Valldemossa – dlaczego Chopin ją pokochał?

Valldemossa kradnie serce każdej osobie, która do niej wstąpi. Urokliwe uliczki, pełne gwaru ludzi. Stragany ze świeżymi owocami i warzywami. Koty przechadzające się obok Ciebie, spieszące na resztki do pobliskiej restauracji. Ogromnego uroku temu miastu nadają gliniane doniczki zawieszone na większości murów w Valldemossie. Wiele drzwi ozdobionych jest religijnymi obrazkami i otoczone są piękną zielenią i kwiatami. Furrorę na straganach robią ręcznie malowane naczynia. Pomalowane są na jaskrawe kolory, przykuwają uwagę z daleka. Na balkonach i murach wywieszone są flagi. Identyczne można zauważyć w Sóller.

Co oznaczają flagi?

Jedna z flag to czerwony krzyż na białym tle, a druga to biały półksiężyc na czerwonym tle. Majorka jako, że jest wyspą, często podlegała atakom piratów. Flagi te to symbol odwagi mieszkańców Majorki, którzy musieli się nią wykazać podczas bitw z Tureckimi i Algierskimi piratami. Z tego też powodu miasta takie jak Valldemossa czy Sóller są oddalone na bezpieczną odległość od portów. Miało je to chronić przed najazdami piratów. Historia mówi, że flagi symbolizują takżę odwagę kobiet, które podczas bitw walczyły w boju ramię w ramię z mężczyznami, chroniąc swoje domy. Flagi i dzbanki to zdecydowanie znak charakterystyczny Valldemosy.

Co Chopin robił w Valldemosie?

Ogromne zainteresowanie w Valldemosie wzbudza muzeum Chopina. Wejście kosztuje jedyne 4 euro (tylko za zwiedzanie celi, natomiast 10 euro za zwiedzenie reszty z przewodnikiem i mini koncertem). Muzeum znajduje się w starym klasztorze, w którym nocował Chopin. Do zwiedzenia jest jego cela, w której między innymi komponował swoje słynne utwory. W celi znajduję się również jego pianino. Sama cela nie zrobiła na mnie ogromnego wrażenia. Większą atrakcją był dla mnie ogród, który był do użytku Chopina i miał z niego widok na panoramę gór. W celi największą atrakcją jest właśnie pianino. Myślę, że warto zapłacić 4 euro, chociażby za widoki. Sama cela jest jednak o wiele mniej interesująca. Zdecydowanie polecam wycieczkę za 10 euro wielbicielom Chopina i jego kompozycji. Chopin uwielbiał Valldemosse, spędził tam ok. 6 tygodni – słyszałam nawet, że z kochanką…

Dlaczego wybrać Valldemossa na swoją wycieczkę?

Valldemossa jest przepiękna. Miasteczko jest bardzo romantyczne, godne polecenia. Roi się tam od uroczych kawiarni i restauracji. Cała Valldemosa jest tłoczna i gwarna, ale w pozytywny sposób. Napawa Cię pozytywną energią. Piękne miejsce do zdjęć, do romantycznych kolacji i przechadzek. Niedaleko Valldemossa położona jest miejscowość Puerto de Valldemossa. Można się tam udać, by odpocząć od zgiełku i popływać. Ostrzegam jednak, że droga tam jest dość wąska i port jest bardzo kameralny :).

Co zobaczyć w okolicy Valldemossa?

Valldemossa jest bardzo atrakcyjna, dziennie odwiedza ją tysiące turystów. I naprawdę nie ma się co temu dziwić. Będąc jednak w takim miejscu na wyspie, żal byłoby nie zwiedzić tego, co znajduje się wokół. Z tego względu polecam Wam udać się także do Soller i Puerto de Soller, Fornalutx, Deia oraz Cala Deia. Polecam również Banyalbufar oraz Cala Banyalbufar, jest tam tworzone majorkańskie wino. Legenda głosi, że Jaume I najechał Majorkę właśnie ze względu na wino z Banyalbufar! W okolicy warto zajrzeć również do ogrodów Alfabia czy Willi Raixa, odwiedzonej przez hiszpańską rodzinę królewską! Jeśli szukacie przyjemnego miejsca do degustacji wina, serów i sobrasady, to polecam museo la granja znajdujące się niedaleko Banyalbufar!

Brzmi ciekawie, prawda?

Puerto de Soller: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/puerto-de-soller/
Jardines de Alfabia: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/jardines-de-alfabia-majorka/
Willa Raixa: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/willa-raixa/

Social media.

Jeśli szukasz pomocy przy planowaniu swojego pobytu na Majorce i nie wiesz od czego zacząć- napisz do mnie. Chętnie pomogę zaplanować Twoje wakacje na Majorce. Stworzę dla Ciebie indywidualny plan zwiedzania. Pomogę wybrać miejsce, w które najlepiej się dla Ciebie wybrać. Do wszystkiego podchodzę całkiem indywidualnie. Bo przecież każdy na wakacjach ma inne wymagania.
Zapisując się do newslettera na blogu, otrzymasz możliwość czytania opublikowanych postów jako pierwszy! Regularnie dodaję nowe miejsca na Majorce i dzielę się z Wami tą piękną wyspą. Dzięki newsletterowi, nie musisz nawet wchodzić na bloga, bo cały post pojawi się w e-mailu!

Facebook i instagram.

Obserwując mnie na Facebook’u zyskujesz dostęp do postów, których nie ma ani na blogu ani na instagramie. To właśnie na Facebook’u zaczęła się moja przygoda z blogowaniem. To tam wszystko nabrało nowego znaczenia. Na Facebook’u mam także naprawdę świetną publiczność! Zapraszam do obserwowania!
Obserwując mnie na Instagram’ie zyskujesz najwięcej. To tam codziennie dodaję relacje z Majorki. Znajdziesz tam zapisane relacje ze WSZYSTKICH miejsc w jakich byłam na Majorce (i nie tylko). To tam znajdziesz zdjęcia z Majorki w jednym miejscu. Dzielę się tam również moimi przemyśleniami i opisem życia na Majorce.
Facebook: http://www.facebook.com/vacaymodecom
Instagram: http://www.instagram.com/vacaymodecom