Pogoda na Majorce
Majorka a powódź w 1989, 2018 i 2020 roku.
Majorka, a powódź w 2020, 2018 i 1989 roku. Wyjeżdżając na wakacje zazwyczaj najbardziej martwimy się pogodą. I nie ma w tym nic dziwnego. Każdy chce skorzystać z wakacji na sto procent. Aktualnie w internecie możemy znaleźć tysiące informacji na temat Majorki, a także pogody na niej. Jednak na większości z tych stron nie dowiesz się, że jesienią i zimą można trafić tutaj na pogodę z piekła rodem. Jeśli śledzicie mojego bloga czy facebook’a, na pewno wiecie, że zima na Majorce to nie 30 stopni i plażowanie. Wiecie, że pogoda bywa przewrotna.
Czy wyjazd na Majorkę poza sezonem to dobry pomysł?
Wyjeżdżając na Majorkę w sezonie czy poza sezonem, zawsze podejmujecie pogodowe ryzyko. Na Majorce nie ma gwarancji pogody. Mieszkam na Majorce niezbyt długo (od 2018 roku), a widziałam już padający grad w sierpniu, powódź we wrześniu 2018, ogromne ulewy z gradem i zalania domów i hoteli w wysokim sezonie 2019, a teraz Styczniową powódź 2020. Pewnie wielu z Was uznaje, że to wszystko wina zmiany klimatu. Czy jednak na pewno?
Czy zmiana klimatu ma wpływ na aktualną pogodę na Majorce?
Zdania są bardzo podzielone. Niektózy twierdzą, że na Majorce od zawsze działy się takie rzeczy i że to wszystko jest jak najbardziej normalne. Od miejscowych słyszę jednak, że takie rzeczy nie działy się od wielu lat. A z kolejnej strony słyszę, że to wszystko wina rozbudowanej przy plaży turystyki. I w tym wszystkim jest odrobina prawdy. Gdyby hotele i wille nie były budowane przy pierwszej linii brzegowej, to nie byłyby zalane. Nie byłoby wtedy tak wielkiego problemu, ponieważ zamiast domów byłyby tam pola czy plaże, które zalane — nikomu by nie przeszkadzały. Jednak turystyka zaczęła się rozbudowywać na Majorce 60 lat temu. I już wtedy budowano nieruchomości i drogi tam, gdzie się nie powinno.
Czy przez te 60 lat pogoda się drastycznie zmieniła?
Oczywiście, że tak. Zgadza się, telewizja i gazety na pewno nami nieco manipulują. Dowiadujemy się stamtąd wielu naciąganych informacji. Jednak wszyscy chyba wiemy, że zmiany klimatyczne, to nie żart. Ziemia się ociepla, łącznie z tym i wody, które się na niej znajdują. Topnieją lodowce, poziom wszechoceanu się podnosi. W ostatnim stuleciu, poprzez pracę człowieka, klimat się po prostu ocieplił. A natura robi co może, by go schłodzić. To wszystko to natura, która po prostu szuka rozwiązań. Takie rzeczy będą miały miejsce zapewne coraz częściej.
Majorka powódź – rok 1989.
W 1989 miała miejsce ogromna powódź. Między innymi, 3 osoby zostały wtedy wciągnięte przez trombe wodną, w miejscowości Portocolom. Powódź ta porównywalna była z tą w 2018 roku przez miejscowych. Zarejestrowano opady o wielkości od 150 do 200 litrów na metr kwadratowy. Największe straty miały miejsce oczywiście w miejscowości Sant Lorenzo de Cardessar. Zamknięto wtedy wiele ulic w tamtej miejscowości i zniszczonych zostało około 200 domów. Dlaczego właśnie Sant Lorenzo de Cardessar jest najbardziej narażone? Położenie tej miejscowości niestety nie jest korzystne powodziowo. To właśnie tamtejszymi kanałami powinna swobodnie odpływać woda z gór czy opadów. Dlaczego jednak dzieje się inaczej, przy intensywnych deszczach? Ponieważ tam, gdzie woda powinna znaleźć ujście, wybudowano domy, budynki, drogi lub są nawet tam stawiane samochody. To blokuje ujście wody. Jak widać, człowiek ma z tym wiele wspólnego. Do powodzi doszło jesienią, we Wrześniu. Dla chętnych, artykuł o powodzi z 1989 roku: https://elpais.com/diario/1989/09/07/espana/621122406_850215.html
Majorka powódź – rok 2018.
Powódź miała miejsce na początku Października. Wszystko działo się naprawde szybko. Padało kilka dni, jednak jednego dnia ulewy trwały cały dzień. Dodam, że w Październiku jest końcówka sezonu, więc turyści nadal przylatywali na wyspę. Mieszkam w S’illot, które jest bardzo zagrożone powodziowo. Na szczęście na 3 piętrze, więc nic większego, poza zalanym od deszczu dachem nam nie groziło. Nie mięlismy pojęcia o powodzi, dopóki przez okna nie zaczęły docierać do Nas światła straży pożarnej. Wyszliśmy na balkon i zauważyliśmy ogromne korki, policje kierującą ruchem i autokary z turystami, którzy uciekali z walizkami na głowach w ulewie do hoteli. Autokar dalej by nie dojechał. Najbardziej znów ucierpiała miejscowość Sant Lorenzo de Cardessar.
Co się wydarzyło?
Znów zamknięto wiele ulic i zalane były ulice, a bloki mieszkalne aż do 2 piętra (lub więcej). Szkody były ogromne. Zginęło ok. 10 osób, w tym pięcio latek, którego starała się uratować jego matka, która również zginęła. Poszukiwania 5 latka trwały kilka dni. Tereny przeczesywane były przez helikoptery. Dziecko znaleziono na ogrodzie, zawiniętego w gałęzie, kilka kilometrów od miejsca zaginięcia. Zginęło troje turystów – dwoje anglików w taksówce, którzy zostali uwięzieni w wodzie oraz holenderka. Opady wynosiły od ok. 138 do 260 litrów na metr kwadratowy. Uszkodzonych zostało ponad 300 domów i ponad 300 samochodów. Niektóre z nich nadal można znaleźć w morzu.
Kilka odnośników:
https://www.youtube.com/watch?v=wnt3ZXqbV3Y
https://www.youtube.com/watch?v=1Hwdhu1HXR0
Majorka powódź – rok 2020.
Ta powódź miała miejsce w Styczniu. Skala tej powodzi nie była tak duża jak ta w 2018 roku. Opady wynosiły do 100 litrów na metr kwadratowy. Wiatr osiągał prędkość 120 kilometrów na godzinę, a wysokość fali wynosiła max. 14 metrów. Został pobity rekord wysokości fal. Poprzedni rekord wynosił ok. 6 metrów. Rekord został zanotowany na wyspie Dragonera, znajdującej się obok Majorki. Do tej pory nie zarejestrowano żadnych ofiar. Wiele domów zostało zalanych, a ja sama nigdy nie widziałam tak ogromnych fal na Majorce. Domy usytuowane przy pierwszej lini brzegowej i promenady przy nich się znajdujące zostały poważnie uszkodzone.
Które części Majorki zostały najbardziej poszkodowane?
Najbardziej uszkodzoną zoną na Majorce została Capdepera, w tym okolice Cala Ratjada. W tej chwili trwają prace naprawcze na całej Majorce. Ta powódź nie należała do najpotężniejszych, jednak najbardziej uszkodzone zostało wybrzeże, ze względu na bardzo mocne i wysokie fale. W 2018 roku nie było takich zniszczeń dróg jak w tym. Drogi pokrył piach i wielkie kamienie. Wyrzuciło betonowe ławki i słupki. Miejscowości najbardziej narażone na powodzie, po raz kolejny zostały niesamowicie poszkodowane.
Filmy z powodzi w 2020 roku.
Wszystkie przedstawione odnośniki uzyskałam dzięki zgodzie Juana Jesus (gracias Juan!) oraz dzięki źródłom z gazet, takich jak Diario de Mallorca lub El Pais, IB3 czy Cronica Balear. Zdjęcia z Cala Millor uzyskałam dzięki jednej z grupowiczek – Carsten Graf (danke Carsten!). Linki poniżej:
https://www.facebook.com/juanjesus.sonesmas.9/videos/2628290817447208/
https://www.facebook.com/juanjesus.sonesmas.9/videos/2628290847447205/
https://www.facebook.com/IB3noticies/videos/180474783355094/
https://www.facebook.com/IB3org/videos/2670597576369823/
https://www.facebook.com/cronicabalear.es/videos/2868651836535640/
https://www.facebook.com/newcrazymonkey/videos/185774589482026/
Nie odradzam nikomu wyjazdu na wyspe w tym okresie.
Oczywiście, jest to ryzykowne. Nikt nie chce wydać tysięcy złotych i na miejscu trafić na katastrofe. Każdy liczy na słońce i krystalicznie czystą wodę. Jednak trzeba pamiętać, że Majorka to wyspa i pogoda tutaj może się gwałtownie zmienić. Znajdujemy się, można powiedzieć, na otwartym morzu. A Majorka mimo, że jest największą wyspą Balearów, to nadal nie należy do tych wielkich. W internecie przeczytacie, że na Majorce nie ma rekinów czy wielorybów. A zdarza się, że są. Rok temu na plaży w Cala Millor wyrzuciło wielkiego wieloryba. Przeczytacie, że na Majorce nie ma tsunami, a zdarzały się. Może nie jakieś ogromne, bo były to mini tsunami, ALE JEDNAK SĄ. Wszystko może się zdarzyć i trzeba mieć to na uwadze. O każdej porze roku. Przyznam, że najbardziej narażone są jesień i zima, jednak wiosną i latem sporadycznie też natrafimy na groźne ulewy.
Gdzie i jak najlepiej sprawdzać pogodę na Majorce?
Okej, możecie oczywiście sugerować się statystykami podanymi w internecie. Od tego one są. Jednak pamiętajcie, że tam podane są średnie temperatury. I oczywiście, pamiętajcie, że temperatura w ciągu dnia potrafi naprawdę podrosnąć. Powietrza, jak i wody. Ja zawsze sprawdzam pogodę na stronie windy i eltiempo. Wystarczy w google wpisać miejscowość, która Was interesuje i po niej wpisać eltiempo. Wtedy wyświetli Wam się propozycja tej właśnie strony. Często zdarza się, że strony pokazują, mimo wszystko, co innego niż w rzeczywistości. Niestety. To urok Majorki, pogoda tutaj bywa przewrotna i gwałtowna.
Które miesiące są najgorsze pod względem opadów?
Najgorsze, pod względem opadów miesiące to Listopad, Grudzień i Styczeń, a potem stopniowo Kwiecień i Maj i Październik. Oczywiście, najlepszymi miesiącami są Czerwiec, Lipiec i Sierpień. Wtedy opady, jak już w ogóle występują, to zazwyczaj na 10 minut, po czym znów cieszymy się słońcem. Serdecznie zapraszam Was na przeczytanie posta, który napisałam właśnie na temat pogody na Majorce w poszczególnych miesiacach: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/pogoda-na-majorce/
Co jeszcze mogłoby Cię zainteresować:
Jakie są wady i zalety życia na Majorce: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/majorkowe-poradniki/mieszkanie-na-majorce/
Zniżka rezydencka na podróże: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/majorkowe-poradniki/znizka-rezydencka-na-podroze-w-hiszpanii/
Sant Antoni, święto na Majorce: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/majorkowe-poradniki/sant-antoni/
Jak wyrobić numer NIE: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/majorkowe-poradniki/jak-wyrobic-numer-nie/
Poród na Majorce: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/wywiady/porod-na-majorce-wywiad/
Praca na Majorce: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/wywiady/praca-w-magaluf/
Social media:
Jeśli szukasz pomocy przy planowaniu swojego pobytu na Majorce i nie wiesz od czego zacząć- napisz do mnie. Chętnie pomogę zaplanować Twoje wakacje na Majorce. Stworzę dla Ciebie indywidualny plan zwiedzania. Pomogę wybrać miejsce, w które najlepiej się dla Ciebie wybrać. Do wszystkiego podchodzę całkiem indywidualnie. Bo przecież każdy na wakacjach ma inne wymagania.
Zapisując się do newslettera na blogu, otrzymasz możliwość czytania opublikowanych postów jako pierwszy! Regularnie dodaję nowe miejsca na Majorce i dzielę się z Wami tą piękną wyspą. Dzięki newsletterowi, nie musisz nawet wchodzić na bloga, bo cały post pojawi się w e-mailu!
Facebook i Instagram.
Obserwując mnie na Facebook’u zyskujesz dostęp do postów, których nie ma ani na blogu ani na instagramie. To właśnie na Facebook’u zaczęła się moja przygoda z blogowaniem. To tam wszystko nabrało nowego znaczenia. Na Facebook’u mam także naprawdę świetną publiczność! Zapraszam do obserwowania!
Obserwując mnie na Instagram’ie zyskujesz najwięcej. To tam codziennie dodaję relacje z Majorki. Znajdziesz tam zapisane relacje ze WSZYSTKICH miejsc w jakich byłam na Majorce (i nie tylko). To tam znajdziesz zdjęcia z Majorki w jednym miejscu. Dzielę się tam również moimi przemyśleniami i opisem życia na Majorce.
Facebook: https://www.facebook.com/namajorcepl
Instagram: https://www.instagram.com/namajorce.pl
Labz
Great content! Super high-quality! Keep it up! 🙂
NaMajorce.pl 🌴
Thank You very much! <3 will do!