powinno wyjść z obiegu, bo oznacza trochę brak szacunku dla tej pracy. W firmie używamy określenia “pani sprzątająca”…