NaMajorce.pl

Wigilia na Majorce – tradycje, o których nie miałeś pojęcia.


Pogoda na Majorce

Wigilia na Majorce.

Czy w ogóle wiecie, jakie mamy tradycje świąteczne? Ja nie miałam pojęcia! Szczerze jednak przyznam, że odkąd zamieszkałam poza granicami Polski, zaczęłam tęsknić za wszystkim, co polskie. Także za naszymi tradycjami. Problem leży w tym, że wiele osób nie ma zielonego pojęcia o tym, skąd to wszystko się wzięło! Dlaczego dzielimy się opłatkiem? Dlaczego stroimy choinkę? Skąd pomysł jabłek na choince? Szczerze przyznam, że nie interesowałam się tym, do teraz. I postanowiłam to zmienić, jednak dopiero kiedy ma miejsce moja pierwsza Wigilia na Majorce.

Kiedy zaczynają się Święta Bożego Narodzenia?

W sklepach zaczynają się nawet i od Października, jednak w rzeczywistości święta rozpoczyna się roratami. Pamiętam, że uczestniczenie w nich to była wielka frajda. W Wigilię odbywają się ostatnie roraty, na które przychodzi najwięcej osób. Dzieci niosą lampiony, a rodzice świece roratnie. Symbolizują one oczekiwanie na przyjście Zbawiciela. Paląc je, wyrażamy gotowość na przyjęcie go do naszych serc.

Zapewne nie raz widzieliście piękne świąteczne wieńce wiszące na drzwiach? Skąd one się wzięły i co oznaczają? Kiedyś, kiedy tylko zaczynały się roraty, rodziny tworzyły wieńce Adwentowe. W pierwszą niedzielę Adwentu zawieszano wieńce pod sufitem! Zrobiony z gałęzi choinek i przyozdobione czerwonymi kokardami. Na wieńcu zapalano jedną świeczkę i w każdą kolejną niedzielę Adwentową zapalano kolejną. To jedna z tradycji, o której nie miałam zielonego pojęcia. Ostatnim dniem Adwentu jest Wigilia.

Słowo Wigilia pochodzi z języka łacińskiego i oznacza czuwanie. Dlatego w ten dzień czuwamy razem przy stole, czekając na narodziny Jezusa. Wiąże się to również z przyozdabianiem domu. Kiedyś domy dekorowano przyciętymi gałęziami i wierzchołkami drzew iglastych. Miało to symbolizować i zapewnić szczęście i dobrobyt całemu domostwu. Zawieszano je przy suficie, a aktualnie tę rolę pełni choinka w naszych domach. Współcześnie choinka jest symbolem Drzewa Życia — Drzewa Rajskiego. Na choince nie powinno zabraknąć jabłek, które symbolizują zdrowie i to właśnie jabłka były owocami Rajskiego Drzewa, opisywanego w Biblii.

Dlaczego na choince wieszamy łańcuchy i lampki?

Pamiętam, że kiedy byłam jeszcze małym dzieckiem, razem z bratem robiłam łańcuchy z bibuły. Łańcuchy symbolizują węża kusiciela. Oplatają one choinkę, symbolizując, że wszyscy ludzie są w niewoli grzechu. Gwiazda na szczycie choinki symbolizuje gwiazdę betlejemską, która prowadziła Trzech Króli do dzieciątka. Dawniej zamiast lampek, na choince zawieszano świeczki. Symbolizują one okruchy ognia, który płonął w izbie, by mogły się przy nim ogrzać błąkające dusze przodków. Aktualnie symbolizują one niegasnącą miłość Boga do ludzi. Tak ozdobiona choinka powinna stać w domu aż do Święta Trzech Króli.

Dlaczego zostawiamy jedno puste nakrycie na stole? Większość z Was wie, że jest ono zarezerwowane dla zbłąkanego wędrowca. Ale dlaczego? W Wigilię nikt nie powinien być ze sobą skłócony. Nikt nie powinien zasiadać do stołu i jeść razem posiłku nie godząc się wcześniej. Wiąże się to również z tym, że w ten wieczór nikt nie powinien być samotny. Dlatego przy stole czeka nakrycie dla zbłąkanych dusz, które zapragną usiąść z nami do wieczerzy.

Inne tradycje Świąt Bożego Narodzenia

Posiłek Wigilijny poprzedza czytanie Biblii. Dokładniej fragmentu Ewangelii wg. Świętego Łukasza o narodzinach Jezusa. Następnie wszyscy dzielą się ze sobą opłatkiem. Symbolizuje on pojednanie i braterstwo. Opłatek spełnia rolę dawniejszych Eulogii — chleby ofiarne składane na ołtarzu. Część z nich konserwowano i rozdawano jako Eucharystię, a resztę święcono po mszy i rozdawano wiernym, którzy nie byli obecni w kościele. 12 posiłków na Wigilijnym stole. Znaną tradycją jest koniecznie skosztowanie każdego dania z Wigilijnego stołu. Ma to zapewnić dobrobyt w przyszłym roku i pewność, że w domu nigdy nie zabraknie jedzenia. Gospodarze powinni pamiętać także o swoich zwierzętach. Podawano im resztki ze stołu zmieszane z opłatkiem. W wielu domach podczas wieczerzy śpiewa się kolędy przy Bożonarodzeniowej szopce.

Skąd tradycja konstruowania Bożonarodzeniowej szopki?

Ponoć tę tradycję rozpoczął Św. Franciszek z Asyżu. Chciał on odświeżyć pamięć narodzin Jezusa i kazał przynieść do groty siano, przyprowadzić woła oraz osła, zawołał także braci. Kiedy wokół groty zebrali się ludzie, zaczęto śpiewać kolędy, a Św. Franciszek odczytał fragmenty Ewangelii. Wigilia na Majorce to dla całej Majorki duże wydarzenie. Miejscowi przykuwają wielką uwagę do zdobienia szopek. Nie ozdabiają jednak domów i choinek tak jak my. My robimy to zdecydowanie z większym rozmachem!

Wieczór Wigilijny kończy Pasterka.

Pasterka odprawiana jest w kościołach równo o północy. Upamiętnia ona przybycie pasterzy do Betlejem i złożenie przez nich hołdu nowonarodzonemu Jezusowi. A co z kolędami? Dowiedziałam się, że w niektórych rejonach Polski od Wigilii aż do 6 Stycznia (Święto Trzech Króli) po ulicach i domach chodzi Gwiazdor z dziećmi, śpiewając kolędy. W innych rejonach Polski jest to ksiądz, który święci Nasze domy i ministrańci, którzy śpiewają kolędy podczas odwiedzin księdza.

Czy znasz tradycje Świąt Bożego Narodzenia?

Na drzwiach domu powinny być zapisane litery K+M+B – inicjały trzech króli.

Edit: Okazuje się, że byłam w wielkim błędzie i jedna z czytelniczek mnie w tym uświadomiła! Na drzwiach powinno pisać się C + M + B – przy czym + to nie plusy, tylko krzyże. C+M+B oznacza Christus Mansionem Benedicat – czyli Chryste błogosław temu domowi!

Dodatkowo dowiedziałam się, że święta rządzą się pewnymi zasadami.

Stół powinien być nakryty białym obrusem, a pod obrus powinno być włożone sianko. Słyszałam nawet, że pod każdy talerz! Ponoć ważna jest liczba gości przy stole. Powinna być parzysta. Nieparzysta liczba gości miała wróżyć rychłą śmierć jednego z gości. Na stole powinny być świece. Na stole powinien być podtrzymywany ogień, symbolizujący dawne czasy, w których ciepło w piecach podtrzymywane były przez całą Wigilijną noc. Kolację powinno się rozpocząć po zobaczeniu pierwszej gwiazdki. Potraw na stole powinno być 12, ze względu na liczbę apostołów.

Przepowiednie z siana i mówiące zwierzęta.

W niektórych regionach Polski siano spod obrusu było wyciągane — słomka po słomce. Jeżeli wyciągniesz prostą słomkę, znaczy to, że przyszły rok będzie dosłownie prosty i usłany różami. Jednak, jeśli wyciągniesz pogiętą, oznacza to, że czeka Cię ciężki rok. Pisałam wcześniej o dzieleniu się opłatkiem ze zwierzętami. Wierzono, że dzięki temu o północy przemówią. Zwłaszcza bydło, które było obecne przy narodzinach Jezusa.

Jeśli chcesz mieć szczęście w przyszłym roku — w Wigilię powinieneś zjeść jabłko i policzyć jego pestki.

Jeśli pestek będzie parzyście, oznacza to szczęście, a jeśli pestek będzie więcej niż 6, oznacza to podwójne szczęście. Podczas Wigilii powinno się mieć przy sobie trochę drobnych. Dzięki temu pieniądze będą trzymały się nas cały rok. Tak samo łuska z Karpia Wigilijnego. Zatrzymana w portfelu ma utrzymywać w nim pieniądze. Do domu na wieczerze Wigilijną pierwszy powinien wejść mężczyzna, zwiastuje to szczęście. Kobieta odwrotnie. W Wigilię nie powinno się sprzątać ani nie powinno w domu wisieć pranie. Przynosi to nieszczęście na przyszły rok.

Czym różni się Wigilia na Majorce od tej w Polsce?

Nadejście Świąt Bożego Narodzenia na Majorce zwiastuje zapalenie świątecznych lampek w stolicy — Palma. Oficjalne zapalenie lampek odbywa się pod koniec Listopada. I to właśnie wtedy na Majorce oficjalnie wita się święta. Mimo że wyspa nie jest zbyt duża, to odbywają się tutaj świąteczne atrakcje, takie jak koncerty dla dzieci, wystawy stajenek betlejemskich, rozstawiają się także świąteczne rynki, gdzie można kupić figurki do stajenek, prezenty, ozdoby, wyroby, rękodzieła. Podczas świąt zdecydowanie warto odwiedzić stolicę Majorki, by poczuć ten magiczny klimat, napić się grzanego wina i zjeść majorkańskie bunyols czy hiszpańskie churros. Wigilia na Majorce kryje kilka niespodzianek!

Można też powiedzieć, że święta w Hiszpanii zaczynają się 22 Grudnia. Odbywa się wtedy odczytywanie wielkiej świątecznej loterii. Wygrywa ją mnóstwo osób. Jeden los kosztuje 20 euro i każda hiszpańska rodzina stara się kupić choć jeden! Wyniki losów odczytywane są w Madrycie, przez dzieci ze szkoły dla sierot w San Ildefonso. Loteria ta jest bardzo ważna dla Hiszpanów i dosłownie ją ubóstwiają. Kupują losy z różnych części Hiszpanii, co jest możliwe w niektórych punktach sprzedaży loterii. 6 Stycznia odbywa się natomiast loteria dziecięca, gdzie jest o wiele więcej nagród, ale za to o niższych kwotach. A dlaczego akurat 6 Stycznia? Dowiecie się w dalszej części postu.

Wigilia na Majorce

Wigilia na Majorce odbywa się tak jak u nas, 24 Grudnia i nie różni się wieloma aspektami z naszą. Wieczorem zasiada się do wieczerzy — czyli Nochebuena. A o Północy udaje się do kościoła na Pasterkę — la Misa de Gallo. Dzieci jednak nie dostają tej nocy prezentów. Dostają je 6 Stycznia! Za to obchodzone jest tutaj 28 Grudnia Święto Niewiniątek — Fiesta Santos Inocentes. Legenda głosi, że król Herod rozkazał zabić wszystkie nowo narodzone dzieci, by mieć pewność, że zginie również Jezus. Nie jest to jednak poważne święto i traktuje się je jako nasze polskie Prima Aprillis.

Święta Bożego Narodzenia na Majorce

Święta na Majorce nie są postne — wręcz przeciwnie. Na Wigilię Hiszpanie udają się do najstarszego z rodu. Stół musi być bardzo obficie nakryty, a na stole powinno być dużo mięsa. Obowiązkowo na stole powinna gościć JAMÓN — suszona szynka oraz CONSOME — czyli hiszpański rosół. Po tym na stole goszczą ryby, a danie główne to pieczone prosie lub jagnię. Po spożyciu mięs na stół dokładane są ciasta. Jest ich bardzo dużo i większość musi być obfita w migdały. W pierwszy dzień świąt również jedzony jest obiad tak jak w Polsce. Obowiązkowy obiad składa się z warzywnej zupy z dużą ilością różnorodnych mięs, a w niektórych regionach także z dodatkiem kiełbasy i czarnej kaszanki. Do zupy podaje się pulpety smażone w tłuszczu oraz kurczaka ze śliwkami, orzechami i koniakiem.

Wiele rodzin wybiera się na kolację wigilijną do restauracji. Już dużo wcześniej restauracje wywieszają na swoich drzwiach informacje o tym, że otwierają się na Wigilię i jeśli ktoś jest zainteresowany ich usługami podczas wieczerzy, to trzeba się z nimi skontaktować. Hiszpanie kochają bary, także i podczas Wigilii nie mogłoby ich zabraknąć! – Wigilia na Majorce nie wydaje się taka zła, co?

Wigilia na Majorce — celebrowanie Świąt Bożego Narodzenia na Majorce

Święta na Majorce nie są aż tak celebrowane — choinka i ozdabianie domów to raczej rzadkość. Hiszpanie nie przykuwają wielkiej uwagi do ozdób tak jak my. Bardzo jednak inwestują w szopkę. W wielu sklepach można kupić gotowe szopki, tak samo jak wszystkie części potrzebne do jej zbudowania. Szopka jest istotnym elementem w hiszpańskich świętach. Potrafią oni jeździć do innych miast, by dostać jak najlepsze figurki i części do szopki. Wydają na nie mnóstwo pieniędzy, a co roku ich konstrukcje stają się coraz bardziej skomplikowane. Nie można jednak powiedzieć, że nie stroją choinki. W niektórych domach można ją zobaczyć i nie jest to nic nadzwyczajnego. Można też zobaczyć ozdobione balkony, tarasy i podjazdy. Jednak nie jest to na taką skalę, jak w Polsce.

Hiszpanie nie dzielą się też opłatkiem. Kiedy pisałam ten post, radziłam się w tej sprawie wielu osób i dowiedziałam się od kilku kobiet żyjących w Hiszpanii, że u nich w domu dzielą się chałwą. Jednak jest to raczej rzadkość i podejrzewam, że jest to po prostu zamiennik na opłatek, w momencie, kiedy nie ma skąd go kupić, a dom dzielimy z osobami mającymi tego rodzaju tradycję.

Wigilia na Majorce a Święty Mikołaj

Teraz w Hiszpanii zdarza się, że dzieci dostają prezenty 3 razy. 6 Grudnia, 24 Grudnia i 6 Stycznia (mowa tu bardziej o rodzinach mieszanych, gdzie zderzają się dwie kultury). Jednak tradycyjnie powinny dostawać je tylko raz. 6 Stycznia. W niektórych rejonach Hiszpanii w okresie świątecznym po ulicach chodzi stworek, którego wołają “tio”. Dzieci karmią go słodyczami, a potem okładają kijkami, dzięki czemu ma wydalić z siebie prezenty! Natomiast Święto Trzech Króli zwiastuje dla dzieci masę prezentów. Na ulicach odbywają się parady gigantów. Giganty to wielkie lalki — Trzej Królowie, Pasterze, Gospodynie i inni. Na Majorce, wieczorem, w Święto Trzech Króli do portów przypływają Trzej Królowie, na barkach. Z plaży odbywa się procesja pod kościół, a po drodze Trzej Królowie rozrzucają dzieciom słodycze.

Wieczorem przed świętem Trzech Króli, przed dom, w buciki wkłada się słomę. Rano w miejsce słomy powinny pojawić się prezenty! A niegrzeczne dzieci zamiast rózgi dostają worek węgla. Aktualnie dzieci dostają cukierki, które po prostu wyglądają jak węgiel. Ponoć są bardzo smaczne! I do tej pory wiele dzieci wystawia przed drzwi buciki.

Hiszpańskie dania świąteczne na Majorce

Tradycyjne dania goszczące na stole to: Sopa de Marisco, zupa z owocami morza i kawałkami ryby. Krewetki (Gambas) są wystawione na stole, do podziału dla wszystkich gości. Prosiak serwowany w całości, czasem pieczone jagnię. Również figi mogą pojawić się w głównym daniu. Polvorones i Mantecados to tradycyjne hiszpańskie słodkości goszczące na stole podczas Wigilii. Tak jak czekoladowe rolady, czy Turrón — podobny do nugatu. Je się go w kilku wersjach duro -twardy z całymi prażonymi migdałami. Blando- miękki, ze zmielonymi migdałami. Turrón de chocolate crujiente- czekoladowy i chrupiący, a także wersja z kandyzowanymi owocami.

Na Majorce natomiast słynnymi daniami są: el huevo hilado, el bullit de Nadal, el pavo con frutas, la lechona asada, la sopa rellena de Nadal (galets), la porcella, la sopa de almendras, la coca de turron – najsłynniejsza jest oczywiście zupa z makaronem w kształcie “muszelek”, które wypełnione są farszem. W słodyczach nie może zabraknąć migdałów, które obficie obrastają wyspę i pięknie kwitną w Lutym, ale także deserów z pomarańczy z doliny Soller. Poza tym je się dużo pasztetów, mięsa, świni itp..

Sylwester na Majorce

W Polsce Sylwester to powód do upicia się i przetańczenia całej nocy, by w przyszły rok wejść z przytupem. Towarzyszy temu mnóstwo fajerwerków. A w wielu większych miastach na rynkach odbywają się koncerty z przeróżnymi gwiazdami. Około Północy Polacy wybiegają przed dom z szampanem i kieliszkami, by móc razem z sąsiadami i rodziną odliczać do godziny 00! Równo o Północy otwierane są szampany, wszyscy składają sobie życzenia i się przytulają. I zabawa toczy się dalej!

A jak to wygląda na Majorce?

Jest troszkę inaczej. Nie ma wielkich koncertów czy fajerwerków. Za to jest bardzo śmieszna, a zarazem ciekawa tradycja! Jedzenie winogron. Hiszpanie siedzą przed telewizorami, oglądając transmisję na żywo z głównego placu w Madrycie — Puerta del Sol. Przed Północą ludzie zazwyczaj wyciągają z 12 winogron pestki, by łatwiej było je skonsumować. W Madrycie na placu gromadzą się ludzie z winogronami. Przy każdym wybiciu zegara o godzinie 00 każdy ma zjeść po jednym winogronie! Jeśli nie zdążysz — przyszły rok będzie dla Ciebie nieszczęśliwy. W Palmie, stolicy Majorki podczas Sylwestra odbywa się kilka skromnych koncertów. Nie jest to jednak wielka impreza, porównywalna do tych w Polsce (Wrocław, Zakopane, Warszawa).

W tym momencie Hiszpanie nie wyobrażają sobie Sylwestra bez winogron. Skąd jednak taka tradycja? Pewnego roku zasadzone winogrona przyniosły ogromne zbiory. Rolnicy nie byli w stanie sprzedać wszystkich. Dlatego pod koniec roku sprzedawali je jako winogrona, które mają przynieść Ci szczęście. Mieszkańcy Madrytu zazwyczaj Sylwestra — Nochevieja obchodzili, upijając się na głównym placu. Władze miasta postanowiły to zmienić i wprowadzili opłatę za wstęp na plac w celu upojenia alkoholowego. Mieszkańcy jako protest, przynieśli ze sobą winogrona. I jedli jedno winogrono za każdym uderzeniem. Od tego wszystko się zaczęło. Wieści się rozniosły i aktualnie w sklepach można kupić specjalne Sylwestrowe zestawy winogron. Bez pestek. Z miękką skórką. Gotowe na szybkie spożycie.

Czy warto wybrać się na Majorkę na Święta?

Uwielbiam święta i cieszę się, że pisząc ten post, mogłam dowiedzieć się tak wiele na temat świąt w Hiszpanii. Warto dodać, że w Hiszpanii święta mogą się mocno różnić w zależności od regionu. Hiszpania jest bardzo zróżnicowanym krajem — zarówno językowo jak i pod względem kultury i tradycji. Przyznaję, że zdecydowanie wolę polskie, białe święta zamiast hiszpańskich, wśród palm. Ale tradycję z winogronami wniosłam i w mojego Sylwestra! Majorka to przepiękna wyspa, a w okresie świątecznym jest tu naprawdę wiele atrakcji powiązanych z celebrowaniem Świąt Bożego Narodzenia. Jarmarki, lokalne targi świąteczne, a do tego zapach świeżutkich Churros i Bunyols unoszący się w powietrzu.

Na Majorce podczas świąt nie ma aż tak wielu turystów, dlatego też zwiedzanie wyspy, czy sam pobyt na niej jest bardzo przyjemny. Jeżeli szukasz oderwania się od polskich tradycji i chcesz spędzić święta w nieco cieplejszym klimacie, zastanów się nad odwiedzeniem Majorki. Pamiętaj jednak, że pogoda nie jest wtedy gwarantowana! Wigilia na Majorce to dobry pomysł dla każdego, kto lubi poznawać inną kulturę i jej tradycje!

Jeśli interesują Cię tego typu tematy, to na pewno zainteresuje Cię także:

Zima na Majorce, czyli czy warto tutaj przyjechać zimą: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/majorkowe-poradniki/zima-na-majorce/. Oraz kolejne święto, obchodzone zimą na Majorce, czyli Sant Antoni: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/majorkowe-poradniki/sant-antoni/. A może nie wiesz kiedy przyjechać, bo zależy Ci na dobrej pogodzie? Przeczytaj więc jaka jest pogoda na Majorce: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/majorkowe-poradniki/pogoda-na-majorce/. A może chcesz wiedzieć jak się mieszka na Majorce? Proszę bardzo: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/majorkowe-poradniki/mieszkanie-na-majorce/.

Social media.

Jeśli szukasz pomocy przy planowaniu swojego pobytu na Majorce i nie wiesz od czego zacząć- napisz do mnie. Chętnie pomogę zaplanować Twoje wakacje na Majorce. Stworzę dla Ciebie indywidualny plan zwiedzania. Pomogę wybrać miejsce, w które najlepiej się dla Ciebie wybrać. Do wszystkiego podchodzę całkiem indywidualnie. Bo przecież każdy na wakacjach ma inne wymagania.
Zapisując się do newslettera na blogu, otrzymasz możliwość czytania opublikowanych postów jako pierwszy! Regularnie dodaję nowe miejsca na Majorce i dzielę się z Wami tą piękną wyspą. Dzięki newsletterowi, nie musisz nawet wchodzić na bloga, bo cały post pojawi się w e-mailu!

Facebook i instagram.

Obserwując mnie na Facebook’u zyskujesz dostęp do postów, których nie ma ani na blogu ani na instagramie. To właśnie na Facebook’u zaczęła się moja przygoda z blogowaniem. To tam wszystko nabrało nowego znaczenia. Na Facebook’u mam także naprawdę świetną publiczność! Zapraszam do obserwowania!
Obserwując mnie na Instagram’ie zyskujesz najwięcej. To tam codziennie dodaję relacje z Majorki. Znajdziesz tam zapisane relacje ze WSZYSTKICH miejsc w jakich byłam na Majorce (i nie tylko). To tam znajdziesz zdjęcia z Majorki w jednym miejscu. Dzielę się tam również moimi przemyśleniami i opisem życia na Majorce.
Facebook: https://www.facebook.com/namajorcepl
Instagram: https://www.instagram.com/namajorce.pl

Exit mobile version