Eko Podatek na Majorce – czym jest?

Eko Podatek na Majorce lub inaczej Eco Tax, a także Enviromental/Tourism Tax, to nic innego jak oplata podatkowa. Jest to podatek, który musi zapłacić każdy turysta (a nawet rezydent), który udaje się na wakacje na Baleary. Cena zależna jest od miejsca, w którym nocujecie. Od gwiazdek, od rodzaju wyżywienia, od ilości osób i od długości pobytu. Podatek ten w całości wędruje do rządu, który wykorzystuje go w odpowiedni sposób.

Byłeś na Majorce wiele razy i nigdy nie musiałeś płacić Eko podatku? Nic dziwnego, ponieważ ustawa o podatku klimatycznym weszła w życie dopiero na wakacje 2016 roku. Od tamtej pory podatek jedynie się zwiększył. Aktualnie maksymalna wysokość podatku to 4 euro za osobę za noc. Po 8 dniach pobytu w jednym hotelu, cena spada o 50%. Dodatkowo, w niskim sezonie, czyli od 1 Listopada do 30 Kwietnia, ceny są niższe.

Eko Podatek na Majorce – skąd się wziął?

Eko podatek powstał ze względu na wzrastające koszty utrzymania wysp Balearów. Rząd wydaje pieniądze z podatków na kilka głównych powodów:

 1. Ochrona środowiska i konserwacja
 2. Zrównoważenie turystyki, ze szczególnym uwzględnieniem jej rozwoju wiosna, jesienią i zimą.
 3. Ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego i historycznego
 4. Badania naukowe mające na celu zwalczanie skutków zmian klimatycznych, z naciskiem na turystykę
 5. Szkolenia i zatrudnienie z naciskiem na zatrudnienie poza sezonem, podnoszenie kwalifikacji i poprawa warunków pracy

Co sądzę na temat Eko Podatku?

Teraz kilka słów ode mnie. Wyżej wymienione powody nie mogłyby być bardziej trafne i potrzebne na Majorce. Rozwinięcie turystyki w niskim sezonie da ludziom pracę. To bardzo dużo by zmieniło. Dodatkowo doskonale wiemy, że turyści nie wpływają dobrze na wygląd Majorki. Turyści robią wiele szkód, bardzo brudzą i niszczą. Oczywiście, nie wszyscy. Jednak różnice widać na własne oczy, rok po roku. Dlatego moim zdaniem to, że każdy turysta musi płacić takowy podatek, jest pomysłem perfekcyjnym. Wtedy każdy z nas bierze na siebie w pewien sposób odpowiedzialność za to, co zostawia wokół siebie. Nie zmieni to zachowań niektórych osób, ale na pewno da Państwu możliwość naprawy wyrządzanych przez turystów szkód. Przynajmniej w jakimś procencie.

Eko podatek na Majorce – jakie są ceny i od czego zależą?

Ceny zależą od kilku czynników. Zaczniemy od wyróżnienia wysokości podatku w miejscach z własnym wyżywieniem.

Wysoki sezon: 1 Maj – 30 Pazdziernika (cena za osobe za noc)

 1. Villa – 4euro (do 8 dni), 2 euro (po 8mym dniu)
 2. Apartament Turystyczny Superior (4 osoby) – 4 euro, 2 euro
 3. Apartament Turystyczny (4 osoby) – 4 euro, 2 euro
 4. Turystyczny Superior (3 osoby) – 3 euro, 1,50 euro
 5. Apartament Turystyczny (3 osoby) – 2 euro, 1 euro
 6. Apartament Turystyczny (2 osoby) – 2 euro,1 euro
 7. Apt. Turystyczny (1 osoba) – 2 euro, 1 euro
 8. Pokoj (Internal tourism accommodation) – 2 euro, 1 euro
 9. Nieruchomosci turystyczne – 2 euro, 1 euro

Niski sezon: 1 Listopada – 30 Marca (cena za osobe za noc)

 1. Villa – 0,50 euro (do 8 dni), 0,25 euro (po 8mym dniu)
 2. Apt. Turystyczny Superior (4 osoby) – 0,50 euro, 0,25 euro
 3. Apartament Turystyczny (4 osoby) – 0,50 euro, 0,25 euro
 4. Apartament Turystyczny Superior (3 osoby) – 0,38 euro, 0,19 euro
 5. Apt Turystyczny (3 osoby) – 0,25 euro, 0,13 euro
 6. Apartament Turystyczny (2 osoby) – 0,25 euro, 0,13 euro
 7. Apt. Turystyczny (1 osoba) – 0,25 euro, 0,13 euro
 8. Pokoj (Internal tourism accommodation) – 0,25 euro, 0,13 euro
 9. Nieruchomosci turystyczne – 0,25 euro, 0,13 euro

Eko podatek na Majorce – ceny i koszta

Ceny podatków za akomodację z wyżywieniem:

A teraz ceny podatku za akomodację z wyżywieniem. Nie ma znaczenia, czy jest to śniadanie i obiadokolacja czy allinclusive, czy tylko śniadania. Podatek liczony jest za obiekt, który w swojej ofercie ma jakiekolwiek wyżywienie.

Wysoki sezon:

 1. 5 gwiazdek, hotel superior – 4 euro (do 8 dni), 2 euro (po 8smym dniu)
 2. 5 gwiazdek, hotel lub aparthotel – 4 euro, 2 euro
 3. 4 gwiazdki, hotel superior – 4 euro, 2 euro
 4. 4 gwiazdki, hotel lub aparthotel – 3 euro, 1,50 euro
 5. 3 gwiazdki, hotel superior – 3 euro, 1,50 euro
 6. 3 gwiazdki, hotel lub aparthotel – 2 euro, 1 euro
 7. 2 gwiazdki, hotel lub aparthotel – 2 euro, 1 euro
 8. 1 gwiazdka, hotel lub aparthotel – 2 euro, 1 euro
 9. Hostel, hotel wiejski – 2 euro, 1 euro

Niski sezon;

 1. 5 gwiazdek, hotel superior – 0,50 euro (do 8 dni), 20,25 euro (po 8smym dniu)
 2. 5 gwiazdek, hotel lub aparthotel – 0,50 euro, 0,25 euro
 3. 4 gwiazdki, hotel superior – 0,50 euro, 0,25 euro
 4. 4 gwiazdki, hotel lub aparthotel – 0,38 euro, 0,19 euro
 5. 3 gwiazdki, hotel superior – 0,38 euro, 0,19 euro
 6. 3 gwiazdki, hotel lub aparthotel – 0,25 euro, 0,13 euro
 7. 2 gwiazdki, hotel lub aparthotel – 0,25 euro, 0,13 euro
 8. 1 gwiazdka, hotel lub aparthotel – 0,25 euro, 0,13 euro
 9. Hostel, hotel wiejski – 0,25 euro, 0,13 euro

Dzieci poniżej 16 roku życia nie płacą podatku klimatycznego. Nie płacą go także osoby, które przyjeżdżają na wyspę z powodów zdrowotnych lub by pomoc przy skutkach katastrof lub w razie warunków szczególnych. Muszą one jednak wypełnić specjalny formularz oraz mieć zaświadczenie od lekarza.

Kiedy płaci się eko podatek i czemu nie jest on wliczony w cenę?

Podatek zazwyczaj płaci się w pierwszy dzień pobytu lub w momencie, kiedy odbiera się z recepcji swój paszport. Paszporty czasami pobierane są przy zameldowaniu, w celach zeskanowania paszportów i wypełnienia formularzy dotyczących ochrony danych osobowych. Tak naprawdę, hotel nie ma prawa przetrzymywać Waszych dodowodów tożsamości. Zazwyczaj robi to dlatego, że w dany dzień do hotelu przyjeżdża mnóstwo gości, a zeskanowanie jednego paszportu/dowodu zajmuje kilka minut, razem z wypełnieniem dokumentacji. Jeżeli na raz do hotelu przyjeżdża 20 osób, każdą osobą musi czekać w kolejce ok. 10 minut. Moim zdaniem, lepiej po prostu oddać paszport na jedną noc i odebrać go bez robienia problemów rano. Podatek nie jest wliczony w cenę noclegu, ponieważ należy się z niego rozliczyć z rządem. Płacąc podatek, powinniśmy dostać kopię potwierdzenia uiszczenia opłaty, a hotel powinien zabrać oryginał. Potem hotel rozlicza się z właśnie tych kwitków, z rządem.

Czy hotel ma prawo zażądać od Ciebie skanu Twojego dowodu tożsamości?

Tak. Zwłaszcza jeśli dokonujecie rezerwacji przez internet. Nie dzieje się tak za każdym razem, jednak zdarza się to często. Jednym z takich przypadków jest hotel bez recepcji. Nie ma recepcji — nie ma osoby, która zeskanuje Twój dowód osobisty czy paszport. Dlatego to Ty musisz wysłać im skan dokumentu i zazwyczaj potwierdzić przeczytanie regulaminu hotelu oraz zezwolić na przetwarzanie danych osobowych, ze względu na ochronę danych osobowych.

Co jeśli nie chcesz płacić podatku ani oddać dowodu/paszportu?

Jeśli nie udostępnisz swojego dowodu tożsamości, nie zostaniesz zameldowany do hotelu. Oznacza to jedno, nie masz noclegu. Jeśli nie podpiszesz dokumentu zezwalającego na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez hotel i odmówisz zapłaty za podatek – wzywana jest policja. Dlaczego? Dlatego, że jest to prawnie narzucone przez rząd, a rządowi się nie odmawia. Łamiesz prawo.

Koniecznie przeczytaj:

Co warto wiedzieć przed wyjazdem na Majorkę: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/majorkowe-poradniki/majorka-2020-co-warto-wiedziec/
Co podpisujesz w recepcji hotelowej przy zameldowaniu: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/majorkowe-poradniki/rodo-w-hotelarstwie-majorka/
Zakaz uslugi all inclusive na wyspie: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/majorkowe-poradniki/zakaz-all-inclusive-majorka/
Gdzie wynając samochód: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/majorkowe-poradniki/wynajem-aut-na-majorce/
Rejsy na Majorce: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/majorkowe-poradniki/rejsy-na-majorce/
Pogoda na wyspie, kiedy przyjechać: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/majorkowe-poradniki/pogoda-na-majorce/

Social media

Jeśli szukasz pomocy przy planowaniu swojego pobytu na Majorce i nie wiesz od czego zacząć- napisz do mnie. Chętnie pomogę zaplanować Twoje wakacje na Majorce. Stworzę dla Ciebie indywidualny plan zwiedzania. Pomogę wybrać miejsce, w które najlepiej się dla Ciebie wybrać. Do wszystkiego podchodzę całkiem indywidualnie. Bo przecież każdy na wakacjach ma inne wymagania.
Zapisując się do newslettera na blogu, otrzymasz możliwość czytania opublikowanych postów jako pierwszy! Regularnie dodaję nowe miejsca na Majorce i dzielę się z Wami tą piękną wyspą. Dzięki newsletterowi, nie musisz nawet wchodzić na bloga, bo cały post pojawi się w e-mailu!

Facebook i instagram.

Obserwując mnie na Facebook’u zyskujesz dostęp do postów, których nie ma ani na blogu ani na instagramie. To właśnie na Facebook’u zaczęła się moja przygoda z blogowaniem. To tam wszystko nabrało nowego znaczenia. Na Facebook’u mam także naprawdę świetną publiczność! Zapraszam do obserwowania!
Obserwując mnie na Instagram’ie zyskujesz najwięcej. To tam codziennie dodaję relacje z Majorki. Znajdziesz tam zapisane relacje ze WSZYSTKICH miejsc w jakich byłam na Majorce (i nie tylko). To tam znajdziesz zdjęcia z Majorki w jednym miejscu. Dzielę się tam również moimi przemyśleniami i opisem życia na Majorce.
Facebook: http://www.facebook.com/vacaymodecom
Instagram: http://www.instagram.com/vacaymodecom