Camping na Majorce.

Camping na Majorce to świetny pomysł. Ogólnie dom na kółkach to moje małe marzenie! Warto więc przybliżyć miłośnikom camperów, gdzie na Majorce można zatrzymać się na nocleg. Przyznaję, że miejsc, w których można zostawić wozy na Majorce niestety nie jest zbyt wiele. Jak w każdym państwie, tak i w Hiszpanii są reguły, których trzeba przestrzegać. Pogrzebałam, poczytałam i tak oto powstał post!

Od zawsze podróże po świecie kojarzyły mi się z wycieczkami samochodowymi! Marzy mi się kiedyś kupić busa i wyremontować go tak, by był domem na kółkach! Wtedy to bym zjeździła cały świat. Myślałam też kiedyś o zrobieniu prawa do jazdy na motor! Wow, jazda motorem po takich cudownych drogach, jakie prowadzą na Majorce do Deia, Valldemossa czy Sa Calobra to musi być coś pięknego! Marzenie, które mam nadzieję kiedyś się spełni!

Bezpłatne campingowanie na Majorce jest zabronione.

Niektóre zony campingowe na Majorce zarządzane są przez IBANAT, czyli Institut Balear de la Natura – balearski instytut przyrodniczy/naturalny. W zależności od strefy, do której wybierasz się na camping, powinieneś zapoznać się z jej regulaminami. W wielu strefach IBANAT-u miejsce trzeba zarezerować 3 miesiące wcześniej, a minimalny czas, który musisz tam spędzić to 1 noc do maksymalnie 10 nocy! Wszystko jednak zależy od miejsca. Zabronione jest także między innymi puszczanie muzyki i przechowywanie zwierząt na terenach campingowych.

Camping na Majorce – przydatne linki:

Pod tym linkiem (który jest bardzo świeży, bo z Maja 2020 roku) znajdziecie listę campingów (nie wszystkich) i ceny oraz udogodnienia jakie świadczą niektóre strefy campingowe na Majorce (po hiszpańsku): https://www.click-mallorca.com/blog/visitar/sitios/acampar-en-mallorca/
Polecam sobie treść tłumaczyć w google tłumacz!

A pod tym linkiemznajdują się oficjalne, państwowe restrykcje dotyczące campingowania:
https://www.caib.es/sites/espaisnaturalsprotegits/es/normas_de_uso_de_las_zonas_de_acampada-64761/
Również po hiszpańsku! Polecam użyć google tłumacza do przetłumaczenia. Po wejściu w link wyszukiwarka powinna automatycznie zapytać Was o przetłumaczenie strony na wasz język!

Camping na Majorce – nazwy campingów na wyspie:

Sa Font Coberta o Ca s’Amitger (Escorca)
– Es Pixarells (Lluc)
– S’Arenalet (Parc Natural de Llevant)
– Son Serra de Marina (Santa Margalida)
– La Trapa (Andratx)
– Hipocampo (Cales de Mallorca)
– Camp Escolta Poble Nou (Alcúdia)
– Sa Comuna (Buñola)
– Zona de acampada Camp Escolta Sa Torrentera (Sencelles)
– Zona de acampada Camp Escolta S’Alova (Sóller)

Tutaj zapraszam Was do stworzonej przeze mnie mapki, na której uwzględniłam wszystkie powyższe campingi. Nie są to w 100% dokładne adresy. Mapka ma bardziej na celu przybliżenie Wam lokalizacji! Polecam powyższe nazwy wpisać w google i zdecydować, które pole campingowe będzie Waszym zdaniem odpowiednie dla Was. Niestety niektóre campingi nie posiadają stron internetowych, a znalezienie numeru telefonu graniczy z cudem. Wpisując poszczególne nazwy w google po prawej stronie wyszukiwarki powinny wyświetlić się opinie, komentarze i tam warto szukać numerów telefonów!
Link tutaj: https://www.google.com/maps/d/drive?state=%7B%22ids%22%3A%5B%221k1JU_J51XlBsaodW_fAKIKkNIBWBPCKF%22%5D%2C%22action%22%3A%22open%22%2C%22userId%22%3A%22117354891032559538817%22%7D&usp=sharing

[rml_read_more]

Pod tymi linkami znajdziecie zdjęcia niektórych campingów, numery telefonów oraz dokładne opisy i adresy. Ze względu na niechęć do kopiowania, zapraszam Was do poświęcenia większej ilości czasu i zaciągnięcia informacji u źródła.
http://www.turismepetit.com/lugares-por-precio/de-un-euro-a-diez-euros/zonas-de-acampada-en-mallorca/
https://www.pequepaginas.com/es/de-viaje/zonas-de-acampada-refugios-y-albergues/zonas-de-acampada-en-mallorca
https://www.palmajove.es/portal/PALMAJOVE/contenedor1.jsp?seccion=s_fdes_d4_v1.jsp&codbusqueda=1131&language=es&codResi=4&codMenuPN=577&codMenuSN=1307&codMenu=1309&layout=contenedor1.jsp#.Xtv_TjozZhE
https://ocio.diariodemallorca.es/planes/noticias/nws-521870-donde-acampar-mallorca-cerca-mar.html
https://ocio.diariodemallorca.es/planes/noticias/nws-292163-acampar-mallorca-lugares-dormir-estrellas.html
https://www.caib.es/sites/espaisnaturalsprotegits/es/normas_de_uso_de_las_zonas_de_acampada-64761/
https://www.click-mallorca.com/blog/visitar/sitios/acampar-en-mallorca/

Stref rekreacyjnych na Majorce jest za to bardzo dużo!

W strefach rekreacyjnych możemy kreatywnie spędzić czas z rodziną. Dodatkowo wśród natury i często niedaleko plaży. W strefach tych znajdują się stoły i krzesła, specjalnie przeznaczone piece na ogniska oraz śmietniki. Często zdarza się, że jest tam także drzewo opałowe! Ważne jest, by udając się do takich stref nie śmiecić i szanować innych. Poniżej wymieniam nazwy stref rekreacyjnych oraz opisuję zasady panujące w strefach.

Lista stref rekreacyjnych na Majorce:

Son Fortuny (Estellencs)
– Son Tries (Esporles)
– Caubet (Bunyola)
– Comuna de Bunyola (Bunyola)
– Comuna de Biniamar (Selva)

– Son Moragues (Valldemossa)
– Es Fornassos (Selva)
– Sa Coveta Negra (Selva)
– Sa Bassa de Fornalutx (Fornalutx)
– Ca s’Amitger (Escorca)
– Es Pixarells (Escorca)
– Sa Font des Noguer (Escorca)

– Sa Bassa de Fornalutx II (Fornalutx)
– Menut I (Escorca)
– Menut II (Escorca)
– Marjanor (Escorca)
– Puig de Maria (Pollença)
– Puig de Santuïri (Pollença)
– Cala Murta (Pollença)
– S’illot (Alcúdia)

– Coll Baix (Alcúdia)
– Can Picafort (Santa Margarita)
– Can Picafort II (Santa Margarita)
– Puig de Santa Magdalena (Inca) 
– S’Ermita de Llubí II (Llubí)
– Sa Sort de don Macià (Sencelles)
– Comuna Lloret (Lloret de Vistalegre)
– Puig de Consolació (Sant Joan) 
– Puig de Sant Salvador (Felanitx)
– Font de n’Alis (Porto Petro)
– Gorg Blau (Escorca)
– Puig d’en Galileu (Escorca)
– Sa Bisbal (Selva)
– Es Pont Trencat (Consell)
– Can Pancuit (Puig de Gràcia), (Llucmajor)
– S’Obac (Crestatx), (Sa Pobla)
– Santuario de Bonany (Petra)
– S’Amarador (Santanyi)
– S’Alquería Vella (Artá)
– Planícia (Banyalbufar)

Pod tym linkiem znajdziecie mapkę wszystkich stref rekreacyjnych na Balearach: http://www.caib.es/sites/espaisnaturalsprotegits/es/informacion_general-22471/
A pod tym linkiem reguły, których należy przestrzegać podczas wizyty w strefach rekreacyjnych (po hiszpańsku), które w większości przetłumaczyłam pod spodem:
http://www.caib.es/sites/espaisnaturalsprotegits/es/como_hacer_uso_de_las_areas_recreativas-22785/

Zasady, których należy przestrzegać w strefach rekreacyjnych:

– wszystkie osoby powinny segregować i wyrzucać śmieci w odpowiednie i przeznaczone do tego miejsca.
– jeśli mowa o rozpalaniu grilla czy ogniska, to istnieją co do tego odpowiednie regulacje, które dogłębniej opisuję w poście o paleniu ognisk na Majorce, tutaj:
https://namajorce.pl/hiszpania/baleary/mallorca/majorkowe-poradniki/grill-na-plazy/
– ponad to, warto wspomnieć o tym, że ogniska można rozpalać w strefach rekreacyjnych bez pozwoleń administracyjnych i tylko w miejscach do tego przeznaczonych, czyli na przykład w specjalnych piecach.
– pieca może używać każdy, zachowując kulturę. Z pieca jako pierwsza osoba korzysta ta, która na miejsce przybyła jako pierwsza (oczywiście warto się z ludźmi wokół dogadać!)
– w strefach rekreacyjnych zazwyczaj przyszykowane jest drewno opałowe, z którego można wspólnie korzystać. Tutaj znów zaznaczam – tylko w miejsach wyznaczonych, czyli w piecach.

– stoły i ławki w strefach rekreacyjnych są do wspólnego użytku. Nie istnieje coś takiego jak rezerwacja stolika przez pozostawienie na nim swoich rzeczy. Przy stoliku muszą przebywać osoby, jeśli chcą przy nim siedzieć.
– toalety są do wspólnego użytku i należy pozostawiać po sobie porządek.
– w strefach rekreacyjnych nie można puszczać muzyki, o ile regulamin w danej strefie nie mówi inaczej.
– do stref rekreacyjnych nie można przyprowadzać zwierząt.
– samochód należy zostawić na parkingu, w miejscu do tego wyznaczonym.
– w strefach rekreacyjnych istnieją miejsca przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. W momencie, gdy nie są zajęte, można z nich korzystać. Gdy tylko pojawią się osoby niepełnosprawne, należy niezwłocznie oddać im miejsca.
– na terenie stref rekreacyjnych nakazane jest jak najmniejsze zużycie wody.

Camping na Majorce i strefy rekreacyjne na Balearach.

Jak widać, o ile stref rekreacyjnych na Majorce jest sporo, to pól campingowych jest już o wiele mniej. To wszystko ze względu na to, że Majorka jest jedną wielką strefą naturalną, która jest chroniona przez rząd. I rząd stara się jak najmniej ingerować w naturę wyspy. Co niestety nie przekłada się na postępowanie ludzi. Zachowanie czystości graniczy z cudem podczas sezonu letniego na wyspie, kiedy masa turystów zostawia po sobie tony śmieci.

Co mogłoby Cię jeszcze zainteresować?

Zapraszam do zapoznania się z moimi artykułami, które podzielone są na moim blogu na kategorie. Dwoma głównymi kategoriami są: miejscówki oraz majorkowe poradniki.
W kategorii “miejscówki” znajdziecie wszystkie miejsca, które odwiedziłam i opisałam na blogu:
https://namajorce.pl/category/hiszpania/baleary/mallorca/miejscowki-na-majorce/
A w kategorii “majorkowe poradniki” znajdziecie wszystkie informacje, jakie powinniście wiedzieć wybierając się na Majorkę na wakacje lub zanim tu zamieszkacie:
https://namajorce.pl/category/hiszpania/baleary/mallorca/majorkowe-poradniki/

Social media.

Jeśli szukasz pomocy przy planowaniu swojego pobytu na Majorce i nie wiesz od czego zacząć- napisz do mnie. Chętnie pomogę zaplanować Twoje wakacje na Majorce. Stworzę dla Ciebie indywidualny plan zwiedzania. Pomogę wybrać miejsce, w które najlepiej się dla Ciebie wybrać. Do wszystkiego podchodzę całkiem indywidualnie. Bo przecież każdy na wakacjach ma inne wymagania.
Zapisując się do newslettera na blogu, otrzymasz możliwość czytania opublikowanych postów jako pierwszy! Regularnie dodaję nowe miejsca na Majorce i dzielę się z Wami tą piękną wyspą. Dzięki newsletterowi, nie musisz nawet wchodzić na bloga, bo cały post pojawi się w e-mailu!

Facebook i instagram.

Obserwując mnie na Facebook’u zyskujesz dostęp do postów, których nie ma ani na blogu ani na instagramie. To właśnie na Facebook’u zaczęła się moja przygoda z blogowaniem. To tam wszystko nabrało nowego znaczenia. Na Facebook’u mam także naprawdę świetną publiczność! Zapraszam do obserwowania!
Obserwując mnie na Instagram’ie zyskujesz najwięcej. To tam codziennie dodaję relacje z Majorki. Znajdziesz tam zapisane relacje ze WSZYSTKICH miejsc w jakich byłam na Majorce (i nie tylko). To tam znajdziesz zdjęcia z Majorki w jednym miejscu. Dzielę się tam również moimi przemyśleniami i opisem życia na Majorce.
Facebook: http://www.facebook.com/vacaymodecom
Instagram: http://www.instagram.com/vacaymodecom