NaMajorce.pl

Przyroda oraz gatunki zwierząt na Majorce – co warto wiedzieć?


Pogoda na Majorce

Przyroda na Majorce.

Przyroda na Majorce jest naprawdę bujna. Widać to zwłaszcza zimą. A moim zdaniem najpiękniejszym miesiącem na pobyt na wyspie jest maj, kiedy kwitnie mnóstwo kwiatów i Majorka pokryta jest mnóstwem kolorów. W poście chciałabym wam przedstawić gatunki roślin i zwierząt, które występują na Majorce. Oczywiście, nie jestem wielkim znawcą. Pisząc ten post korzystałam z oficjalnych stron zajmujących się przyrodą na Majorce. Źródła do stron znajdziecie na końcu postu.

Na Majorce również istnieją zwierzęta pod ochroną i jest tutaj kilka gatunków endemicznych (takich, które nie występują nigdzie indziej). Na Balearach znajdują się liczne ekosystemy, słone i wilgotne strefy, obszary górskie, wąwozy i klify. W morzu śródziemnym, otaczającym Baleary znajduje się ponad 400 gatunków ryb, setki skorupiaków, bezkręgowców i ptaków morskich. Jednak największą chlubą Balearów jest zdecydowanie Posidonia Oceanica, czyli roślina morska, która tworzy w wodzie łąki, dające schronienie i pożywienie dla wielu gatunków. Jej ważną funkcją jest oczywiście natlenianie wód oraz ich oczyszczanie, dzięki czemu wody na Balearach są tak krystalicznie czyste.

Zaskoczę Was na pewno wiadomością, że na Balearach, dzięki wilgotnym i słonym obszarom można zaobserwować przybywające tu flamingi, które przylatują na Baleary, by odpoczywać i gniazdować.

Na Majorce odbywają się badania, które mają na celu poznać bliżej ssaki morskie w morzu śródziemnym. W morzu śródziemnym występują między innymi: kaszaloty, szare delfiny, delfiny białobrzuszne, delfiny butlonose, żółwie kłusaki. Morze śródziemne jest sklasyfikowane jako “pożywne”. Daje to możliwość rozwoju wielu ssakom morskim w tych wodach. Naukowcy często poszukują tutaj tak zwanych zwierząt flagowych, które odgrywają ważną rolę w morskim łańcuchu pokarmowym. Morze śródziemne ma idealne warunki dla rzadkiego wieloryba Cuviera, który osiąga długość nawet do 6 metrów.

Przyroda na Majorce – zanim przejdziemy dalej muszę wspomnieć o dwóch istotnych sprawach.

Pierwsza sprawa to algi na brzegu morza. Wiele osób ich nie lubi, ja również. Algi, a tak naprawdę to właśnie wyżej wymieniana Posidonia Oceanica, to pozostałości po trawie morskiej, która wyrzucana jest na brzeg. Z tych właśnie roślin morskich powstaje piasek. Jest to oczywiście bardzo długi proces, jednak natura powinna zostać pozostawiona nienaruszona, moim zdaniem. Na Balearach istnieje prawo regulujące sprzątanie alg z plaż. Trawa morska w wodzie nie może zostać oczyszczona, a ta na brzegu tak. Natura nie jest w stanie sama wytworzyć piasku z trawy morskiej, ponieważ jest ona zabierana.

Algi, Posidonia, trawa morska natlenia wodę, daje życie wielu stworzeniom, oszczyszcza morze śródziemne. To dzięki niej na wakacjach możemy cieszyć się tak krystalicznie czystą wodą. Jednak nie dbamy o to. Na plażach pozostawiamy śmieci, plastik, papiery, ubrania, gubimy buty…
Proszę Was, sprzątajcie po sobie. Na plaże weźcie ze sobą worek, do którego później możecie zebrać śmieci i wyrzucić je do kubła. Przyroda na Majorce sama o siebie zadba, jeśli nie będziemy jej przeszkadzać.

Jeśli z roku na rok na plażach widzicie więcej alg, to powinno dać Wam to do myślenia.

Im więcej alg tym brudniejsze morze. Morze oczyszcza się z brudu produkując więcej trawy morskiej, która oczyszcza i natlenia wody. To niestety nasza wina. I warto się zastanowić nad tym, skąd to wszystko się bierze. Jeśli przeszkadzają Ci algi, to kup buty do pływania i nie będziesz dotykać ich stopami. A morze niech zajmie się oczyszczaniem.

Druga sprawa – co roku w morzach i oceanach przez plastik ginie mnóstwo zwierząt. W 2019 roku w miejscowości Cala Millor na brzeg plaży wyrzuciło wielkiego wieloryba, który konał całą noc. Przyczyną śmierci okazał się plastik, który wylądował w żołądku ssaka. Warto zastanowić się nad naszą rolą na świecie. Ostatnio byłam na plaży Es Trenc na Majorce. Ogłoszona najpiękniejszą na wyspie. Leżąc na ręczniku wokół mnie, w piasku znalazłam karton po soku, słomki, dziecięcy bucik, porzuconą koszulkę i plastikową osłonkę po papierosach. W promieniu kilkunastu centymentrów wokół mnie, był to mój zasięg ręki. No błagam… trochę odpowiedzialności.

I co ważne – uczcie tego swoich dzieci! 🙂

Na Balearach znajduje się ponad 124 endemicznych gatunków roślin, około 32 gatunki paproci, 31 storczyków, 67 gatunków chronionych i około 130 gatunków wprowadzonych, które współistnieją z prawie 2000 gatunkami typowymi dla Morza Śródziemnego. Jeśli chodzi o faunę, na wyspach występuje ponad 300 gatunków endemicznych, w większości owady, mięczaki lądowe (ślimaki) i inne bezkręgowce. Ale jeśli coś charakteryzuje Baleary, to są to jaszczurki, takie jak jaszczurka balearska i pitiusa. Innym z najwybitniejszych gatunków endemicznych jest fretka lub sapillo z Balearów, prawie żywa skamielina żyjąca w strumieniach Serra de Tramuntana i symbol Majorki. Park przyrodniczy Mondragó, obszar specjalnej ochrony ptaków (ZEPA), jest także domem dla wielu gatunków ptaków.

Na Balearach istnieje sporo parków narodowych, rezerwatów przyrody oraz zon naturalnych, takich jak:

– Parque natural Península de Llevant (Artà, Mallorca)
– Reserva natural La Gola (Pollença, Mallorca)
– Parque natural Mondragó (Santanyí, Mallorca)
– Parque natural Sa Dragonera (Andratx, Mallorca)
– Monumento natural Torrent de Pareis (Escorca, Mallorca)
– Parque natural S´Albufera de Mallorca (Muro, Mallorca)
– Parque nacional Marítimo-terrestre del archipiélago de Cabrera (Ses Salines, Mallorca)
– Monumento natural Fonts Ufanes (Campanet, Mallorca)
– Finca Pública Son Real (Santa Margalida, Mallorca)
– Finca Pública Possessió Galatzó (Calvià, Mallorca)
– Reserva natural Albufereta (Alcudia, Mallorca)
– Finca Pública Planícia (Banyalbufar, Mallorca)
– Parque natural Albufera des Grau (Maó, Menorca)
– Reserva natural Es Vedrà, es Vedranell i els Illots de Ponent (Sant Josep de Sa Talaia, Ibiza)
– Reserva marina des Freus (Eivissa, Ibiza)

Przyroda na Majorce i Balearach:

Fontanny, stawy i strumienie – to też można znaleźć na Majorce i Balearach, zwłaszcza zimą, kiedy spływa woda z gór. W potokach wytwarza się mikroklimat, dzięki wilgoci i cieniu drzew. Gatunkami drzew występującymi na Balearach w tamtych rejonach są między innymi topole czarne, hybrydowe drzewa bananowe, wiązy, wąskie jesiony lisciowe. Na wyspach znajdziemy też przepiękne wydmy i porośnięte na nich przepiękne sosny. Większość terytorium lasów na Balearach to właśnie las sosnowy. Występuje tu sosna biała, a także sosna sosnowa z ogromnymi koronami i imponującymi pniami. Na Majorce występuje także dąb – duży i liściasty, osiągając duże średnice pnia i szerokie korony. Gleba dębu ostrokrzewu jest bardzo bogata w składniki odżywcze, chociaż jest zacieniona i wilgotna. Natomiast w górach znajdziemy trzy najbardziej charakterystyczne drzewa, takie jak cis, klon drobnolistny i ostrokrzew.

Na Majorce zimą kwitną także almendras, czyli drzewa migdałowe oraz cytrusy, takie jak cytryny i pomarańcze. Zima to również przepiękny okres na wyspie, właśnie ze względu na pokrywające je pąki migdałowców oraz kolorowe, dojrzewające cytrusy! Na wyspie unosi się wtedy piękny zapach, zwłaszcza mijając sady! Przepięknie prezentuje się także kwitnąca lawneda! A do tego wszystkiego pojawiają się także bujne krzewy winogrona czy chociażby mnóstwo stogów siana, dopełniające krajobraz Majorki! Prawda jest taka, że każda pora roku na Majorce ma swój urok.

Koniecznie zajrzyjcie do tych linków, by chociażby zobaczyć zdjęcia tego, co możecie spotkać na wyspach!

Fauna i flora Balearów: https://www.illesbalears.travel/articulo/es/illesbalears/la-flora-y-la-fauna-en-las-islas-baleares
Fundacja oceancare oraz ich działalność: https://www.abc-mallorca.es/oceancare-preservacion-marina-mallorca/
Roślinność na Balearach: https://www.caib.es/sites/proteccioespecies/es/flora_en_general-34738/
Zwierzęta na Balearach: https://www.caib.es/sites/proteccioespecies/es/fauna_en_general-14119/
Rośliny endemiczne: https://www.caib.es/sites/proteccioespecies/es/los_endemismos_vegetales-21885/
Zwierzaki z gatunków endemicznych: https://www.caib.es/sites/proteccioespecies/es/los_endemismos_animales-22021/
Lista zwierząt chronionych na Balearach:
https://www.caib.es/sites/proteccioespecies/es/l/especies_marinas_protegidas-11525/?mcont=80547

Co powinieneś zobaczyć na moim blogu:

Kategoria z opisami wszystkich miejsc, które odwiedziłam na Majorce: https://namajorce.pl/baleary/majorka/majorka-miejsca-do-zwiedzania/
Kategoria, z której dowiesz się jak wygląda życie na wyspie i co warto wiedzieć przed przyjazdem na wakacje: https://namajorce.pl/baleary/majorka/poradniki-o-majorce/

Social media.

Jeśli szukasz pomocy przy planowaniu swojego pobytu na Majorce i nie wiesz od czego zacząć- napisz do mnie. Chętnie pomogę zaplanować Twoje wakacje na Majorce. Stworzę dla Ciebie indywidualny plan zwiedzania. Pomogę wybrać miejsce, w które najlepiej się dla Ciebie wybrać. Do wszystkiego podchodzę całkiem indywidualnie. Bo przecież każdy na wakacjach ma inne wymagania.
Zapisując się do newslettera na blogu, otrzymasz możliwość czytania opublikowanych postów jako pierwszy! Regularnie dodaję nowe miejsca na Majorce i dzielę się z Wami tą piękną wyspą. Dzięki newsletterowi, nie musisz nawet wchodzić na bloga, bo cały post pojawi się w e-mailu!

Facebook i instagram.

Obserwując mnie na Facebook’u zyskujesz dostęp do postów, których nie ma ani na blogu ani na instagramie. To właśnie na Facebook’u zaczęła się moja przygoda z blogowaniem. To tam wszystko nabrało nowego znaczenia. Na Facebook’u mam także naprawdę świetną publiczność! Zapraszam do obserwowania!
Obserwując mnie na Instagram’ie zyskujesz najwięcej. To tam codziennie dodaję relacje z Majorki. Znajdziesz tam zapisane relacje ze WSZYSTKICH miejsc w jakich byłam na Majorce (i nie tylko). To tam znajdziesz zdjęcia z Majorki w jednym miejscu. Dzielę się tam również moimi przemyśleniami i opisem życia na Majorce.
Facebook: https://www.facebook.com/namajorcepl
Instagram: https://www.instagram.com/namajorce.pl

Exit mobile version