Formentor i Cala Formentor to miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc na Majorce.

Przylądek Formentor jest najbardziej wysuniętą na północ częścią wyspy i stanowi przedłużenie gór Serra Tramuntana. Najwyższe wzniesienie to Puig Fumat i mierzy on 384 m n.p.m. Droga Formentor, to ponad 13 km autostrady pełnej zakrętów i serpentyn. Porównując ją do trasy Sa Calobra, śmiało mogę stwierdzić, że jest ona o wiele lżejsza i mniej stresująca. Widoki podczas jazdy są świetne. Można też spotkać tam kozy. W wielu miejscach można również zjechać na chwilę odpoczynku lub by zobaczyć niestandardowy widok. Są tam też stworzone specjalne ścieżki dla pieszych.

Jak dojechać na Formentor?

Niewiele osób ma o tym pojęcie, ale latem dojazd na Formentor jest troszeczkę utrudniony. Autem dojedziesz tylko i wyłącznie do Playa Formentor i Mirador Es Colomer. Na samo Cap de Formentor dojedziesz już tylko autobusem. Dodatkowo od razu muszę poinformować, że latem, o ile nie wyjeźdżasz z samego rana lub późnym popołudniem, lepiej jechać autobusem. Dlaczego? Ponieważ NIE MA OPCJI na zaparkowanie samochodu. Tamtejsze drogi są dobre, ale jednak miejsca do parkingu tam naprawdę mało. Droga zbudowana jest między górami, czasami droga graniczy z ogromnymi klifami. Zastanów się, czy na pewno chcesz się tak stresować i kierować sam. Autobus nie taki straszny.

Jak dojechać autobusem na Formentor?

Od 2018 roku w najwyższym sezonie, czyli bodajże od Czerwca do końca Września funkcjonują dwie linie autobusów kursujących w godzinach od 10:00 do 19:00 na Cap de Formentor. Linie te, to L352 i L353. Obydwie te linie można złapać z Port de Pollenca lub nawet Can Picafort. Tutaj wklejam link do rozkładu z tego roku (zmienia się co roku): https://www.tib.org/documents/30683/406624/L353%2C%20des%20de%202019.09.16.pdf
Cena biletu zależy od miejsca, w którym wsiadasz. W autobusie nie ma żadnych zniżek dla studentów, rencistów itp.. By dostać zniżkę, musisz być rezydentem Hiszpanii oraz wyrobic kartę zniżkową. NA FORMENTOR NIE MOŻNA WJECHAĆ W WYSOKIM SEZONIE SAMOCHODEM OD GODZINY 10:00 DO 19:00!

Podczas wycieczki na Formentor mijamy pięć miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Pierwszym jest Mirador Es Colomer – punkt widokowy. Znajduje się tam parking i restauracja. Parking jest bezpłatny, a restauracja ma dość przyjemną ofertę i dość niskie ceny. Ten punkt widokowy oferuje jeden z najsłynniejszych widoków na Majorce. Kiedy ostatnio tam byliśmy, widzieliśmy nawet delfiny. Zima to idealny moment na spotkanie tych zwierząt. Parking nie należy do największych, dlatego polecamy wyjechać na Formentor z samego rana – zwłaszcza w sezonie. Poza sezonem z parkingiem nie powinno być aż tak dużego problemu.

Drugim punktem wycieczki jest Cala Formentor.

Cala Formentor to przepiękna zatoka. Słynie ona z tego, że jest jedną z kilku plaż na Majorce z niebieską flagą. Plaża jest piaszczysta, a widoki rozpościerają się na tamtejsze góry. W sezonie jest tu mnóstwo osób i rozłożone są tutaj leżaki. Zimą jest tu o wiele ciszej i przyjemniej. Jest tu także płytko, a plaża jest dość szeroka, jednak niezbyt długa. Za plażą wybudowane są hotele, znajdą się również i restauracje/bary. Cala Formentor bardzo różni się od reszty, dlatego serdecznie polecam Wam się na nią wybrać. Widoki na góry są cudowne, a latem roi się tam od jachtów, co również ma swój urok. Pobyt na niej zdecydowanie uprzyjemniają sosny, które rosną na plaży. Tamtejszy parking jest płatny. Można zapłacić 20 euro za cały dzień lub 0.04/0,07 euro za godzinę – zależnie od tego, który wybierzemy.

Kolejne dwa punkty to dwie zatoki!

Cala Figuera oraz Cala Murta. Obie te plaże są kamieniste i warto wziąć na nie buty do chodzenia po skałach. Na tych plażach nie ma ratowników ani żadnych atrakcji wodnych. Tutaj nie powinno być także tłumów, ze względu na niezbyt prosty dostęp do plaż. Przed zatokami znajduje się parking. Na zatoki prowadzą znaki. Znów polecam wziąć ze sobą napoje i jedzenie. Na miejscu nie ma żadnego baru. Jeśli macie sporo czasu, to zwiedzenie tych plaż naprawdę polecam!

Ostatnim punktem jest Cap de Formentor.

Cap de Formentor – w tłumaczeniu oznacza on po prostu głowę Formentor, czy “el fin de Formentor”, czyli koniec Formentor. Nazwa ta odnosi się do najbardziej wysuniętej na północ części wyspy. To tutaj się ona kończy i wpada do morza. Znajduje się tam słynna latarnia, która powstała w 1863 roku. Tam również znajduje się restauracja i parking. Zapewne widzieliście wiele zdjęć z tamtego miejsca. Wiele osób ma stamtąd zdjęcia z dzikimi kozami, które są już na tyle oswojone, że jedzą ludziom z ręki i chętnie pozują do zdjęć. Każdy, kto wybiera się na Majorkę, powinien stanąć na najdalej wysuniętym na północ punkcie na wyspie. Tamtjesze skały robią wrażenie. Ich wielkość dosłownie przeraża. Zdecydowanie warto udać się w tamte rejony, tymbardziej, że jest to nieodpłatna wycieczka. Coś, co natura daje Nam za darmo.

Jeżeli po tej trasie poczujecie niedosyt, to polecam wybrać Wam się do miasta Alcudia.

Alcudia znajduje się niedaleko Formentor, a tamtejsze stare miasto wieczorową porą to idealne miejsce na kolację lub romantyczny spacer. Alcudia (https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/alcudia/) cieszy się uznaniem, a tamtejsza plaża należy do największych na Majorce. Tak samo, jak poboczna Playa de Muro. Jeśli jesteście chętni na zwiedzanie najpiękniejszego miasteczka na Majorce wieczorową porą, to polecam Pollensa!

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy Formentor?

Myślę, że warto rozważyć zwiedzenie Sa Calobra. Czyli serpentynowych dróg na Majorce, które prowadzą do wąwozu i przepięknych zatok: https://namajorce.pl/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/miejscowki/sa-calobra/. Interesującym miejscem niedaleko jest też plaża Coll Baix. By się na nią dostać, trzeba przejść góry. Dojście zajmuje około dwóch godzin. Na miejscu nie ma sklepów, toalet ani prysznicy. Formentor to jednak wymagające miejsce i by zwiedzić je na 100% wymaga to całego dnia.

Social media.

Jeśli szukasz pomocy przy planowaniu swojego pobytu na Majorce i nie wiesz od czego zacząć- napisz do mnie. Chętnie pomogę zaplanować Twoje wakacje na Majorce. Stworzę dla Ciebie indywidualny plan zwiedzania. Pomogę wybrać miejsce, w które najlepiej się dla Ciebie wybrać. Do wszystkiego podchodzę całkiem indywidualnie. Bo przecież każdy na wakacjach ma inne wymagania.
Zapisując się do newslettera na blogu, otrzymasz możliwość czytania opublikowanych postów jako pierwszy! Regularnie dodaję nowe miejsca na Majorce i dzielę się z Wami tą piękną wyspą. Dzięki newsletterowi, nie musisz nawet wchodzić na bloga, bo cały post pojawi się w e-mailu!

Facebook i instagram.

Obserwując mnie na Facebook’u zyskujesz dostęp do postów, których nie ma ani na blogu ani na instagramie. To właśnie na Facebook’u zaczęła się moja przygoda z blogowaniem. To tam wszystko nabrało nowego znaczenia. Na Facebook’u mam także naprawdę świetną publiczność! Zapraszam do obserwowania!
Obserwując mnie na Instagram’ie zyskujesz najwięcej. To tam codziennie dodaję relacje z Majorki. Znajdziesz tam zapisane relacje ze WSZYSTKICH miejsc w jakich byłam na Majorce (i nie tylko). To tam znajdziesz zdjęcia z Majorki w jednym miejscu. Dzielę się tam również moimi przemyśleniami i opisem życia na Majorce.
Facebook: http://www.facebook.com/vacaymodecom
Instagram: http://www.instagram.com/vacaymodecom