NaMajorce.pl

Życie na Majorce – wady i zalety życia na Majorce.


Pogoda na Majorce

Życie na Majorce

Życie na Majorce – czego się nie spodziewałam, gdy po raz pierwszy przybyłam na tę piękną wyspę? Życie na Majorce może okazać się nieco trudniejsze, niż się wydaje. Podczas wyjazdu za granicę na wakacje zazwyczaj nie dostrzegamy wielu różnic. Jednak kiedy zaczynamy tutaj mieszkać i poszukiwać lokum czy nawet robić zakupy w lokalnych sklepach, zaczynamy dostrzegać te różnice. Większość rzeczy jest podobna do tego, co znamy z Polski, ale codzienne życie na Majorce może napotkać kilka irytujących różnic. Warto jednak zaznaczyć, że w stolicy – Palma de Mallorca oraz większych miastach, problemy te występują rzadziej lub wcale. Wszystko zależy od lokalizacji, w której się osiedlisz. Nie chcę zniechęcać nikogo do Majorki! Ja sama uwielbiam to miejsce i zachęcam każdego do spróbowania życia tutaj. Ostatecznie, to jak podchodzisz do tych różnic, determinuje twój odbiór życia na tej wspaniałej wyspie.

Wady życia na Majorce

Słona woda w kranie.

Otóż woda z kranu w niektórych regionach wyspy ma słony smak, który odczuwa się od razu. Niestety, nie nadaje się do picia ani do przygotowywania aromatycznej kawy, czy herbaty. Nawet nasze codzienne rytuały, takie jak kąpiel, nabierają zupełnie innego charakteru. Skóra zaczyna na to reagować w nieco odmienny sposób, a mycie zębów słonawą wodą i pastą do zębów staje się nietypowym doświadczeniem. A najzabawniejsze jest, gdy próbujemy zmyć z siebie mydło — czasami ta walka trwa i trwa! Dlatego niestety, musimy regularnie wydawać pieniądze na zakup wody pitnej.

Choć gotujemy na wodzie z kranu, a także się w niej kąpiemy, muszę przyznać, że przeprowadzając się na wyspę, warto zainwestować w filtry i dystrybutory wody. Oczywiście, stopień zasolenia wody w kranie różni się w zależności od regionu na Majorce. W niektórych miejscach nie ma już tego słonego smaku, na który musimy się przyzwyczaić. Woda jednak ma bardzo dużo kamienia i nie zdaje się do picia.

Standard łazienek na Majorce

Brak podłączenia elektrycznego w łazienkach.

Okej, rozumiem, że kwestia bezpieczeństwa jest tutaj kluczowa. W Hiszpanii (podobnie jak w Anglii) nie spotkamy kontaktów elektrycznych w łazienkach (mowa o starym budownictwie). Oczywiście, musimy również zwrócić uwagę na fakt, że w miejscowych łazienkach panuje duża wilgotność, co powoduje, że krople wody osadzają się na kontaktach. To zupełnie inne doświadczenie niż w Polsce, gdzie jest zazwyczaj sucho. Przyzwyczajenie się do tego, żeby wysuszyć włosy, musisz wyjść do innego pomieszczenia, może sprawiać pewne trudności. Oczywiście, jak zawsze, istnieją wyjątki od reguły. Proszę, nie bierzcie mnie za słowo. Wiem, że niektórzy z Was, którzy mieszkają w Hiszpanii, mają kontakt elektryczny w łazience, zwłaszcza w większych miastach. Jednak w niektórych miejscach rzeczywiście brakuje takiego rozwiązania.

Małe okna w łazience lub ich brak.

W Anglii podobnie jak tutaj na Majorce, okna w łazienkach są niewielkie. Choć w Anglii często spotykałam wywietrzniki, tutaj ich brakuje. Oczywiście, to zależy również od konkretnego mieszkania. Czy to stanowi przeszkodę? Bez wątpienia. Łazienki stają się znacznie ciemniejsze, lustra są często zaparowane. Aby szybko osuszyć łazienkę, najlepiej zrobić przeciąg, który pozwoli na odprowadzenie pary do reszty mieszkania. Niestety, skutkiem tego nasze mieszkanko może stać się wilgotne. Warto zastanowić się nad zainwestowaniem w odwilżacz, zwłaszcza zimą. Oczywiście, jak zawsze podkreślam — wszystko zależy od lokalizacji i ceny, jaką jesteśmy gotowi zapłacić za wynajem/nieruchomość.

Internet na Majorce

W stolicy, Palmie, jak i w wielu innych większych miastach, już zainstalowano światłowód, czyli superszybki internet. Niestety, jeśli mieszkasz na drugim końcu wyspy lub na odludziu, twój internet będzie tak słaby, że może w końcu doprowadzić cię do rezygnacji z niego całkowicie. Opłaty za internet są wysokie, a dostępne megabajty wciąż są ograniczone. Aby wynegocjować lepsze usługi lub lepszą cenę, musisz się naprawdę mocno postarać. Co więcej, czas oczekiwania na instalację internetu potrafi być niezwykle długi, podobnie jak w przypadku wielu innych usług na Majorce, o ile nie mieszkasz w stolicy lub w jej pobliżu. Warto dodać, że na szczęście zmienia się to na lepsze, a życie na Majorce zdecydowanie nie kręci się wokół internetu.

Życie na Majorce – na co się przygotować?

Brak ogrzewania w mieszkaniach.

Mieszkania na Majorce w większości nie są ocieplane ani nie posiadają instalacji grzewczych, co staje się poważnym problemem, szczególnie zimą. W takiej sytuacji ludzie często ratują się elektrycznymi grzejnikami lub ogrzewaniem na butlę gazową. Niektórzy decydują się także na montaż klimatyzacji z funkcją ogrzewania, choć jest to kosztowna inwestycja, która rzadko się opłaca. Warto zaznaczyć, że większość osób na Majorce wynajmuje mieszkania i niechętnie inwestuje w tego rodzaju udogodnienia. Ten sam problem dotyczy również hoteli. Jeśli planujesz przyjazd na Majorkę zimą, upewnij się, że wybrany przez ciebie hotel jest wyposażony w ogrzewanie i dostarcza dodatkowe koce dla gości. Niewiele osób wie, ale zima na Majorce to też bardzo niskie temperatury i brak ogrzewania w mieszkaniach naprawdę potrafi doskwierać.

Zamykanie sklepów na sieste.

Zamykanie sklepów na czas sjestę to czasami prawdziwa masakra. Na początku bardzo trudno było mi się do tego przyzwyczaić. Oczywiście, duże sieciowe sklepy, takie jak Lidl i Carrefour są otwarte nawet w niedziele. Jednak wiele lokalnych sklepików, warzywniaków czy butików z ubraniami zamyka się na czas odpoczynku w ciągu dnia. Zazwyczaj jest to około godziny 14:00. W soboty i niedziele większość sklepów zamyka się nawet wcześniej niż zwykle. Co więcej, niektóre urzędy również przechodzą w tryb sjesty i zamykają swoje lokalne biura. To samo dotyczy aptek, które również mogą być nieczynne na ten czas. Powrót do normalności następuje około godziny 17:00.

Życie na Majorce zimą.

Zamknięte restauracje, hotele, atrakcje zimą.

Jak większość z Was już wie, zima na Majorce jest wciąż stosunkowo ciepła, ale nie na tyle, by przyciągać tłumy turystów, jak to ma miejsce w okresie letnim. Życie na Majorce w tym okresie zmienia się na bardziej spokojne, relaksujące. To właśnie dlatego turystyka na Majorce w dużej mierze funkcjonuje od maja do października. Już w połowie października można zauważyć stopniowe zamknięcie wielu restauracji, hoteli i atrakcji. Dla miejscowych jest to czas na zasłużony odpoczynek, ale z biegiem czasu może to stać się nieco uciążliwe.

Zamykające się miejsca oznaczają ograniczone możliwości wyjścia na kolację czy znalezienia noclegu w podróży. Trzeba starannie planować każdy wyjazd, aby uniknąć kolejnej wizyty w popularnych sieciowych restauracjach typu McDonald’s. Nawet niektóre stacje benzynowe na trasach zamykają swoje sklepy na zimę. To samo dotyczy niektórych sklepów odzieżowych czy lokalnych straganów z warzywami. Niemniej jednak zima to doskonały czas na spokojne zwiedzanie wyspy i relaks na pustych plażach. Ceny spadają, co może być korzystne dla turystów. Jednak dla mieszkańców wyspy, jest to także wyzwanie i pewne niedogodności.

Mieszkanie na Majorce a transport publiczny.

Transport publiczny na Majorce potrafi podnieść ciśnienie, zwłaszcza zimą. Właściwy rozkład jazdy autobusów można znaleźć w punkcie informacji turystycznej, na oficjalnej stronie TIB (https://www.tib.org/web/ctm/) lub na Google Maps. Zimą często zdarza się, że czekasz na autobus, a on po prostu nie przyjeżdża. Po kontakcie z infolinią zawsze dostaniesz jakieś wyjaśnienie. Jednak niekoniecznie pomaga, gdy słyszysz, że autobus jest już prawie na miejscu, a tak naprawdę wcale się nie pojawia. Ważne jest jednak podkreślić, że ta sytuacja dotyczy głównie obszarów poza stolicą. Auto to ogromna zaleta — zwłaszcza, jeżeli planujesz przeprowadzkę na wyspę.

Życie na Majorce a usługi na Majorce

Fryzjer, kosmetyczka, usługi beauty

Znalezienie dobrego fryzjera tutaj graniczy z wyzwaniem. Polacy, przyzwyczajeni do wysokiego standardu usług i obsługi klienta, mogą być nieco rozczarowani. Szczególnie na odludziu jest ciężko trafić na fachowca. Muszę jednak podkreślić, że stolica, czyli Palma, prezentuje zupełnie inny poziom. Tam fryzjerzy potrafią wykonać doskonałe koloryzacje i pięknie ułożyć włosy. Niestety, nie jest to regułą poza głównym miastem.

Jeśli chodzi o paznokcie, warto być ostrożnym, bo istnieje ryzyko, że zamiast pięknej stylizacji, skończysz z uszkodzonymi paznokciami. Naprawa komputera lub skręcenie mebli może być prawdziwym wyzwaniem. Często technik nie ma odpowiednich części i musi wyjechać w poszukiwaniu brakujących elementów, co może zająć cały dzień. Kiedy wróci? Trudno powiedzieć, czasami na drugi dzień, czasami później. Jest to naprawdę nieprzewidywalne. Warto również pamiętać, że jeśli mieszkasz poza Palmą, musisz się liczyć z dodatkowymi kosztami związanymi z transportem. Dostawa z Ikea to koszt 30 Euro.

Należy jednak podkreślić, że w Palmie i większych miastach problem z usługami beauty jest znacznie mniejszy lub wręcz nieistniejący. Tam można znaleźć fachowców, którzy sprostają oczekiwaniom.

Banki i poczta.

Banki i poczta czynne są tylko do godziny 14:00. Rzadko po południu. Bank nie posiada też oddziałów w centrach handlowych. A, że w Hiszpanii zazwyczaj pracuje się do 14 lub 15, to nie ma szans na załatwienie ŻADNEJ sprawy. No, chyba że w dzień wolny. Od razu uprzedzam — i w banku i na poczcie panuje taki nieład, że czasami ciężko jest coś załatwić. Oczywiście, wszystko zależne jest od osoby, która Cię obsługuje. Ale zaufajcie, czasami bywa ciężko. Myślę jednak, że poczta polska nas do tego przygotowała.

Życie na Majorce – największa wada

Znalezienie pracy na Majorce poza sezonem może być prawdziwym wyzwaniem, ale czy to na pewno wada? To zależy od perspektywy. Oczywiście, najprościej jest znaleźć zatrudnienie na cały rok w supermarketach lub call center, ale dla niektórych to nie jest satysfakcjonujące rozwiązanie, zwłaszcza że wynagrodzenie w takich miejscach nie jest wysokie. Zazwyczaj zimą na wyspie pracują osoby, które są już długo zatrudnione w danym miejscu i cieszą się pewnymi przywilejami. Dla nowych pracowników znalezienie stałej pracy na cały rok może być trudniejsze. Jeśli zależy Ci na stabilnym zatrudnieniu przez cały rok, warto dobrze przemyśleć swoje decyzje dotyczące wyjazdu na Majorkę.

Warto również wiedzieć, że jeśli przepracowałeś co najmniej 6 miesięcy, możesz ubiegać się o zapomogę od Państwa w wysokości około 450 euro miesięcznie. Zimą możesz polegać na oszczędnościach z sezonu oraz tej zapomodze. Jednak jeśli wyjeżdżasz za granicę, na przykład do Polski, na więcej niż 14 dni, musisz zgłosić to urzędowi. Wtedy wstrzymuje się wypłatę zapomogi, a powrót na Majorkę przywraca jej przyznanie. Pamiętaj, że pobieranie zapomogi podczas pobytu za granicą jest nielegalne. Dlatego, jeśli planujesz mieszkać na Majorce przez cały rok, konieczne jest odpowiednie rozplanowanie wydatków. Musisz liczyć na oszczędności i zapomogę w okresie zimowym.

Ceny nieruchomości na Majorce

Na Majorce ceny domów i mieszkań do wynajęcia mogą wydawać się bardzo wysokie, a o kupnie nie wspominając. Dodatkowo, wynajęcie mieszkania lub domu przez agencję nieruchomości wiąże się z wieloma wymogami i formalnościami. Musisz spełnić szereg warunków, w tym mieć odpowiedni kontrakt pracy. Dodatkowo zazwyczaj konieczne jest wpłacenie depozytu, często równego wysokości czynszu, a także opłata za kilka miesięcy z góry oraz prowizja dla agencji w wysokości czynszu. Jeśli planujesz zamieszkać na Majorce samodzielnie, warto rozważyć wynajęcie pokoju. Ceny będą zależne od lokalizacji, dlatego warto nawiązać kontakt z prywatnymi właścicielami. Agencje nieruchomości również mają swoje wymagania, ale o tym można napisać w innym poście. Wiele właścicieli wymaga od obcokrajowców płatności za 12 miesięcy z góry.

Języki obce na Majorce

Na Majorce komunikuje się trzema językami: Castellano, Catalan i Mallorquin (lokalny dialekt). Castellano to “zwykły” hiszpański, a Catalan to kataloński, który używany jest w szkołach, urzędach i innych instytucjach. Oczywiście, jeśli znasz Castellano, porozumiesz się tutaj bez problemu, ponieważ większość osób również posługuje się tym językiem i jest to również język urzędowy. Kolejnym językiem, a raczej dialektem, jest Mallorquin, czyli majorkański. Używają go głównie miejscowi Majorkańczycy, przede wszystkim w rozmowach między sobą. Nie musisz znać wszystkich tych języków, aby porozumieć się na Majorce. Wystarczy, że posługujesz się Castellano.

A skoro już jesteśmy przy językach, warto wiedzieć, że jeśli planujesz pracować na Majorce, musisz znać hiszpański, angielski lub niemiecki. Na wyspie jest wielu niemieckojęzycznych mieszkańców, dlatego znajomość tego języka jest bardzo przydatna w pracy. Praktycznie wszyscy tutaj posługują się językiem niemieckim. Angielski również jest przydatny, ale podczas składania CV często spotykasz się z pytaniem, czy znasz niemiecki, a nie angielski. Choć znajomość hiszpańskiego nie jest wymagana, możesz go uczyć się na miejscu. Jednak podstawowa wiedza z pewnością będzie mile widziana, zależnie od pracodawcy.

Różnice między Polską a Majorką

Brak rynien i parapetów oraz persjany.

Przyznam, że jedną z rzeczy, która mnie zaskoczyła po przeprowadzce na Majorkę, było brak rynien. Nie, to nie jest wada, ale raczej nietypowe rozwiązanie. Zamiast tradycyjnych rynien, na wyspie często spotyka się wbudowane rury, które skutecznie odprowadzają wodę deszczową na ulice. Dachy są specjalnie ukształtowane, tak aby woda spływała do tych rur. To z pewnością innowacyjne podejście! Kolejną rzeczą, której brak można zauważyć na Majorce, są parapety. Choć czasami można spotkać domy z parapetami, to jednak większość budynków nie ma ich w ogóle. Nie mam pojęcia, dlaczego tak się dzieje, ale taki jest miejscowy styl architektoniczny. Może wynika to z klimatu lub innych czynników, ale efekt jest ciekawy i nietypowy.

A teraz przyjdźmy do persjan – fascynujących elementów, które zwykle znajdują się na oknach. Persjany to zazwyczaj drewniane, a czasem metalowe, osłony okienne, które pełnią funkcję zarówno dekoracyjną, jak i praktyczną. Tradycyjnie chronią przed słońcem, zapewniając cień wewnątrz pomieszczeń, a także chronią przed wiatrem. Jednak obecnie, na Majorce, persjany nie są już tak powszechne. Coraz częściej zamiast persjan wybiera się rolety. Dla mnie to piękny dodatek do domu, dodający czaru budynkowi.

Trudno dostępne produkty na Majorce

Cięzko jest tutaj kupić czajnik gazowy.

Zaskakujące, ale prawdziwe – znalezienie czajnika na Majorce nie jest takie proste. To nie jest wielka wada, ale z pewnością wywołuje uśmiech na twarzy. W tutejszych sklepach trudno jest natknąć się na czajniki. Musieliśmy nasz egzemplarz zdobyć w… IKEA – znowu Palma, stolica naszych poszukiwań. Wygląda na to, że poza stolicą rozwój nieco zwalnia, haha. Podejrzewam, że wynika to z faktu, że Hiszpanie preferują poranne kawowe rytuały w lokalnych barach. To tam piją swój kawowy zastrzyk energii i często również spożywają posiłki. Drugą opcją jest cafetera, czyli kawiarka. Słyszałam nawet, że niektórzy Hiszpanie gotują wodę na herbatę czy kawę w mikrofalówce, stosując nieco nietypowe metody. To tylko pokazuje, jak różne kultury mają różne przyzwyczajenia.

Warto także zauważyć, że Hiszpanie nie są wielkimi fanami herbaty. Zdecydowanie preferują aromatyczne filiżanki kawy. To właśnie kawa jest ich napojem pierwszego wyboru. Każdej porze dnia można spotkać Hiszpanów delektujących się wspaniałym aromatem kawy, podczas gdy herbaty nie pijają tak często. Choć brak łatwo dostępnych czajników na Majorce może być nieco dziwny, to warto być otwartym na różne zwyczaje i ciekawostki, które spotka się na wyspie.

Zakup papierosów na Majorce

Na Majorce nie ma łatwego dostępu do papierosów.

Dla wszystkich palaczy informacja, która może okazać się kluczowa. Na Majorce papierosy można kupić tylko w wyznaczonych miejscach, takich jak sklepy TABACOS lub bary wyposażone w automaty z papierosami. To oznacza, że gdy Tabacos, czy bar zamyka swoje drzwi, nie ma innej opcji, by nabyć paczkę papierosów. Dlatego też zalecam zaopatrzenie się w nie wcześniej, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Majorka a Polska – różnice międzykulturowe

Hiszpanie często obchodzą święta poza domem

Zamiast tradycyjnych domowych spotkań, mieszkańcy często wybierają restauracje jako miejsce, gdzie gromadzą się z rodziną i przyjaciółmi na wyjątkową kolację. Warto wcześniej zarezerwować stolik, aby zapewnić sobie miejsce w restauracji tego dnia. Takie świąteczne spotkania w lokalach gastronomicznych tworzą atmosferę pełną radości i wspólnego świętowania. Nie tylko święta, ale również urodziny czy inne wyjątkowe okazje są celebrowane w restauracjach na Majorce. Tutaj nie ma zwyczaju zapraszania gości do domu, ale wybór restauracji jako miejsca spotkania staje się normą.

Dbałość o czystość

Lokalni mieszkańcy mają nieco inne podejście do dbałości o czystość i wygląd swojego otoczenia. Wielu z nich nie zwraca uwagi na niedociągnięcia, takie jak grzyb spowodowany wilgocią w domu. Wygląd mieszkania, czy samochodu nie jest dla nich priorytetem, a porządek nie jest la nich kluczowy. Można zauważyć, że często panuje pewne “misz masz” w ich przestrzeni życiowej. Dodatkowo warto wiedzieć, że niektórzy Hiszpanie mają tendencję do spóźniania się. Dlatego też przyjęło się, że nie ma potrzeby być punktualnym, ponieważ i tak większość osób jeszcze nie będzie na miejscu. To odmienne podejście czasami może wywoływać pewne frustracje, szczególnie w przypadku wynajmu mieszkania czy zakupu nieruchomości.

Jednakże należy pamiętać, że każda osoba ma swój indywidualny charakter i podejście do życia. Wielość różnych osobowości i stylów życia jest czymś naturalnym. Warto docenić, że takie drobne minusy nie powinny zaciemniać całego obrazu człowieka. Każdy ma swoje wartości, które definiują go jako jednostkę.

Zalety życia na Majorce

Życie na Majorce oczywiście nie jest aż takie złe. Jednak nie jest też to życie usłane różami. Zawsze łatwiej jest narzekać, niż dostrzec możliwości w czymś, co na pierwszy rzut oka wydaje się fatalnym rozwiązaniem. Mieszkałam i pracowałam w Polsce, potem mieszkałam i pracowałam w Anglii, teraz mieszkam i pracuję na Majorce. Pracowałam w magazynach, w sklepach i na recepcji. Po tylu zmianach jestem w stanie stwierdzić, że każda praca czegoś uczy. I cieszę się, że podjęłam się wyjechania za granicę i doświadczenia tego wszystkiego. Zawsze myślałam, że praca w Polsce nie ma sensu, że tyle się wymaga, a tak mało płaci. Oświecę niektórych z Was — tak jest wszędzie. Nigdy nie będziesz dostatecznie zadowolony z wypłaty. Zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie robił mniej niż Ty, a zarabiał tyle samo lub więcej. Zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie Cię nieziemsko denerwował.

Pogoda na Majorce

Przepiękna pogoda praktycznie cały rok to ogromna zaleta życia na Majorce. Nie będę tutaj podawać statystyk, w którym miesiącu jest najcieplej. Najważniejsze jest to, że większość roku świeci tutaj słońce i możesz się nim nacieszyć. A na dodatek, w niektórych miesiącach, bez turystów. Możesz nacieszyć się plażą, która jest tylko dla Ciebie. Możesz poczytać na plaży książkę, napić się kawy, zjeść śniadanie, w ciszy, samotności słuchając szumu fal i podziwiając naturę. Z plaż znikają leżaki, plaża jest całkiem pusta. Pogoda zimą, czasami sprzyja kąpielom i opalaniu. A zwiedzanie zimą, to sama, czysta przyjemność. Spadają również ceny.

Sezonowość na Majorce

Jest to i minus i plus. Kiedy przyjechałam na Majorkę, wbijałam sobie do głowy, że znajdę wyjście i będę pracowała cały rok. Pisząc to, śmiałam się sama do siebie. Pierwsze kilka lat na wyspie nie byłam w stanie znaleźć stałej pracy na pełen etat, na cały rok. Aktualnie się to zmieniło, co jest ogromnym plusem i poniekąd fartem. Sezonowość na wyspie to także zaleta. Czas, w którym nie pracujesz, możesz poświęcić na wiele rzeczy. Możesz zająć się w 100% swoim hobby lub wyjechać i podróżować. Możesz odwiedzić swoją rodzinę lub zapisać się na kursy, organizowane przez Twój urząd, możesz się rozwijać. Albo możesz leżeć i nic nie robić. Wybór jest Twój, możliwości jest mnóstwo.

Nowa kultura, nowe znajomości

Jeśli zaczniesz pracować za granicą, to na pewno w jakiejś części poznasz tamtejszą kulturę. Hiszpania jest o tyle świetna, że tutaj ludzie są po prostu cudowni. Nie poznałam nigdy wcześniej tak otwartych ludzi. Anglicy również są otwarci i sympatyczni, jednak Hiszpania to inny level. Na Majorce, a właściwie w Twoim mieście, wszyscy będą się znać. Jeśli jesteś na tyle otwartą osobą, to Hiszpanie chętnie nawiążą z Tobą znajomość. Pójdą na kawę, na wino, zaproszą na kolację na święta. I zawsze pomogą, kiedy o to poprosisz. Opowiedzą Ci sporo o Hiszpanii, chętnie pomogą z nauką języka hiszpańskiego, a nawet pokażą fajne miejscówki i opowiedzą co nieco o historii.

Hiszpańska kuchnia na Majorce

Ja zdecydowanie preferuję kuchnię włoską, jednak hiszpańska również jest niczego sobie. Kto nie lubi Tapas i Sangria? Nie wspomnę już o słynnej hiszpańskiej paella, którą powinien spróbować każdy turysta, będąc na Majorce! Majorka ma też wiele innych specjałów, które warto spróbować. Hiszpanie uwielbiają swoją kuchnię i są przywiązani do tego, o jakich godzinach spożywa się posiłki. Dla nich posiłek, to ważna cześć dnia. Ja nigdy wcześniej nie jadałam śniadań na mieście, teraz — jak tylko mogę, lecę z Piotrkiem na bocadillo de pollo! Tutaj muszę dodać, że Hiszpanie jadają kolację, zwłaszcza latem, bardzo późno. O godzinie 22 lub nawet później. Ich kolacja wygląda jak nasz obiad.

Życie na Majorce a język hiszpański.

Od wielu osób słyszę, że hiszpański jest przepiękny. Wiele osób marzy o tym, by się go nauczyć. Każdy mówi, że ten język pięknie brzmi, a Hiszpanie dużo gestykulują. Co dodaje tylko gracji i uroku temu językowi. Z tym się zgodzę. Kiedy tylko tu przyjechałam, zakochałam się w tym języku i strasznie chciałam się go nauczyć. Teraz mam go dość, ale tak to jest, jak się czegoś uczy. Dużym plusem na Majorce jest to, że na co dzień będziesz zmagać się z tym pięknym językiem. I niestety także z Majorkańskim i Katalońskim, ale to już inna bajka.

Zalety życia na Majorce

Przepiękne krajobrazy, cudowne plaże i sporo zabytków!

Mieszkanie na Majorce daje możliwość jej zwiedzenia. Nie wspominając już o zniżce rezydenckiej na podróże do Hiszpanii. Na Majorkę ludzie przyjeżdżają dla plaż, pięknych widoków, krystalicznie czystej wody. Naprawdę, jest tutaj na czym oko zawiesić. Przez to, że pięknych miejsc jest tak wiele, ciężko jest zobaczyć wszystkie, podczas jednego pobytu. Większość plaż jest piaszczysta, ale znajdzie się mnóstwo dzikich plaż, które są kamieniste. Na Majorce każdy znajdzie coś dla siebie. Lubisz chodzić po górach? Serra de Tramuntana. Uwielbiasz nurkować? Cala S´almonia, Cala Morlanda, dzikie plaże Formentor. Uwielbiasz bezkresną plażę i morze? Playa Es Trenc i Playa Muro. Palmy na plaży? El Arenal. Imprezy? Magaluf. Można tak wymieniać i wymieniać. Nie zabraknie też zabytkowych willi, zamków i pozostałości po osadnikach. Majorka ma wszystko, a mieszkanie na niej pozwala Ci na poznanie jej każdego zakamarka.

Hiszpanie są bardzo pomocni, zawsze uśmiechnięci i zabawni.

Jeżeli Hiszpania będzie pierwszym krajem, do którego się przeprowadzisz. To zdecydowanie poczujesz OGROMNĄ różnicę. Tutaj każdy chodzi uśmiechnięty. Każdy się Tobą zainteresuje, każdy z Tobą porozmawia. Każdy do Ciebie zagada i pomoże i każdy będzie dla Ciebie przemiły. Oczywiście, dopóki i Ty będziesz dla niego miły. Nikt tutaj nie pracuje jak cyborg. Nie wymusza bycia życzliwym. Tutaj wszyscy są otwarci i sympatyczni, po prostu, z natury. Życie na Majorce wśród lokalnych mieszkańców mocno otwiera głowe i światopogląd.

Życie na Majorce – podsumowanie

Podsumowując, życie na Majorce ma swoje minusy, ale są one często błahe i można się do nich przyzwyczaić. Przeprowadziłam się na wyspę z kilku powodów, takich jak piękna pogoda przez większość roku i spełnienie marzenia o mieszkania w ciepłych krajach. Poznanie partnera, Piotrka, którego rodzice mieszkają na Majorce, również było czynnikiem przekonującym. W Anglii byliśmy nieszczęśliwi, mimo dobrych zarobków, i postanowiliśmy zmienić swoje życie. Mimo początkowych trudności teraz jesteśmy bardzo zadowoleni z mieszkania na Majorce i polecamy ją każdemu, ponieważ wartościowe zalety życia na wyspie przeważają nad różnicami.

Co jeszcze mogłoby Cię zainteresować:

Różnica między Wigilią na Majorce, a tą w Polsce: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/majorkowe-poradniki/wigilia-na-majorce/
Kurs języka hiszpańskiego na Majorce: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/majorkowe-poradniki/kurs-jezyka-hiszpanskiego-na-majorce/
Zima na Majorce: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/majorkowe-poradniki/zima-na-majorce/
Święto Sant Antoni na Majorce: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/majorkowe-poradniki/sant-antoni/
Jak wyrobić numer NIE na Majorce: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/majorkowe-poradniki/jak-wyrobic-numer-nie/
Zniżka rezydencka na podróże: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/majorkowe-poradniki/znizka-rezydencka-na-podroze-w-hiszpanii/
Powodzie na Majorce: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/majorkowe-poradniki/powodz-majorka-2020/
Praca na Majorce: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/wywiady/praca-w-magaluf/
Poród na Majorce: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/wywiady/porod-na-majorce-wywiad/

Social media.

Jeśli szukasz pomocy przy planowaniu swojego pobytu na Majorce i nie wiesz od czego zacząć- napisz do mnie. Chętnie pomogę zaplanować Twoje wakacje na Majorce. Stworzę dla Ciebie indywidualny plan zwiedzania. Pomogę wybrać miejsce, w które najlepiej się dla Ciebie wybrać. Do wszystkiego podchodzę całkiem indywidualnie. Bo przecież każdy na wakacjach ma inne wymagania.
Zapisując się do newslettera na blogu, otrzymasz możliwość czytania opublikowanych postów jako pierwszy! Regularnie dodaję nowe miejsca na Majorce i dzielę się z Wami tą piękną wyspą. Dzięki newsletterowi, nie musisz nawet wchodzić na bloga, bo cały post pojawi się w e-mailu!

Facebook i instagram.

Obserwując mnie na Facebook’u zyskujesz dostęp do postów, których nie ma ani na blogu ani na instagramie. To właśnie na Facebook’u zaczęła się moja przygoda z blogowaniem. To tam wszystko nabrało nowego znaczenia. Na Facebook’u mam także naprawdę świetną publiczność! Zapraszam do obserwowania!
Obserwując mnie na Instagram’ie zyskujesz najwięcej. To tam codziennie dodaję relacje z Majorki. Znajdziesz tam zapisane relacje ze WSZYSTKICH miejsc w jakich byłam na Majorce (i nie tylko). To tam znajdziesz zdjęcia z Majorki w jednym miejscu. Dzielę się tam również moimi przemyśleniami i opisem życia na Majorce.
Facebook: https://www.facebook.com/namajorcepl
Instagram: https://www.instagram.com/namajorce.pl

Exit mobile version